Sj&H lix! fc!t Voorbij de laatste horde Run op Janssen-prik, GGD-lijn raakt overbelast 7 COVID-19 Paspoort Wie kan de app nog niet gebruiken? Niet alle gevaccineerden kunnen een digi taal certificaat ophalen in de app. Huisart sen en zorginstellingen hebben, naar schatting, enkele honderdduizenden prikken nog niet doorgegeven aan het RIVM, waardoor ze nog niet geregistreerd staan in de database. Die achterstand wordt momenteel ingelopen, het kabinet verwacht dat het op tijd lukt voor de grote vakantie-uittocht in juli. Ook zijn er men sen die bij het maken van een prikaf- spraak hebben aangevinkt dat hun infor matie niet met het RIVM gedeeld mocht worden. Zij kunnen binnenkort via een nog te lanceren website die keus alsnog omzetten. Mensen die geen smartphone hebben, kunnen een papieren test- of vaccinatie bewijs krijgen. Dat kan via de website co- ronacheck.nl. Dat lijkt (vooralsnog) ook de handigste manier voor ouders met kin deren die nog geen smartphone hebben, maar wel getest moeten worden voor het vakantieland van bestemming. Het is na melijk nog niet mogelijk om op een smartphone ook het testbewijs van ie mand anders te laten zien. Moet ik morgen de app al meteen downloaden? Nee. Het ministerie van Volksgezondheid waarschuwt zelfs: heeft u de app nog niet gelijk nodig, wacht dan nog een paar da gen met downloaden. Als vandaag miljoe nen Nederlanders de CoronaCheck-app direct op hun telefoon willen, kunnen Apple en Google dat waarschijnlijk wel aan, maar de servers die daarna komen niet. Zeker ook omdat je met DigiD moet inloggen. ,,We hebben een maximum aantal gezet op het aantal inlogs per mi nuut. Het kan dus zijn dat iemand de mel ding krijgt dat het druk is en dat het beter is om later terug te komen", aldus een woordvoerder. ,,Over een paar dagen kun je nog steeds je vaccinbewijs ophalen." 5 Heb ik dan, na mijn vaccinatie, voor niets nog een kwartier in de rij gestaan om een coronastempel in mijn gele boekje te krijgen? Misschien wel. Maar neem het gele vacci natieboekje voor de zekerheid vooral mee. Frankrijk heeft bijvoorbeeld al laten we ten een stempel in dat boekje te accepte ren als bewijs. En het kan sowieso handig zijn als tijdens de reisstress iemand verge ten heeft zijn telefoon op te laden. Sinds gisterochtend tien uur konden vrijwilligers zich melden voor het Janssen-vac- cin. ,,Het is een ideaal vaccin als je met één prik klaar wilt zijn, klaar voor de zomer, voor de festivals, voor 'dansen met Janssen'", zei demissio nair minister van Volksge zondheid Hugo de Jonge (CDA). ,,Maar het is 'zolang de voorraad strekt'." Er liggen 200.000 doses in de koeling. Hoewel de GGD volgens De Jonge 'klaarstond' voor een hausse waren het tele foonnummer - en andere GGD-lijnen - al snel onbe reikbaar. Bellers hoorden de mededeling dat het erg druk is. Tot gisteravond acht uur (toen de lijnen sloten) pro beerden 222.000 bellers er door te komen, dat leidde tot maar liefst 5,3 miljoen tele foontjes in totaal, 78.000 af spraken konden ondanks de overbelaste lijnen alsnog worden ingepland. Vanaf vanochtend kan opnieuw worden gebeld. Wachtlijst Het is niet bekend hoeveel mensen erin zijn geslaagd een prikafspraak te maken. Men sen die nu achter het net vis sen, komen op een wachtlijst te staan. Wanneer ze aan de beurt zijn en hoeveel mensen dan een prik krijgen, hangt af van hoeveel doses Janssen kan leveren. De Jonge roept ook daarom op om 'niet te wachten op Janssen'. ,,Plan gewoon de prik die op je pad komt, Pfizer of Moderna, en zet hem dan later om." Bij het Janssen-vaccin ben je na één prik klaar. Met Pfi zer, Moderna en AstraZeneca zijn twee inentingen nodig. Het Janssen-vaccin was vrijwel helemaal geschrapt uit het vaccinatieprogramma vanwege een heel klein risico op ernstige bloedproble- men. Bijwerkingencentrum Lareb heeft tot nu toe één melding ontvangen van een bloedstolsel in combinatie met een verlaagd aantal bloedplaatjes na een prik met het coronavaccin van Janssen uit Leiden. IN QUARANTAINE DAG 467 Het is een historische week. Op mijn werk neemt de oude baas afscheid. De nieuwe heeft zich voorgesteld. Voor het eerst dat ons bedrijf een vrouw als baas heeft. Het is inderdaad bijzonder dat het nog steeds bijzonder is. We leven in een land waar vrouwen en mannen al heel lang gelijk lijken te zijn, maar de meeste bazen zijn nog man. Het is mis schien niet aan mij om te verzuchten dat het tijd wordt voor een einde aan de man netjescultuur (ik ben er in zekere zin een exponent van) maar ik juich het van harte toe. Gisteren was ook een historische dag omdat ik, eindelijk, mijn tweede vaccina tie kreeg. Twaalf weken geleden behoorde ik tot de vroege groepen die ingeënt kon den worden. Hoera. Na een paar weken kwamen we erachter dat de AstraZeneca, die in onze arm gespoten werd, misschien niet de beste keus was. Maar ik heb er tot nog toe geen last van gehad. De kwaliteit Mijn tweede vaccinatie was in een vloek en een zucht gebeurd, in een wijkcentrum in de buurt van het leven na mijn eerste vaccinatie is stukken beter dan ervoor. De grote angst om besmet en heftig ziek te worden, is naar de achtergrond verdwenen, ik sta losser in het leven. Precies dat wat je wilt van een vaccinatie. Het zat me in het begin dwars dat ande ren die later en met andere vaccins wer den ingeënt, het slimmer hadden gedaan. Vooral toen zij ook nog eens sneller dan ik hun tweede vaccinatie kregen. Het was alsof ik tijdens een lange hordenloop, waar ik lekker snel van start was gegaan, links en rechts werd ingehaald. Maar ik probeerde te leven zoals sportcoaches dat aan hun discipelen voorhouden: blijf je ei gen race lopen, in je eigen tempo. Al zeg ik het zelf: da's redelijk gelukt. Me niet kapot geërgerd aan de anderen, rustig blijven lo pen. Het eind lijkt in zicht. De laatste horde was dus gisteren, met mijn tweede vacci natie. Het was in een vloek en een zucht gebeurd, in een wijkcentrum in de buurt. Ik hoorde van mijn schoonouders hoe in hun dorp de vaccinaties een soort genera- tionele dorpsbijeenkomsten zijn. Mijn vrouw kent iemand die chocolade had meegenomen voor de prikkers, toen ze er achter kwam dat het vrijwilligers waren. Dus ik dacht: zullen we vrolijke (tweede) inentingsverhalen verzamelen? Of u nou vaccinzetter of gevaccineerde was, hebt u een opbeurende, vrolijk makende of ver heffende gebeurtenis meegemaakt? Vertel het me. In maximaal 40 woorden svp. donderdag 24 juni 2021 GO Koninkrijk der Nederlanden uÉf iafe: FOTO ROBIN UTRECHT gende week ook ophalen in de app en ge bruiken als toegangsbewijs. Een stormloop op het Jans- sen-vaccin veroorzaakte gisteren flinke telefoonpro blemen bij de GGD. Mensen kunnen zich nu via 0800 1295 melden voor de Jans- sen-prik (klaar met één inenting), maar de GGD-lij- nen raakten overbelast door meer dan 2 miljoen te lefoontjes. Niels Klaassen Den Haag Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7