Geen De Jong meer, wie wordt stormram als het straks moet? zondag wacht jong team in leerproces 3 Zwanenzang Van Persie Euro2000: beul De Boer Supporters i Bondscoach Silhavy heeft een energiek team geboetseerd, dat het EK haalde en promoveerde naarhethoogste niveau van de Nations League enthousiast. Schick maakte echter minder klaar in het clubseizoen. Hij was bij Bayer Leverkusen spits on der trainer Peter Bosz, maar die werd niet warm van zijn inbreng. Zoals ze bij Oranje ook niet steil achterover slaan van de kwaliteit van de Tsjechische verdediging. Dat is dé achilleshiel van de ploeg. Be kendste naam daar, vanuit Neder lands perspectief: Tomas Kalas, ja ren geleden nog even speler van Vi tesse. Hij speelt nu op zijn 28ste bij Bristol City, op het tweede niveau in Engeland. In het hart van de Tsje chische afweer is genoeg te halen voor Memphis Depay co. En mocht Oranje winnen, dan wacht een kwartfinale tegen Denemarken of Wales, ook niet de topcategorie tegenstanders in Europa. AGENDA ORANJE Luuk de Jong verliet gisteren de bubbel van het Nederlands elftal. Met een rotgevoel over zijn knie blessure. En met een kater omdat hij bij het EK nog geen moment be langrijk is geweest. Terwijl die in breng nog wel had kunnen komen. Databedrijf Opta rekende uit dat sinds De Jong in 2011 in Oranje de buteerde, niemand meer goals als invaller heeft gemaakt dan hij. Eén ervan was een cruciale in oktober 2019, als breekijzer in de Kuip tegen Noord-Ierland. De Jong kwam erin bij een 0-1 achterstand na 76 minu ten en zorgde een kwartier later voor de bevrijdende 2-1. De ploeg van (toen nog) bondscoach Ronald Koeman kreeg die avond de kans op een EK-ticket weer in eigen hand. Het is dan ook een specifieke rol, die van pinchhitter. Virgil van Dijk, die was het recent ook een keer suc cesvol bij Oranje. Maar zoals be kend is ook Van Dijk er niet bij op dit EK. Drie andere spelers kunnen mogelijk wél de pinchhittersrol op zich nemen. IWout Weghorst Natuurlijk kijkt het grote pu bliek nu naar hem. Weghorst heeft de lengte, de kopkracht en kan oorlog maken. Maar toch zag Ronald Koeman in hem geen pinchhitter en Frank de Boer eigenlijk ook niet. Youri Mulder legde laatst uit wat voor soort spits de topscorer van VfL Wolfsburg is. ,,Weghorst is eigenlijk de omge keerde pinchhitter. Het breekijzer waarmee je op gang moet komen. Iemand die een tegenstander schroefje voor schroefje uit elkaar haalt. En als hij klaar is met dat werk, laat j e een ander invallen voor de laatste 20 minuten.'' Wat het ook is: Luuk de Jong kleunt erin en maakt oorlog. En daar kan hij zelf van profiteren, maar evengoed anderen. Weghorst maakt niet zozeer oorlog voor an deren. Die wil zélf die goal. En er komt bij: Weghorst speelde de eerste twee EK-wedstrijden vanaf de aftrap. Dat zou zondag in Boedapest ook weer zo kunnen zijn. De Boer zei begin deze week, toen alle vragen gingen over Dony- ell Malen: ,,Weghorst kan 90 minu ten rennen en sleuren. Hij is ook al tijd gespitst op meeverdedigen. Te gen Noord-Macedonië viel Wout in en meteen zag ik hem 60 meter mee terug sprinten in de omscha keling.'' 2. Matthijs de Ligt In maart was Luuk de Jong dus pinchhitter tegen Turkije. Oranje kwam nog bijna terug van een fikse achterstand. De interland erna stond hij in de basis tegen Letland, wat toen ook al de vraag opwierp: wie dan in de rol van breekijzer? Weghorst was toen niet geselecteerd. ,,Matthijs de Ligt kan ook prima pinchhitter zijn'', zei De Boer, bijna achteloos, doelend op De Ligt. De verdediger komt altijd al naar voren bij corners. Zijn kopkracht is evi dent en hij heeft ook iets van een kamikazepiloot. Bij Ajax hield je als kijker soms j e hart vast als hij kwam invliegen bij corners en vrije trap pen. Hij speelde ook wel eens met een tulband na een bloederige bot sing. De Ligt zondag in de 85ste mi nuut bij 1-0 achter mee naar voren? Het kan zomaar. 3. Denzei Dumfries Nog een naam op het lijstje. Denzel Dum fries. Waarom ook niet? Alles wat de rechts back vanPSV dit EK aan raakt, verandert voorlopig toch in goud. Zijn winnende 3-2 tegen Oe kraïne, dat was met een beetje fan tasie al de perfecte kopgoal van een breekijzer. En van Dumfries bestaat nog een iconisch beeld. In de herfst van 2018 zweefde hij namens Oranje door de lucht bij de specta culaire 2-0 Nations League-zege op wereldkampioen Frankrijk. Er kwam na rust een voorzet vanaf links van Daley Blind. Dum fries denderde op rechts het straf schopgebied binnen en reikte bijna hoger de lichtmast in de Kuip. Doelman Lloris keerde zijn inzet ternauwernood. ,,Ik moest eigenlijk tegendraads koppen, maar had niet meer de kracht om hem de lange hoek in te sturen. Toch was het een heerlijk moment'', zei Dumfries na afloop grijnzend. EK 2000 NED-TSJ 1-0 EK-KWAL 2014 TSJ-NED 2-1 donderdag 24 juni 2021 GO De KNVB verwacht maximaal 10.000 fans uit Nederland in Boe dapest voor de acht ste finale van Oranje. Robin van Persie maakte in 2015 zijn 50ste en laatste interlandgoal tegen Tsjechië. Oranjes topscorer aller tijden zal er niet graag aan terug denken, want het EK-kwalificatieduel ging verlo ren (2-3) én hij maakte ook een eigen doelpunt. De enige doelpuntenmaker bij de eerste zege van Oranje op Tsjechië is nu de bondscoach. In de openingswedstrijd van Euro 2000 benutte Frank de Boer in de slotfase een strafschop die door zijn broer Ronald was versierd: 1-0. ligt op de loer TOT EN MET ZONDAG Vandaag 11.00 uur Persmoment (Zeist) 11.30 uur T raining (Zeist) Morgen 11.30 uur T raining (Zeist) 14.30 uur Persmoment (online) Zaterdag 11.30 uur Vlucht A'dam - Boedapest 17.45 uur Persconferentie coach speler (Puskas Aréna) 18.30 uur T raining (Puskas Aréna) Zondag 18.00 uur Achtste finale (Puskas A.) Trainingen zijn niet toegankelijk Voor Luuk de Jong, de vaste stormram van Oranje, is het EK voorbij. De spits van Sevilla ging gisteren geblesseerd naar huis. Hoewel hij niet veel speelde, ver liest het team toch een speci fieke pion. Wie wordt nu plan B tijdens de knock-outfase? ,,Mat- thijs de Ligt kan ook prima pinchhitter zijn.'' Maarten Wijffels Zeist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47