Twee letters maken wereld van verschil Lasse Schöne in shock door drama Eriksen 'Vreemde' isolatie Brits duo 4 EK VOETBAL Boedapest en Boekarest verschil len maar twee letters, maar liggen wel een goede 834 kilometer uit elkaar (of 634 kilometer als je vliegt). En dat kwam zes Franse fans duur te staan. Les Bleus speel den zaterdagmiddag in de Hon gaarse hoofdstad Boedapest tegen het gastland. Volgens de Roe meense krant Jurnalul National gingen zes Franse fans die ochtend echter aan boord van een vlucht naar Boekarest. Volgens de krant hadden de on gelukkige Fransen dat lange tijd niet door. De Roemeense vlaggen op het vliegveld deden geen bel letje rinkelen. Ze dronken in de Roemeense hoofdstad wat met supporters uit Oekraïne, die wél in de goede stad waren voor de wed strijd van hun land tegen Oosten rijk een dag later, en reden geza menlijk met de bus naar het cen trum. Pas later drong het door dat ze ver verwijderd waren van de Pus kas Arena in Hongarije. Omdat ze nooit meer op tijd bij de wedstrijd van Frankrijk zouden zijn, beslo ten ze in Boekarest te blijven. Daar zagen ze op televisie hoe Les Bleus op 1-1 bleven steken tegen Honga rije. ,,We moeten toch meer leren over de kaart van Europa'', grapte een van hen. „Een van de moeilijkste momenten in mijn leven", bekende Schöne gistermiddag na de eerste training bij NEC. ,,Ik vind het nog altijd lastig om erover te praten. Ik heb tien jaar samen met Chris gespeeld, bij Ajax en de nationale ploeg. Daar komt bij dat ik zo'n soort moment in mijn car rière al van heel dichtbij heb mee gemaakt. Ik vind dit heel erg." Schöne (35) zag het moment van Eriksen op televisie. Een kleine vier jaar geleden was de 51-voudig Deens international er zelf bij toen Abdelhak Nouri tijdens een oefen- wedstrijd van Ajax tegen Werder Bremen in elkaar zakte. ,,Ik heb het heel moeilijk gehad de afgelopen tijd. Inmiddels gaat het beter. Dat komt ook omdat ik zelf met Chris heb gesproken. Ik ben blij dat met hem nu alles goed is. Dat hij nu bij zijn familie is." Niet alleen het contact met Eriksen heeft Schöne goed gedaan. ,,Ook de steun die hij heeft gekre gen van de voetbalwereld en de manier waarop het Deense elftal met de situa tie is omgegaan", zegt Schöne, die vlak voor het EK afviel bij Dene marken. ,,Het is bewonderenswaardig hoe de ploeg zich heeft opgericht. Dat het team zich geplaatst heeft voor de volgende ronde is een fantasti sche prestatie." Schöne zal zijn landgenoten za terdag van dichtbij aanmoedigen in de achtste finales van het Europees kampioenschap. De oud-Ajacied is namelijk bij het duel met Wales in de Johan Cruijff Arena aanwezig. asisspeler in alle groepswedstrijden. Patrick van Aanholt verrast vriend én vijand met zijn doorbraak als international tij dens dit EK. Het grote publiek hield zelden echt rekening met hem, maar die tijd is voorbij. Als Frank de Boer de speler van Crystal Palace vorige maand samen met jongens als Rick Karsdorp, Tonny Vilhena en Jeremiah St. Juste had laten afvallen voor het EK, was er echt geen nationale discussie ontstaan. Het was waarschijn lijk ter kennisgeving aangeno men. ,,Maar vanaf het moment dat we bij elkaar kwamen, ben ik gaan knokken voor een basis plaats'', zegt Van Aanholt. En dat lukte. Eerst waren er de geslaagde invalbeurten tegen Schotland en Georgië en ver volgens kreeg hij de voorkeur boven Owen Wijndal tegen Oekraïne. En de linkspoot trok de lijn door tegen Oostenrijk en Noord-Macedonië. Steeds een stukje stabieler, steeds een beetje meer lef. ,,Dat ik zou gaan spelen tegen Oekraïne, zag ik tijdens de trainingen aankomen. Zeker als je bij de dode spelmo menten bij de basisploeg blijft staan. Ik had de laatste vijf wed strijden bij Crystal Palace niet ge speeld, dus het was fysiek best even zwaar.'' De huurling Patrick van Aanholt werd als 16- jarig talent door Chelsea wegge kocht bij PSV. Vervolgens werd hij vooral bekend als 'de huurling'. In vier seizoenen stalde de club hem bij liefst vijf clubs: Coventry City, Newcastle United, Leicester City, Wigan Athletic en Vitesse. Via Sunderland en Crystal Pa lace, waar hij begin 2017 een con tract voor 4,5 jaar tekende, raakte hij eindelijk los van Chelsea. ,,En 1 juli ben ik transfervrij", zegt hij. Basisspeler bij een gerenommeerd land op een EK en zo meteen gra tis op te halen, Van Aanholt had het slechter kunnen timen. ,,Waar ik volgend seizoen speel, weet ik niet. Ik ben er ook niet mee bezig.'' Van Aanholt wil eerst weleens zien waar clubs straks bij aanklop pen. Een basisspeler van Oranje die de groepsfase speelde. Of een tje die straks echt meedoet om de prijzen op dit EK. Aan beide sta- tussen hangt een prijskaartje ui teraard, maar de één is hoger dan de ander. De Brabander groeit op in een gezin met zes kinderen dat nau welijks een euro te besteden heeft. Bij FC Den Bosch zien ze al snel dat ze een exceptioneel talent heb ben gescout. ,,Daar was voor ieder een meteen zichtbaar dat hij bo ven alle andere talenten uitstak'', zegt Wiljan Vloet, destijds verant- Bij FC Den Bosch was voor iedereen meteen zichtbaar dat hij boven alle andere talenten uitstak woordelijk voor de jeugdopleiding van FC Den Bosch. ,,Hij was goed, maar vooral ook heerlijk enthou siast. Hij wilde zo ontzettend graag. Wij konden hem niet hou den, hij ging al snel naar PSV.'' Bij PSV zien ze dezelfde enthou siaste jongen als die Vloet heeft gezien. Erg druk, altijd aanwezig. Ze horen in Eindhoven ook dat hij donderdag 24 juni 2021 GO BOEKAREST Zes Franse voet balsupporters stonden afgelo pen weekend niet alleen bij het verkeerde stadion, maar ook in het verkeerde land. LONDEN De Engelse bonds coach Gareth Southgate noemde de afwezigheid van Mason Mount en Ben Chilwell in het gewonnen duel met Tsje chië dinsdag op het Europees kampioenschap 'vreemd'. De twee zitten in isolatie, nadat ze kort na het vorige duel met Schotland (0-0) nauw contact hadden met de inmiddels posi tief op het coronavirus geteste tegenstander Billy Gilmour. Mount en Chilwell, zo bleek op foto's, hadden Gilmour omarmd. De drie zijn ploeggenoten bij Chelsea. De twee Engelse spe- lers missen nu vrijwel zeker ook de achtste finales, voor ze - mits nog steeds negatief - weer kun nen aansluiten bij de selectie. ,,Ik begrijp er niets van'', zei Southgate. ,,De ontmoeting tus sen de spelers was kort en vond plaats in de buitenlucht. De Schotten zitten bij elkaar in de bus en vliegtuig, maar daar hoeft verder niemand in quarantaine. Terwijl ze allemaal uren bij elkaar zijn geweest in een afgesloten ruimte. Het is een zeer vreemde situatie.''Mount, oud-speler van Vitesse, was in de eerste twee duels van Engeland basisspeler. Een grote shock. Zo noemt Lasse Schöne het drama van de Deense voetballer Christian Eriksen. Zijn landgenoot en voormalig teamgenoot kreeg tij dens de EK-wedstrijd tegen Fin land een hartstilstand. Op het veld werd Eriksen gereani meerd. Dominique Pichel Nijmegen Mikos Gouka Zeist -Wiljan Vloet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48