OZCAN AKYOL Reisadvies Frankrijk en België naar geel 1 6 Vanaf vandaag is de nieuwe versie van de CoronaCheck-app te downloaden, die moet voor miljoenen gevaccineerde óf geteste Nederlanders het toegangsbewijs worden voor een buitenlandse vakantie. Hoe werkt dat digitale 'gele boekje'? CORONA TOERISME Column Het EK voetbal is voor mijn vrouw en mij een ingewik kelde aangelegenheid ge worden. Onze kinderen, Mia en Baran, een kleuter en een peuter, zijn precies op dit moment bezig met hun identiteit, want ze begin nen zo langzamerhand door te krijgen dat ik niet een oorspronke lijke Nederlandse achtergrond heb. Ik wilde hun uitleg bieden aan de hand van kleding en kleuren. Voor beide kinderen heb ik voet balshirts gekocht, zowel van Ne derland als van Turkije, met het doel om tijdens de wedstrijden iets meer te vertellen over mijn culturele achtergrond - en dus ook die van hen. Eerst was er een wedstrijd van Turkije. ,,Ik ben ook Turks, papa. Toch?'' vroeg Mia (5) in haar rode tricot. ,,Ja, dat zit in je bloed, dus straks wel juichen als ze scoren.'' ,,Hup, Turkije'', riep Baran (3). ,,Hup.'' Er was alleen weinig reden voor feestvreugde. De Zwitsers speel den de Turken helemaal kapot en elke keer moest ik opnieuw uitleg gen dat het niet goed ging. Waarom hebben ze niet gewonnen, papa?" vroeg Mia. Ze keek oprecht te leurgesteld. „Voetballen lukt nooit helemaal. Maar we kunnen wel andere dingen goed." „Wat dan?" vroeg Ba ran met zijn grote blauwe ogen. „Döner maken, .gggP Olieworstelen. All-in vakanties organiseren." „Dat is alle maal stom. Voetbal is stoer." Een paar dagen later zaten ze weer voor de televisie, compleet in Oranje-outfit, inclusief de gou den ketting van André Hazes en helemaal onder de plakplaatjes van Albert Heijn. ,,Kijk, Mia, wéér een goal.'' Mijn vrouw had ook vlaggetjes op hun gezicht geschminkt. Toen Nederland won, waren de kinde ren in de zevende hemel. Ze begrepen het principe van een eindtoernooi alleen nog niet zo goed. Want meteen de vol gende dag, tijdens het ontbijt, zeurden ze om een wedstrijd van Turkije. Ik kreeg niet uitgelegd dat hun tweede land was uitgescha keld. Op maandagavond, inmid dels zat van het gezeur, besloot ik een noodgreep toe te passen. Ik riep de kinderen bij elkaar, met de boodschap dat ik ze iets moest ver tellen. ,,Jongens, eigenlijk is papa niet Turks. Dat was een grapje. Ik ben Spaans.'' We zetten de NOS op en keken naar Slowakije tegen Spanje. Het stond al 0-3. ,,Ik snap er niks meer van'', ant woordde Mia. Baran was minder achter dochtig. „Hup, Spanje. Hup." die denken dat hun vader oorspronkelijk uit Spanje komt. Toegegeven: het was geen duur zame oplossing, maar identiteit is altijd een moei lijk onderwerp, als ze iets ouder zijn probeer ik het nog een keer. r-sejss Nederlanders die vanafvandaag te rugkeren uit Lissabon worden bij aankomst in Nederland geacht in quarantaine te gaan en moeten vanaf zaterdag een negatieve test la ten zien. Voor een aantal Europese landen gelden die eisen vanaf mor gen niet meer. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zet naast Frankrijk en België (de regio Brus sel blijft op oranje staan), Estland, Griekenland (behalve hoofdstad Athene), Litouwen en Slovenië op geel. Ook kan er nu weer naar de Kroatische regio Sjeverna Hrvatska, die vorige week nog op oranje bleef staan, worden gereisd. Reizen naar Spanje wordt nog altijd ontraden. De besmettingscijfers in het land verbeteren langzaam, maar 'zijn he laas nog niet goed genoeg'. Dat een land op geel wordt gezet, betekent niet dat er zorgeloos naar toe kan worden gereisd. Voor die landen gelden weliswaar geen ei sen meer bij terugkeer naar Neder land, maar de landen zelf kunnen nog wel inreisbeperkingen opleg gen. Morgen gaat ook het reisadvies voor Amerika en een aantal andere landen buiten de EU op geel, maar de VS staat geen vakantiereizen toe. inister Hugo de Jonge zal het vandaag met een glim lach presenteren: het Digi tale Corona Certificaat (DCC) dat op te vragen is via de CoronaCheck-app. Met die QR- code moeten straks de bezorgde blikken van Europese grenswachten omslaan in een vriendelijk gebaar: Welkom, Neder landse toerist, geniet van uw vakantie! Maar de minister weet ook: achter zijn glimlach gaan lange uren van Europese overleggen, technische complicaties en privacyproblemen schuil. Hoe werkt de app? Wat is de Corona Check-app? Een gratis app van de rijksoverheid, te downloaden op de meeste smartphones. Zo'n 800.000 Nederlanders hebben hem al: die gebruikten hem tot nu toe om het resultaat op te halen van hun coronatest en zo toegang te krijgen tot evenementen als het EK voetbal. Vanaf vandaag is er een nieuwe versie van de app en kun je hem ook gebruiken om te laten zien dat je gevaccineerd bent of dat je al corona hebt gehad. Wie de app al op zijn telefoon heeft, moet hem (laten) updaten. Vanaf 1 juli kan de app worden gebruikt om mee naar het buitenland te reizen. Althans: binnen de EU is na heel veel vergaderen afgesproken dat de QR-code die je met de app kunt maken als 'toegangsbewijs' wordt geaccepteerd. De app heeft drie functies. Wat nu al kan: je laat je testen voor een evenement en kunt dan (na een negatieve test) via een aantal tussenstappen een QR-code opha len in de app. Die wordt dan bij binnen komst bij het evenement gescand. Na 1 juli kunnen ook vakantiegangers binnen de EU een gratis coronatest laten afnemen voorafgaand aan hun reis en het resultaat ophalen in de app. Wat nieuw is: wie gevaccineerd is, kan straks ook zo'n QR-code ophalen. De app kan contact leggen met de database van GGD en RIVM, daarin staat genoteerd wie al een prik heeft gehad en wie dus een Di gitaal Corona Certificaat kan krijgen. Daarvoor moet je inloggen met je DigiD. Je kunt dan aan de grens aantonen dat je gevaccineerd bent. Complicerende factor: sommige landen laten iedereen binnen die één prik heeft, andere landen geven pas toegang twee weken na de tweede vaccinatie. Daarom geeft de app voor in ternationale reizen meer privacy prijs: be halve de QR-code is ook te zien hoeveel vaccins iemand heeft gehad, van welke type en wanneer. Wie dus op vakantie gaat, moet nog steeds de regels van het land van bestemming goed controleren. De verwachting is vooralsnog dat veel toeristische landen al toegang geven na één prik. Ook nieuw in de app: wie al co rona heeft gehad en daar een officieel her- stelbewijs van heeft, kan dat vanaf vol- donderdag 24 juni 2021 GO y @OzcanAkyol EK-koorts Ik heb nu twee kinderen Het kabinet raadt reizen naar va kantieland Frankrijk en buurland België vanaf vandaag niet langer af. Wel gaat het reisadvies voor de Portugese hoofdstad Lissa bon terug naar oranje (alleen noodzakelijke reizen) vanwege 'de zorgwekkende deltavariant' van het coronavirus die daar rondwaart. Niels Klaassen Den Haag Hoe werkt de app die je hebt om door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6