WEER EVEN THUIS II 16 ZEELAND Zijn vader was de eigenaar van camping Julianahoeve in Renesse. Ook in Bruinisse, de geboorteplek van zijn moeder, was hij met regelmaat te vinden. Maar het ouderlijk huis van Ron Giljam (56) stond toch echt een eindje verderop, in Burgh-Haamstede. werkzaamheden werd hem door de schoolleiding alle ruimte geboden, wat regelmatig tot lesuitval leidde. Samen met een vriend kreeg ik daarom het idee een bokaal uit te rei ken aan de leraar die op het eind van het jaar de meeste vervallen lesuren op zijn naam had staan. De scheikun deleraar won deze bokaal op overtui gende wijze, maar ik kreeg niet de in druk dat hij echt vrolijk was bij de of ficiële uitreiking." Al stond zijn ouderlijk huis in Burgh-Haamstede, Ron was met re gelmaat op andere plekken in de om geving te vinden. „Tijdens mijn jeugd bestond het leven uit twee pij lers: Bruinisse en de camping Julia nahoeve in Renesse. Voor mijn vader betekende de camping alles, mijn moeder bezocht in Bruinisse een paar keer per week haar ouders en haar broer en zussen. Hoewel we niet op de camping woonden ben ik er wel voor een groot deel opgegroeid. Vanaf mijn achtste deed ik er wat klusjes en vanaf mijn twaalfde voelde ik me onderdeel van het bedrijf." Ron genoot op die leeftijd van het cam- pingwerk, vooral toen in 1977 een computer zijn intrede deed als admi nistratieve hulp. ,,Dat was destijds iets bijzonders, we waren de eerste camping in Nederland met een geau tomatiseerde gastenadministratie. Omdat er geen standaard-software voor onze situatie bestond werd dat op maat geschreven door een auto matiseringsbureau. Mijn taak als twaalfjarige bestond uit het testen van deze software, die in het begin vol met fouten zat." Terug in de tijd Na verloop van tijd nam Ron de cam ping over van zijn vader. Overvoerd door jarenlang intensief en mono toon campingwerk besloot Ron jaren later de Julianahoeve te verkopen. ,,Zes jaar geleden heb ik toch weer een recreatiehuisje gekocht op de camping. Het is heerlijk om samen met mijn vrouw en zoon daar te zijn, verlost van alle zorgen en verant woordelijkheden van weleer. Iedere keer wanneer ik de camping oprij voelt het als een teruggaan in de tijd, terug naar mijn jeugd. Mijn 16-jarige zoon vindt het jammer dat ik de cam ping verkocht heb, hij zou best re creatieondernemer willen zijn. Ik ben het geweest en het heeft mij voor een belangrijk deel gemaakt tot wie ik nu ben. Het was een bijzondere tijd." isPwfe'r «-'■ Aan de Hogezoom 28 in Burgh-Haamstede groeide Ron op. Zonder broers of zussen, maar wel met beschermende ouders. ,,Als enig kind moest ik vaak mezelf vermaken en dat lukte prima. Met lego kon ik uren spelen. Later ging ik vliegtuigmodelletjes in elkaar plakken die ik dan aan het plafond van mijn slaapkamer hing. Ook zat ik als kind op muziekles; mijn instru ment was, geheel volgens de mode van dat moment, het elektronische orgel. Na veel getob kon ik er een re delijk coherent klinkend muziek stukje uit pingelen, maar een groot organist ben ik nooit geworden." Ron en zijn ouders woonden in een vrijstaand huis met een flinke tuin. „Destijds vond ik het huis be hoorlijk groot. Het had een zolder met spannende hoekjes en gaatjes waar je als kind al je fantasie op kon uitleven. Als het te koud was om bui ten te spelen, kon ik me daar samen met vriendjes, neefjes en nichtjes prima vermaken. Met goed weer gin gen we altijd naar buiten. De voor tuin was een soort siertuin, de ach tertuin bood alle ruimte om je als kind helemaal uit te leven. Op straat speelde ik nauwelijks, onze tuin was voor mij meer dan genoeg." Met het vliegtuig Vooral de jaarlijkse vakanties met zijn ouders zijn Ron bijgebleven. ,,Toen ik acht jaar was gingen we voor het eerst met het vliegtuig op vakantie, naar Zwitserland. Een ge weldige belevenis, zowel de reis als de bestemming. Dat was toen nog iets bijzonders, iets waar in het dorp over gepraat werd. Mijn ouders wa ren altijd weer blij thuis te zijn. Va kantie zagen ze als een soort plicht, wellicht ook om mij kennis met de wereld te laten maken." Die kennis van de wereld werd uitgebreid de keer dat het gezin op familiebezoek ging in Canada. Al was de timing wat ongelukkig, een trip midden in de winter. ,,Voor Canadese begrippen was het een milde winter, met tem peraturen tussen de -20 en -30 gra den. Daar kwam bij dat vooral mijn moeder zich stoorde aan het totale gebrek aan cultuur in Canada. Het enige wat bij cultuur in de buurt kwam was een museum waar, vol gens mijn moeder, een opgezette in diaan tentoongesteld werd. Dat kon haar, een liefhebber van oude Hol landse Meesters, maar matig beko ren." Privévliegtuig Terug naar Burgh-Haamstede, een plek waar Ron warme gevoelens bij heeft. Al gold dat niet voor iedereen binnen het gezin. ,,Mijn moeder heeft er nooit graag gewoond. Ze kwam van Bruinisse, volgens haar een wereld van verschil. Zelf vond ik het leven goed in Haamstede, hoewel ik ook enkele bezwaren van mijn moeder kon begrijpen. Ze miste de saamhorigheid tussen de mensen, de humor en het relativeringsvermogen van haar geboortedorp. Destijds was de sociale controle in het dorp groot en werd er heel wat af geroddeld. Toen we eens een rondvluchtje van een stief kwartiertje met een Cessna vanaf Midden-Zeeland hadden ge maakt, deed de volgende dag het ver haal de ronde dat mijn vader een pri- vévliegtuig had gekocht." Thuis spra ken Ron en zijn ouders altijd Zeeuws met elkaar. ,,Iets anders was ondenk baar. Op school werd in het Neder- Zes jaar geleden heb ik toch weer een recreatiehuisje gekocht op de camping lands les gegeven, maar veel vriend jes spraken ook Zeeuws. Ik vind het een mooie taal en zie het als een deel van mezelf. Mijn vrouw komt uit Hil versum, maar ze heeft wel oog voor met name de komische kanten van het dialect. Af en toe gaan we spon taan Zeeuws tegen elkaar praten Geit als passagier Vooral aan zijn middelbareschooltijd heeft Ron de nodige anekdotes over gehouden. ,,Aan mijn periode op het RSG Professor Zeeman denk ik met weemoed terug. Zo hadden we een biologieleraar die geiten hield. Op een dag moest hij een geit naar de dierenarts brengen. Het gemis van een karretje achter zijn auto loste hij op door de geit naast zich op de pas sagiersstoel te plaatsen. Zo reed hij door Zierikzee met een geit als passa gier die geïnteresseerd door het raampje naar de voorbijgangers keek." Ron was op school niet te ver legen om een nieuwe prijs in het le ven te roepen. ,,Onze scheikundele raar had een huisje gekocht wat op geknapt moest worden. Voor deze donderdag 24 juni 2021 Gevormd door de camping Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Hans Puik Een jonge Ron Giljam in de Zeepe- duinen in Burgh- Haamstede. Ron Giljam met een houten beeld uit Chamonix, Frankrijk. foto's privé- COLLECTIE -Ron Giljam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40