Wie is de leider van de lijders? ië was in verleden kwelgeest van Oranje, maar 2 EK VOETBAL Tsjechië historisch in voordeel Tsjecho-Slowakije Column MAARTEN WIJFFELS Oranje stuit in de achtste finale van het EK op Tsjechië. Een angstgegner in het verleden, maar al lang geen team meer van grote namen als Pavel Nedved of Petr Cech. Dit is een jong elftal, dat tijdens dit toernooi wil leren. Ja, voor een bijrol moet er een hoop eigen ego door het doucheputje Het startschot viel dinsdag met een scherpe training van de B-keus. Die sessies van de wisselspelers, daags na wedstrijden, dat zijn de enige die echt helemaal open zijn voor ons als pers. Omdat er dan toch weinig te zien valt, is de ge dachte. Maar je ziet juist een hoop. Van de vaste reserves dit EK zijn (of waren) een stuk of zeven man aanvoerder bij de Nederlandse topclubs. Of het nou Teun Koopmeiners is of Davy Klaassen, Steven Berghuis of Luuk de Jong; alle maal vorm(d)en ze bij Ajax, Feyenoord, PSV en AZ de top van de pikorde. Maar in Oranje zijn ze num mer 15, 17 of 21. Koopmeiners en Owen Wijndal waren dit EK zelfs al tribuneklanten. Ja, er moet een hoop van het eigen ego door het doucheputje voor een bijrol. En iets heel anders wat opvalt: niemand draagt scheenbeschermers. Hoe hard Joel Veltman er ook in kleunt bij Quincy Promes, kousjes omlaag is het devies. Iedere trainer weegt het altijd af: verplicht je scheendekkers of niet? Zou het bij Duitsland ook zo gaan dit EK? Of bij Portugal, met een moordenaar als Pepe op het trainingsveld? In hun basiskamp in Zeist konden de spelers en staf van Oranje gister avond prima leven met Tsjechië als volgende horde op het EK. Een ploeg die dit toernooi precies vol doet aan zijn eigen verwachting, met winst op Schotland (2-0), een gelijkspel tegen Kroatië (1-1) en een nederlaag tegen Engeland (1-0). ,,We willen leren, hopen in de poule in elk geval één ploeg onder ons te houden en als we de tweede ronde halen is alles mogelijk'', zei coach Jaroslav Silhavy voor de start. Voor Nederlandse fans roept Tsjechië direct associaties op met grote namen uit het verleden. An- tonin Panenka natuurlijk. En Karol Dobias, beide iconen uit de jaren 70. Later Jan Koller, Pavel Nedved, Petr Cech en Tomas Rosicky. In 1976 kregen Willem van Hanegem en Johan Neeskens tegen (toen nog) Tsjecho-Slowakije rood op het EK. In 2014 verloor Oranje met 2-1 in Praag, meteen het begin van een volledig mislukte EK-kwalificatie onder bondscoach Guus Hiddink. De Tsjechen van nu zijn een team in opbouw. Met spelers van clubs als West Ham United, Hertha BSC, Sampdoria en Bayer Leverkusen als drijvende krachten en met PSV'er Michal Sadiïek als selectielid. Oranje treft zondag in Boedapest de nummer 40 van de FIFA-wereld- ranglijst. Dat is heel wat lager nog dan landen als Oekraïne (24ste) en Oostenrijk (23), die in de poulefase van dit EK al werden verslagen. Onderschatting is daarom Oran jes grootste vijand. Bondscoach Sil havy is een leerling van een andere grote naam die Nederland goed kent. Tussen 2003 en 2009 assis teerde hij bij de Tsjechen bonds coach Karel Brückner. Historisch in die periode werd de poulewedstrijd Belangrijk leermoment was een 5-0 nederlaag tegen Engeland op Wembley. Later in de EK-kwalifi- catie werd de return in Praag met 2-1 gewonnen. De creativiteit, de energie en de ideeën komen van middenvelder Tomas Soucek (26), dit seizoen één van de smaakma kers bij de opmars van West Ham United in de Premier League, en zijn clubgenoot en offensieve back Vladimir Coufal (28). Verder zijn Ja- kub Jankto (25) en Patrik Schick (25) belangrijke pionnen. De linkeraan valler van Sampdoria en de spits van Bayer Leverkusen zorgden in de EK-kwalificatie voor acht van de dertien Tsjechische goals. Schick deed ook op dit EK al van zich spreken. In de eerste wedstrijd trapte hij tegen Schotland in één keer raak van rond de middenlijn. ,,Een wondergoal, echt fantastisch", sprak analyticus Marco van Basten Pijn. Luuk de Jong gaat neer, per ongeluk geraakt door Cody Gakpo. Binnen tien seconden is een fysio therapeut ter plekke. Alsof die al aanvoelde: scherp zijn. Dat was ook wel eens anders bij Oranje. In de tijd van Guus Hiddink, na het WK van 2014. Toen sukkelde iedereen in slaap. Hij kreeg net een schop van Luuk de Jong. In fase 1 van de EK-campagne maakte Weghorst de grootste sprong in de pikorde. Hij verdrong zijn concurrent, maar voelt nu zelf de drei ging van Malen. Wie pre cies weet hoe spitsen doen en denken, is de man die de training van de B-keus leidt. Ruud van Nistelrooy verloor zelf ooit zijn plek in Oranje tussen de poulefase en de achtste finale van een WK. Hij maakte met een oorlog met Marco van Basten, die toen in 2006 de bondscoach was. Al kijkend denk je ook: wie is de leider van al deze 'lijders'? Dat was bij Oranje lange tijd Kevin Strootman. Ronald Koeman maakte hem 'baas van de bankzitters' en sprak in feite af: zolang jij zorgt dat trainingen met teleurgestelde wisselspelers kwaliteit houden, houd ik je in mijn hoofd voor het EK. Onderweg mocht Strootman soms even invallen, uit tegen pakweg Estland. ,,Kevin was met iedereen bezig en pakte iedereen aan. Daarom vind ik het wel jammer dat hij niet is geselecteerd", zei Gini Wijnaldum voor de EK-start. Een nieuwe Strootman is niet aangewezen. EK 1976 TSJ-NED 3-1 (NV) EK2004 NED-TSJ 2-3 donderdag 24 juni 2021 GO Sinds 1 januari 1993, toen Tsjechië zelfstandig werd, trof het Nederland elf keer. De balans is in het voordeel van de Oost-Europeanen, die vijf keer wonnen. Daarbij zijn ook de laatste twee duels, in 2014 en 2015 in de EK-kwalificatie. Oranje won driemaal, onder meer op het EK in 2000 (foto). Tegen Tsjecho-Slowakije kon Oranje in eerdere jaren zelfs nog minder potten breken. Van de negen duels tussen 1932 en 1986 werden er zes verloren. Oranje is bij het EK aan fase 2 begonnen. Onderschatti ng Maarten Wijffels Zeist Een greep op het EK van 2004. Oranje kwam uit het voor snel 2-0 voor, maar de sluwe Brück- Oranje niet al ner draaide de partij om met wis te florissante sels en invaller Vladimir Smicer verleden met maakte vlak voor tij d de winnende de Tsjechen. 3-2. Het was ook de avond van de Van het rood wissel van Arjen Robben, waar voor Neeskens toenmalig coach Dick Advocaat in 1976 via de soms nóg door wordt achtervolgd. gelukkige 1-0 Sinds 2018 staat Silhavy zelf aan op Euro 2000 het roer. Hij heeft een energiek en 'De Wissel' team geboetseerd, dat zich plaatste in 2004 tot de voor het EK én recent promoveerde mislukte start naar het hoogste niveau in de Nati- van de EK- ons League. De ploeg hanteerde in kwalificatie die duels een stijl van hoog druk- in 2014. zetten, met balveroveringen diep foto's anp/pim ras op de helft van tegenstanders. En dan, plots: een schreeuw. Daar ligt Wout Weghorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46