Haagse oudgedienden ergeren zich aan veel te trage formatie Kamer kan ermee leven dat Rutte weer de regie pakt 9 rahams 6 april 23 juni Advertentie 'Eczeem: hormoonzalf of een natuurlijk alternatief?' Holland Barrett Oud-informateur Frits Korthals Al- tes ergert zich. Honderd dagen na de verkiezingen zijn de onderhan delingen nog niet eens begonnen. ,,Het gaat buitensporig langzaam'', zegt hij. VVD-leider Rutte en D66- leider Kaag gaan nu een begin ma ken met het schrijven van een re geerakkoord in de hoop de impasse te doorbreken. ,,Bij de vorming van het eerste paarse kabinet was Wim Kok al veel eerder bezig met te doen wat nu voor Rutte en Kaag is be dacht.'' Korthals Altes, tevens Minister van Staat, vraagt zich af of de for matie niet sneller was gegaan als net als vroeger het staatshoofd het proces had begeleid en partijen had gedwongen op zijn minst met elkaar om tafel te gaan. ,,De koning kan met gezag tempo maken. Meer dan de Tweede Kamer nu, die gaat over twee weken met reces.'' W Verbazing dat partijen die nu regeren niet gewoon door kunnen gaan Veel mensen waren hun geduld met de formatie vorige maand al verloren. Begin mei al gaf twee derde van de kiezers in een peiling van EenVandaag aan dat partijen haast moesten maken met de vor ming van een kabinet. Ook oud-informateur Henk Kamp snapt niet waarom het alle maal zo lang moet duren. ,,Rutte en informateur Mariëtte Hamer heb ben zeventien keer met elkaar ge sproken de afgelopen zes weken. Opmerkelijk. En ook opmerkelijk: Premier Rutte met Jesse Kla ver (GroenLinks). foto robin utrecht nu is het plan dat de echte onder handelingen half augustus gaan beginnen. Dat is vijf maanden na de verkiezingen!'' De huidige coalitie van VVD, D66, CDA en ChristenUnie zou door kunnen, maar dat stuit op bezwaren van D66 en Christen Unie. Kamp: ,,Het is toch vreemd dat je vier jaar samen regeert en dan over alles kunt praten behalve over voortzetting van de zittende ploeg?'' Failliet Beide oudgedienden vrezen dat een nieuw kabinet er op zijn vroegst in de herfst is. Korthals Altes denkt dat extra tijd verloren gaat door Rutte en Kaag eerst samen te laten onderhandelen. ,,Als D66 blijft vasthouden aan PvdA en Groen Links en Rutte blijft dat niet willen, dan verandert er niets. Als er voor het einde van het jaar nog geen ka binet is, zou dat een totaal failliet van de huidige politiek zijn.'' Minister van Staat Sybilla Dekker heeft meer begrip voor het trage tempo van de formatie. ,,Dit is ken nelijk het proces waar we doorheen moeten. Tijd is nodig om de scherpe kantjes af te halen van de dingen die gebeurd zijn tijdens de verkiezingscampagne en vlak daarna. Ik vind het heel verstandig dat het stapje voor stapje gaat. Ik ben ervan overtuigd dat Rutte en Kaag nu al het mogelijke gaan doen om eruit te komen.'' Waar Mark Rutte in april zijn politieke dood in de ogen keek, kan een meerder heid in de Tweede Kamer weer met zijn herwonnen rol leven. Een debat over de formatie toonde hoe Rutte zijn positie als spil terug heeft. Daar stond, constateerde Farid Azarkan (Denk), weer de Rutte 'zo als we hem kennen'. ,,Vol bravoure, busi ness as usual." Rutte erkende het met zoveel woorden: ja, hij heeft nu het 'voor touw'. Wankelde Rutte nog in april - na de mislukte verkenning (Pieter Omtzigt: functie elders) - inmiddels is hij dus weer leider in de formatie. En belangrijk daarbij: een meerderheid in de Kamer kan daarmee leven. Hij neemt nu samen met D66-leider Sigrid Kaag de pen ter hand om een soort conceptregeer akkoord te schrijven. Daar kunnen an dere partijen dan aansluiting bij zoeken. Fris en vrolijk Kaag heeft er zin in. ,,We hadden nog lang rondjes kunnen blijven draaien. Maar wij gaan nu schrijven zodat andere partijen in augustus weer fris en vrolijk kunnen aanschuiven." Het gaat om het verleiden van het CDA, GroenLinks, PvdA en ChristenUnie. VVD en CDA willen alleen met óf PvdA óf GroenLinks. En liefst nog met ChristenUnie. Maar dat ziet D66 nu nog als 'onwenselijk', die partij wil PvdA én GroenLinks erbij. 'Tijd is een element' dat daarbij 'kan helpen', zei Rutte. Hij hoopt nog steeds PvdA en GroenLinks van elkaar los te we ken. Maar het CDA spreekt van een 'be tonnen zwemvest'. De partijen houden elkaar innig vast. Kortom: een patstelling. Misschien dat de vakantie nieuwe inzichten brengt, hopen ingewijden. Of levert het stuk dat Kaag en Rutte schrij ven 'vrolijkheid' op om toch tot onder handelingen te komen. Op een doorbraak is op dit moment echter nog geen uitzicht, klaagt een deel van de oppositie. ,,Er is niets bereikt, jul lie zijn geen stap verder gekomen", zei Geert Wilders (PVV). Ook de SP zei dat het binnenskamers 'tot vervelens toe' over de inhoudelijke problemen van het land ging, maar het verslag van informa teur Mariëtte Hamer 'vol open deuren staat'. ,,Onze afweging is dat het kabinet Rutte-4 niet progressiever gaat zijn dan 1, 2 of 3." Rutte sloeg na die woorden de armen tevreden over elkaar. Er wordt dus al onomwonden over zijn vierde kabinet gesproken. donderdag 24 juni 2021 Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'. 'Dit is een medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijg in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème*, maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' natural alternatives Op zijn vroegst in augustus gaat de formatie dan echt beginnen. Oudgedienden in Den Haag snappen er niets van dat het zo lang moet duren. Net als de meeste kiezers. Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag M D66-leider Sigrid Kaag en VVD-lei- der Mark Rutte gaan een soort con ceptregeerakkoord schrijven. Begin april troffen ze elkaar bij het opstel len van een profielschets van de in formateur (boven), eind mei en giste ren spraken ze met informateur Mariëtte Hamer. fotos anp,, epa De slepende formatie heeft alvast één resultaat gehad: VVD-leider Mark Rutte is terug als regisseur. Hij be paalt nu het tempo en de koers. En de Tweede Kamer duldt dat. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9