w. EUR02020 p. Doelman Dubravka is de held én de schlemiel van Slowakije 8 EK VOETBAL CIJFERS Spanje wierp de last van zijn wankele start en de kritiek van zich af. Het speelde Slowakije volledig weg (5-0). In de achtste finales treft het nu Kroatië. Topscorers Assists Kilometer Goals geslikt Reddingen EDWIN WINKELS SKk9V* rn Op het eerste moment van de waarheid op dit EK liet Spanje ein delijk zijn ware gezicht zien. Dat van een van de mogelijke favorie ten. Dat van de ploeg die een decen nium geleden nog het voetbal in Europa en de wereld beheerste, maar sindsdien langzaam wegzakte en enkele grote teleurstellingen be leefde. Een vernieuwd elftal, dat strijdt tegen die herinnering aan dat glorieuze recente verleden. Het voetbal is niet veel veranderd. De wedstrijden van Spanje op dit EK zijn monologen. Geen enkele andere ploeg heeft zoveel balbezit als de Spanjaarden. Maar die mono logen waren tegen Zweden en vooral Polen nogal saai, slaapver wekkend. Niet het snelle Spaanse geratel, maar een ijzig toontje zon der een paar goede rake opmerkin gen. Wilde Spanj e écht een woordje meespreken op dit EK, dan moest het eens met de vuist op tafel slaan. En dat deed het tegen Slowakije. Om de boel een beetje op te frissen kwam bondscoach Luis Enrique met vier wijzigingen, waarvan de terugkeer van Busquets - aanvan kelijk afwezig vanwege een posi tieve coronatest - de belangrijkste was, de invloedrijkste. Bij de afwe zigheid van Ramos is hij, al wereld kampioen in 2010 en Europees kampioen in 2012, de leider die in de eerste duels werd gemist. Maar vooral etaleerde hij tegen Slowakije het voetbal, zijn overzicht en aan wezigheid alom, waarvoor werke lijk al zijn trainers en bondscoaches hem altijd zo graag in hun team hebben gehad. Busquets strooide met passes en gaf Spanje de extra snelheid mee die het tegen Zweden en Polen had gemist. Met rechtsback Aziplicueta kwam een tweede ervaren speler in het veld, terwijl centraal in de ver dediging juist de pas 20-jarige Eric Garda zijn opwachting maakte. Voorin mochten Morata en Gerard Moreno blijven staan. Zij kregen nu gezelschap van Sarabia. Knauw Het deed Spanje goed, maar na nog geen tien minuten en enkele eerste kansen kreeg het herboren team toch weer een knauw. Na het raad plegen van de VAR kende scheids rechter Björn Kuipers Spanje te recht een strafschop toe, na de klachten over een overtreding op Koke aanvankelijk resoluut te heb ben weggewuifd. Nadat Moreno te gen Polen had gemist, was het nu de beurt aan Morata om te slecht in te schieten. Het was de vijfde ge miste strafschop voor Spanje op rij. t Morata mist voor Spanje de vijfde strafschop op rij Dit keer bleven de Spanjaarden overtuigd van hun eigen gelijk, van die snelle babbel waarmee ze de onschuldige tegenstander zo suf kletsten dat doelman Dubravka, de held van die gestopte strafschop, vreselijk in de fout ging. Na een schot op de lat van Sarabia stompte hij de vanuit de hoogte dalende bal klungelig in eigen doel. Het was, na een half uur, het duwtje in de rug dat Spanje nodig had om eindelijk alle ketens van de kritiek, de onzekerheid en de klach ten over het slechte veld van zich af te werpen. En net toen die 1-0 wel magertjes leek om de rust in te gaan, kopte verdediger Laporte de verlossende 2-0 binnen. De tweede helft was nog altijd een monoloog, maar dit keer bleef de ploeg voor het aanvankelijk lauwe publiek in Sevilla (slechts 12.580 toeschouwers in plaats van de toegestane 16.000) wél veel kan sen creëren én benutten. Sarabia zorgde voor de 3-0 en invaller Fer- ran Torres met zijn allereerste bal contact voor een prachtige 4-0 met zijn hak. In de flipperkast die voor het doel van de Slowaken ontstond, zorgde Kucka voor het ongelukkige tweede eigen doelpunt. donderdag 24 juni 2021 GO 1. Wijnaldum (Nederland) 3 Lukaku (België) Ronaldo (Portugal) Schick (Tsjechië) Forsberg (Zweden) Lewandowski (Polen) 3 2. Dumfries (Nederland) 2 Memphis (Nederland) 2 Poulsen (Denemarken) 2 Sterling (Engeland) 2 Perisic (Kroatië) 2 Immobile (Italië) 2 Locatelli (Italië) 2 Jaremtsjoek (Oekraïne) 2 Jarmolenko (Oekraïne) 2 Shaqiri (Zwitserland) 2 1. Hojbjerg (Denemarken) 3 Zuber (Zwitserland) 3 3. Malen, Memphis (Nederland) en nog 11 spelers met 2 Exclusief Portugal-Frank- rijk en Duitsland-Hongarije Georginio Wijnaldum is de speler van Oranje die de grootste afstand heeft afgelegd: 31,2 kilometer. Turkije en Noord-Mace- donië incasseerden in de groepsfase de meeste doelpunten: beide 8 stuks. Toch nog een troostprijs voor de Turkse doelman Ugurcan Cakir: hij heeft de meeste reddingen op zijn naam staan: 18. Punt achter saaie monologen Spanje $0 @edwinwinkels j Slowakije J Spanje i Verdediger Aymeric Laporte, maker van de 2-0, is het middel punt van een Spaanse feestje. Links Koke, rechts de terugge keerde leider Sergio Busquets. Slowakije - Spanje 0-5 (0-2). 30. Dubravka (e.d.) 0-1, 45+3. Laporte 0-2, 56. Sarabia 0-3, 67. F. Torres 0-4, 72. Kucka (e.d.) 0-5. Bijzonderheid: 12. Morata (Spa) mist penalty. Toeschouwers: 12.580. Scheidsrechter: Kuipers (Ned). Geel: Duda, Skriniar (Slo), Busquets, Alba (Spa). Slowakije: Dubravka; Pekarïk, Satka, Skriniar, Hubocan; Haraslin (69. Suslov), Kucka, Ham sik (90. Bénes), Hromada (46. Lobotka), Mak (69. Weiss); Duda (46. Duris). Spanje: Simón; Azpilicueta (77. Oyarzabal), Garcia (71. P. Torres), Laporte, Alba; Koke, Busquets (71. Thiago), Pedri; Sarabia, Morata (66. F. Torres), Moreno (77. Traoré). Zweden - Polen 3-2 (1-0). 2. Forsberg 1-0, 59. Forsberg 2-0, 61. Lewandowski 2-1, 84. Lewandowski 2-2, 90+4. Claesson 3-2. Toeschouwers: 11.000. Scheidsrechter: Oliver (Eng). Geel: Danielson (Zwe), Krycho- wiak, Glik (Pol). Zweden: Olsen; Lustig (68. Krafth), Lindelöf, Danielsson, Augustinsson; Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg (77. Claesson); Quaison (55. Kulusevski), Isak (68. Berg). Polen: Szczesny; Bereszynski, Bednarek, Glik, Józwiak (61. Swierczok); Krychowiak (78. Placheta), Zielinski, Klich (73. Kozlowski), Puchacz (46. Frankowski); Lewandowski, Swiderski.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52