Oesterrif krijgt extra bescherming 'Bende Zone 8 is criminele organisatie' 6 Nog één visser toegestaan bij zeldzame oesterbank voor de Brouwersdam Het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit heeft be paald dat het rif, in de Voordelta vlak bij Ouddorp, voor de komende jaren extra bescherming geniet. Dat betekent onder meer dat er niet meer gevist mag worden. Dat heeft voor de meeste vissers geen gevol gen, omdat die daar toch nauwelijks visten. Voor de Thoolse visser Job Bout behoort het circa 40 hectare grote rifwel tot zijn visgebied. Voor hem wordt een uitzondering ge maakt. Bout vist van oudsher met een kieuwnet ofwel een zegen en dat wordt - tot nu toe - door het ministerie als weinig verstorend gezien. Hardervisser Job Bout vist met zijn zegen voor namelijk op harder. Hij hoeft daar voor niet de bodem te beroeren en kan dat in de meeste gevallen zelfs zonder zijn anker uit te gooien. Toch wordt de invloed van de ze genvisserij op de oesterbank de ko mende jaren gemonitord. Bout is dankbaar dat zijn visstek voorals nog behouden blijft. ,,Wat de toe komst zal brengen, weet niemand. Het is voor zover bekend de enige bank met platte oesters in de Nederlandse Noordzee Wij hopen dat ondanks alle veran deringen die verschillende partijen willen bereiken wereldwijd, er re kening wordt gehouden met de voedselvoorziening waar onder meer de visser voor mag zorgen." ARK Natuurontwikkeling en het Wereld Natuur Fonds ontdekten het schelpdierrifin 2015. Zij werken samen om weer natuurlijke riffen in de Noordzee te laten ontstaan. Sinds de ontdekking van de ver moedelijk tien tot twintig jaar oude oesterbank in de Voordelta, maken zij zich hard voor extra bescher ming van dit rif. Dat past ook in het beleid van de Nederlandse over heid. Die zet zich in voor terugkeer van oesterriffen. Het bijzondere van dit rif is ook dat er zich platte oesters op bevinden. En juist die platte oester was in de loop der tijd verdwenen uit het Nederlandse deel van de Noordzee. Het is dan ook voor zover bekend de enige bank met platte oesters in de Ne derlandse Noordzee. Door beroering van de zeebo dem, onder meer door bevissing en baggeren, zijn de eeuwenoude rif fen na verloop van tijd nagenoeg verdwenen uit de Noordzee. ,,Heel lang heeft het idee bestaan dat de zee onuitputtelijk was, we weten nu dat het niet zo is", zegt Karel van den Wijngaard van ARK. Zijn na tuurorganisatie richt zich op na tuurlijke processen van een gebied. Heel lang heeft het idee bestaan dat de zee onuitputtelijk was, we weten nu dat het niet zo is Daarbij wordt ook rekening gehou den met de aanwezigheid van de mens, die gebruikmaakt van de na tuur, zoals de Noordzee. Het kan volgens hem wel samengaan, alleen moet er wel rekening worden ge- houden met herbronning. ,,Het moet ook weer worden aangevuld." ARK is daarom blij met de extra be scherming voor het rif, dat daarmee de tijd krijgt zich verder te ontwik kelen. Uiteindelijk zorgt dat voor herstel van soorten in de Noordzee, waaronder diverse vissen. Spuisluis Waarom er uitgerekend zo'n groot rif is ontstaan voor de Brouwers- dam is nog niet helemaal duidelijk, maar Van den Wijngaard heeft wel een vermoeden. ,,We denken dat er larfjes van onder andere de platte oester uit het Grevelingenmeer zijn meegekomen door de spuisluis in de Brouwersdam." ,,Het klinkt heel heftig", erkent of ficier van justitie Gerda Oosterveld. Maar het is ook heftig, benadrukt zij. Bijna twintig jongeren tussen de 15 en 24 jaar zijn aangehouden en verhoord voor deelname aan een criminele organisatie, maakte de politie woensdag bekend. ,,We wil len een structuur van macht door breken", verklaart Mariska Moenis, die het rechercheonderzoek leidt. Overval op juwelier De incidenten in Dauwendaele sta pelen zich op in 2020. Vernielingen, inbraken, wapenbezit, opgeblazen voordeur. De politie ontdekt ver banden met andere misdrijven. Twee overvallen op een cafetaria in Middelburg-Zuid op 18 januari en 8 juli vorig jaar; de poging tot overval op juwelier 't Gouddoppertje in de stad op 21 augustus. En drie ripdeals in april dit jaar waarvan meerdere jongens worden verdacht: in Vlis- singen op 17 april, in Middelburg op 29 april (vlak bij de snackbar in Zuid) en in Utrecht op 30 april. ,,We zien dat er een groep actief is, dat er druk wordt uitgeoefend op jongeren om mee te doen en dat de buit wordt verdeeld", zegt Moenis. ,,Alle strafbare feiten worden af zonderlijk aangepakt, maar daar mee hebben we nog niet de men sen te pakken die erachter zitten." Intimidatie en angst Daarom kiezen politie en Openbaar Ministerie voor een nieuwe aanpak: bewijzen dat er een criminele orga nisatie actief is in Dauwendaele. Oosterveld: ,,We zien dat één jon gen van 20 de leider is. Toen hij vastzat, pakte een plaatsvervanger zijn rol over. Daaronder zit een laag die andere jongeren aanstuurt. Er is intimidatie, groepsdruk, angst en er zijn regels." De meeste bendeleden wonen ook in de wijk, in de omgeving van de Meanderhof, Meanderlaan, Bui- tenhovelaan, Roozenburglaan. Voor een deel zijn het broertjes van jongens die jaren geleden een bende vormden, bevestigt Moenis. ,,Een aantal namen zien we nu te rug." Ze houden zich met name bezig met drugshandel. De kopstukken (16, 19, 20 en 24 jaar oud) zorgen on der meer voor voorraadbeheer. Op locaties in de wijk worden pakket jes soft- en harddrugs klaargelegd, die door anderen worden verhan deld. Contacten met gebruikers - vooral Walcherse jongeren - verlo pen via Snapchat. De jongens vinden het misschien stoer wat ze doen, maar Moenis maakt zich echt zorgen. ,,We willen ze wakker schudden. Het zijn echt geen helden." En er hangt hun een maximale gevangenisstraf van zes jaar boven het hoofd, waarschuwt Oosterveld. Maar de insteek is niet ze zo lang mogelijk vast te houden, merkt Moenis op. ,,We hopen sa men met hulpverleners en de ge meente de jongeren op het rechte pad te krijgen." Onvoldoende bewijs Mocht de rechter onvoldoende be wijs zien voor een criminele orga nisatie, dan ontspringen de jongens niet de dans. Moenis: ,,De feiten die zijn gepleegd, hebben we al aange pakt." Oosterveld: ,,Ze zijn nergens mee weggekomen." donderdag 24 juni 2021 Er zijn 3D-geprinte rifstructuren toegevoegd aan de oesterbank voor de Brouwersdam. Dat is een klein experiment van ARK Natuuront wikkeling en het Wereld Natuur Fonds om te kijken welk leven daarop gaat ontstaan. foto udo van dongen/bureau waardenburg Oesters? Daar hebben we er ge noeg van in de Grevelingen en in de Oosterschelde. Maar niet aan de andere kant van de Delta, in de Noordzee. Die bestond ooit voor bijna een derde uit oester- en schelpdierriffen. Een oester- bank pal voor de Brouwersdam wordt gekoesterd en sinds deze maand extra beschermd. Na tuurorganisaties juichen, de vis sers ook? Valeska Nastaly Brouwersdam/Ouddorp -Karel van den Wijngaard, ARK Natuurontwikkeling Het begint als overlast door hangjongeren, maar de politie ontdekt dat er in de Middel burgse wijk Dauwendaele veel meer aan de hand is. Overvallen, ripdeals en intimidatie staan in het teken van drugshandel. ,,Zone 8, zoals de groep zich noemt, is een criminele organi satie." Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57