Helemaal hip: knalgeel ANWB-campingstelletje 4 RIJKSMUSEUM REMBRANDT Voor het eerst in driehonderd jaar is De Nachtwacht weer in volle glorie te zien. De stukken die ooit van het doek werden gesneden zijn nagemaakt en prijken sinds gisteren rondom Nederlands bekendste werk in het Rijksmuseum. et is maar goed dat Rem brandt van Rijn nooit heeft geweten wie rücksichtslos het mes in zijn werk zette. De grootmeester was al 46 jaar dood toen De Nacht wacht werd verplaatst naar het toenmalige stadhuis, het huidige Paleis op de Dam, en daar aan alle kanten een flink stuk werd ingekort. Het doek was namelijk te groot voor zijn nieuwe plek, tussen twee deuren in. Oneerbiedig gezegd miste de hedendaagse kunstliefhebber op rechts niet zo verschrikkelijk veel. De schade aan de linkerkant van het doek was het grootst. Hier stonden oorspronkelijk twee schutters opge steld. Nu de ontbrekende delen zo pre cies mogelijk zijn nagemaakt, zijn de schutters in ere hersteld en is ook te zien dat de kruitjongen links vooraan lijkt weg te rennen, de compagnie vooruit. ,,Dankzij deze reconstructie zien we dat de com positie die Rembrandt schilderde nog veel dynamischer was. Het is geweldig nu met eigen ogen De Nachtwacht te kunnen ervaren zoals Rembrandt hem bedoeld heeft", vindt Taco Dibbits, directeur van het Rijksmuseum. Hij had lange tijd de hoop dat de missende repen nog ergens op een zolderkamertje lagen, maar tot op heden werden de stuk ken nooit gevonden. Nu zien we dat de compositie die Rembrandt schilderde veel dynamischer was Dankzij een kopie die ergens tussen 1642 en 1655 werd gemaakt, vermoe delijk geschilderd door Gerrit Lun- dens, weten we hoe De Nachtwacht er in volle glorie heeft uitgezien. Deze kopie werd gebruikt als basis voor de reconstructie die nu te zien is. Met behulp van kunstmatige intelligentie vergeleek de computer de twee schilderijen en leerde die de schildertechniek en het kleurge bruik van Rembrandt aan. Op die manier werden de ontbrekende delen in de stijl van de meester nagebootst, geprint en rondom het echte werk gehangen. Pieter Roelofs, hoofd schilder- en msssÊt Vergeet de gepensioneerde ANWB-stelletjes in hun uniseks windjacks. Het ANWB-stelletje 2.0 is er gens in de 20 of 30 en draagt het nieuwste knal- gele campingpak 31 voor hem en voor haar. De serieuze H toeristenclub liet het 1 maken als vette V knipoog naar het I bestaande cliché. I „Het is de grootste I hit in onze gele I ANWB-familie", I zegt Ellen Visscher, j die bij de toeristen- I bond verantwoorde lijk is voor marketing en sales. Sterker, ook niet-leden van de club legden grif 80 euro neer voor het op- zichtige pak dat deze maand voor het eerst te koop was. ,,In twee dagen waren alle tweeduizend pakken weg", zegt Visscher la chend. ,,Het is hip om een ANWB-stelle- tje te zijn." De humor van de overigens zeer seri euze toeristenbond is begrepen. Maar dat de pak ken zó snel de webshop uit zouden vliegen, overstijgt de verwachtingen. Het kitscherige trainingspak past daarmee in de hype van vorig jaar toen budget winkels als Zeeman, Wibra, Lidl, Aldi en zelfs snackkoning Febo badslip- pers, trainingspakken en hippe hoedjes met het huismerk erop in de markt zetten. Ook die vlogen de winkels uit naar hipsters en zijn inmiddels collector's items waarvoor op Markt plaats veel geld wordt ge vraagd. De 'lulligheid' geldt als nieuwe trend om op te vallen én om het statement te maken dat niet alles wat hip is peperduur moet zijn. Maar geen enkele andere organisatie kan pronken met een begrip als 'ANWB- stelletje' en dat heeft de club nu dik aangezet met het pak. Vanwege het grote succes krijgt het zelfs een vervolg. ,,In september komen we met vierduizend pakken terug, zowel in de webshop als in onze win kels." Compleet met kin dermaatjes en gezien het seizoen met warme sloffen in het knalgeel van de ANWB. donderdag 24 juni 2021 GO Nachtwacht na 3 eeuwen weer even compleet Hanneke van Houwelingen Amsterdam -Taco Dibbits, directeur Rijksmuseum De Nachtwacht zoals Rembrandt het schilderij bedoeld had (boven). Een van de gereconstrueerde panelen wordt gemonteerd. foto's marlies wessels, anp De nieuwe knalgele uni- seks campingpakken van de ANWB zijn een groter succes dan de toeristen club ooit had verwacht: in twee dagen vlogen ze alle tweeduizend de webwin kel uit. Maaike Kraaijeveld Den Haag Het nieuwe camping- pak van de ANWB is vooral in trek bij twinti gers en dertigers. FOTO ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4