Dementerende ouderen in oude ADHD-boerderij in Ouwerkerk Mensen met oplopende schulden krijgen telefoontje 7 RONDJE GREVELINGEN ALTERNATIEF VOOR VIERDAAGSE VAN NIJMEGEN De Vierdaagse van Nijmegen ging weer niet door. Twee vriendinnen stippelden zelf een wandelroute uit. 'Je ziet zo veel méér.' Twee jaar hebben Nita Breeuwer en Marjan Meijer keihard getraind om de veertig kilome ter te kunnen lopen in de Vierdaagse van Nijmegen. Beide keren hadden ze het felbe geerde startbewijs op zak, maar haalden de coronamaatregelen een streep door het evenement en hun ambitie. ,,Dus hebben we maar een mooie wandelroute voor ons zelf uitgestippeld; rondje Greve- lingen." De vriendinnen uit Ellemeet hebben er hoorbaar lol in, onder weg op de tweede etappe van Her- kingen naar Zierikzee. Eenmaal terug op Zeeuwse bodem gaan ze niet in een rechte lijn naar de Schouwse hoofdstad, maar buigen ze bij Nieuwerkerk rechtsaf naar Dreischor. Om de gemiddelde af stand van 35 kilometer per dag vol te maken. ,,En voor een tussenstop bij de wijnboerderij. Daar zijn we ook heel benieuwd naar", lacht Nita. Genieten ,,Als we onderweg iets interes sants tegenkomen of moois zien, dan stoppen we even om dat te be kijken. We hoeven ook niet voor een bepaalde tijd binnen te zijn. Dus gaan we als het zo uitkomt er gens even lekker wat drinken of lunchen. Gewoon heel relaxed al lemaal. Echt genieten van de om geving." Het duo heeft de route zelf uit gestippeld, via Google Maps. Niet dat ze onderweg de hele tijd met hun neus in hun telefoon zitten om de kaart te volgen. ,,We heb ben ook bedacht dat als we het wa ter aan onze rechterkant houden, het in principe goed gaat. Maar soms ook niet." Marjan proest het uit wanneer Nita vertelt over hun avontuur op de Slikken van Flakkee de eerste dag. ,,Google Maps zei rechtdoor, dus luisteren wij braaf. Ja, we zijn daar verder niet bekend, dus.... Als dat ding zei 'na tweehonderd me ter links', dan deden we dat dan ook maar. Op een gegeven mo ment werd het toch wel een beetje slikkerig. En voor we er erg in had- Het is hier ook zo ontzettend mooi om te lopen. Vlak bij huis den, stonden we tot over onze kui ten in het water. Elke keer was het: 'ga na tweehonderd meter naar links'. Voor mijn gevoel hadden we daar al tien kilometer gelopen. Marjan is nog een keer in het wa ter gekukeld ook en was zeiknat. Maar we zijn er toch weer uit ge komen." Anders dan met de Vierdaagse van Nijmegen zoeken de vriendin nen onderweg een bed and break fast op om te slapen en nieuwe krachten te verzamelen. Dat bete kent tevens dat ze hun hele heb ben en houwen in rugzakken meesjouwen. ,,Valt mee hoor dat extra gewicht", zegt Nita. ,,Ik heb alleen het hoognodige aan lichtge wicht wandelspullen mee, dus kom aan zo'n vijf kilo denk ik. Marjan tilt het dubbele." Blaren De oude kranten hebben hun werk tijdens de nachtrust goed gedaan en de schoenen zijn weer droog voor de volgende etappe. Van bla ren tot dusver nog geen last. Als die opkomen, dan is het een kwestie van zelf doorprikken en pleisters plakken. Nita: ,,We hebben een goed gevulde EHBO-kit bij ons, voor het geval dat. Maar het weer is ideaal om te wandelen. Als het nu nog die dertig graden van vorige week was geweest, hadden we het een stuk zwaarder. Prima vol te houden tot dusver. Het is hier ook zo ontzettend mooi om te lopen. Vlak bij huis, maar je kent het ei genlijk niet. Je ziet zo veel méér en komt op weggetjes waar je anders met de auto op een afstand langs rijdt. Wij zeiden al tegen elkaar: je zou van een rondje Grevelingen ei genlijk een regionale Vierdaagse moeten maken. Dat zou best een mooi evenement kunnen worden." De boerderij aan de Bloteweg i is verbouwd tot woonlocatie voor ou- deren met dementie die niet meer zelfstandig kunnen wonen. Er zijn 15 kamers en de eerste vijf potenti ële bewoners staan al klaar om in trek te nemen in hun nieuwe on derkomen. De Zorgheimer is een initiatief van Liliane Groosmann (63). „Vanwege mijn leeftijd wilde ik dit niet alleen gaan doen en daarom doe ik het samen met mijn zoon en schoondochter. We wonen met zijn drieën op het terrein." Gastvrijheid De uit de provincie Utrecht afkom stige Groosmann is van huis uit wijkverpleegkundige. ,,Ik was nu meer werkzaam als manager, maar nu ga ik terug naar de zorg." Haar zoon Bart Bardok woonde in Arn hem met zijn vrouw Maaike waar hij werkzaam was als chef-kok. Hij zet die functie voort in De Zorghei- mer. Zijn vrouw heeft een horeca- achtergrond. ,,Gastvrijheid vinden wij ook belangrijk", zegt Groos- mann. Vanuit de gemeente is er toe stemming om te starten met het woonzorgcentrum. Dat is bijna ge reed om bewoners te ontvangen, maar Groosmann wil eerst de puntjes op de i zetten. ,,We wach ten nog op een traplift en nog een paar kleine dingetjes. Maar zodra die af zijn, willen we starten met de opnames. Ik wil alleen mensen uit Zeeland. Dat is mijn doelgroep." ZIERIKZEE Inwoners van Schouwen-Duiveland die diep in de schulden dreigen te be landen, kunnen vanaf augus tus een telefoontje van de ge meente verwachten voor een gesprek. De bedoeling is erger te voorkomen. De gemeente heeft afspraken gemaakt met verhuurders, energiebedrijven en zorgver zekeraars dat ze snel aan de bel trekken wanneer betalings achterstanden ontstaan. Ver der wordt bekeken hoe ook ondernemers bij de regeling kunnen worden betrokken. Iedereen is geholpen met deze vroege signalering, aldus wet houder Paula Schot in een raadsbrief. ,,In de eerste plaats voor de inwoner met schul den, die hierdoor perspectief krijgt. Dat geeft ruimte voor werk en/of opvoeding van de kinderen. Voor de crediteur betekent het dat achterstanden minder hoog oplopen. Voor de gemeente geldt dat inwoners eerder hulp zoeken, waardoor schuldentrajecten minder complex zijn." Het gaat om een proef van twee jaar. Deze aanpak is mo gelijk door een wetswijziging in verband met de privacy. donderdag 24 juni 2021 SD 'Route werd wel 'n beetje slikkerig' Marcel Modde Ellemeet - Nita Breeuwer De polder bij Ouwerkerk blijkt bijzonder aantrekkelijk voor zorgverleners. Op de plek waar eerst de stichting Ojee ADHD jongeren huisvestte opent in juli een woonzorgcentrum voor ou deren, genaamd De Zorgheimer. In dezelfde polder bevinden zich ook zorgboerderij De Stelle, een natuurgeneeskundige praktijk Zonvitaris en paardentrain- en coachpraktijk Gedragscentrum Zeeland. Valeska Nastaly Ouwerkerk Nita Breeuwer en Marjan Meijer (r) op hun tussenstop bij de wijnboerderij in Dreischor. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58