f NIEUWS 3 Uefa verandert logo in kleuren van de regenboog EK VOETBAL HOMORECHTEN Amnesty International hoopt dat Oranjesuppor ters dit weekend in de Puskas Arena massaal met de regenboogvlag zwaaien. Tegelijk is er een waarschuwing: doe in Boedapest een beetje voorzichtig. Harry Goudsblom zit er toch een beetje mee. De Alkmaarse Oranje supporter, in de volksmond be kend als Harry 'tieten' Gouds blom, dreigt er met zijn vaste out fit - twee grote ballonnen onder een oranje shirt - in Hongarije plots bij te lopen als een uitgespro ken voorvechter van seksuele di versiteit. En dat precies op het mo ment dat homorechten dé reden zijn dat het door Viktor Ortón ge leide Oost-Europese land weer eens de toorn van het westen wekt. ,,Ik loop sinds jaar en dag met die borsten!", zegt Goudsblom, die bij elk toernooi de nodige aan dacht trekt. ,,Ik ga ze niet afdoen. Maar het is ongevraagd wel een statement. Ik weet niet hoe streng ze zijn, het zou zomaar een relletje kunnen worden. Terwijl het niks met gender of zo te maken heeft. Het zijn gewoon ballen." Het door Viktor Ortóns Fidesz- partij gedomineerde Hongaarse parlement nam eerder deze maand in grote meerderheid een wet aan die jongeren moet 'be schermen' tegen informatie over homoseksualiteit en geslachtsope raties. De wet betekent in de prak- tijk dat onderwijs over die onder werpen in de ban wordt gedaan, en dat bepaalde films alleen later op de avond vertoond mogen wor den. Mensenrechtenorganisaties ver gelijken de wet met het Russische verbod op 'homopropaganda'. De Europese Commissie kondigde gisteren actie aan tegen Hongarije. Voorzitter Ursula von der Leyen noemt de wetgeving 'een schande'. Demissionair premier Mark Rutte plakte er eerder de kwalificatie 'achterlijk' op. Voetbalreis Onder dat beladen geopolitieke gesternte maakt de altijd zo onbe zorgde Oranjekaravaan voor het eerst in zeven jaar eindelijk weer eens een voetbalreis voor een groot toernooi, juist naar de Hon gaarse hoofdstad. Daar wordt zon- VOETBALBOND dag de achtste finale gespeeld. De vraag rijst of van de fans - in na volging van Oranje-aanvoerder Georginio Wijnaldum, die een One Lote-aanvoerdersband belooft te dragen - een steunbetuiging aan de Hongaarse lhbti-gemeen- schap verwacht mag worden. De Hongaarse afdeling van Am nesty International zou het in elk geval fantastisch vinden. ,,Voor de Hongaarse lhbti'ers zou het echt geweldig zijn als supporters en spelers hun solidariteit tonen", zegt directeur Ddvid Vig in ge sprek met deze krant. „Daarmee kunnen ze laten zien dat deze wet onacceptabel is. Het is een buiten sporige aanval op de rechten van seksuele minderheden." Vig zelf ondervindt met zijn or ganisatie aan den lijve de gevolgen van de Orbdn-agenda. ,,We krijgen steeds minder ruimte. Neem die Mün chen, nog af om het stadion de kleu ren rood, oranje, geel, groen, blauw en paars te geven. De regenboog staat voor diversiteit en inclusiviteit. Reiter wilde dat doen als protest tegen een wet in Hongarije die informatie aan jongeren met be trekking tot homo- en transsek- sualiteit aan banden legt. Reiter noemde de beslissing van de Uefa 'beschamend'. nieuwe wet: die zorgt ervoor dat we onze antipestprogramma's op scholen moeten ontdoen van alle uitingen over homoseksualiteit. Daarnaast is er een door de over heid gevoede communicatiecam pagne die ons hindert in ons werk. Dat gaat niet alleen over homo rechten, maar om mensenrechten in bredere zin." Steunbetuiging Het is precies dat klimaat dat de Oranjefans wat huiverig maakt over een eventuele steunbetui ging. ,,Natuurlijk ben ik het niet eens met wat daar gebeurt", zegt supporter Daina Za- gata. ,,Iedereen moet kunnen zijn wie hij is. Maar ik vind het jammer dat er dan meteen weer naar de sporters en suppor ters gekeken wordt. Het is hetzelfde als met het WK voetbal in Qatar: bij de toe wijzing tien jaar ge leden deedniemand iets, nu moe ten we het ineens gaan boycotten." Zagata gaat bij belangrijke wedstrijden verkleed als De En gel van Oranje, een uitdossing waarmee ze op de Gay Pride niet uit de toon zou vallen. „Ik wil nu ook best wat kleins doen: regenboogvlaggetjes op mijn wang schilderen bijvoor beeld. Maar we gaan voor het Ne derlands elftal, we zijn geen pro teststoet. Ik heb geen zin om daar in elkaar gemept te worden." Dat mag dramatisch klinken: volgens Vig is het niet per se een irreële angst. ,,Ik wil niemand ont moedigen om solidariteit te tonen, maar de realiteit is dat demonstre ren voor homorechten hier niet al tijd veilig is. Er zijn gevallen ge weest waarin de politie demon stranten niet kon beschermen, of Het zou echt geweldig zijn als spelers en supporters solidariteit tonen simpelweg niet ingreep als er te genreacties kwamen." Een woordvoerder van Amnesty in Nederland roept de supporters daarom op een eventuele steunac- tie voor het stadion te bewaren. ,,Neem een regenboogvlag mee het stadion in en laat je horen. Op straat moet je toch uitkijken: Hon garije is niet het meest lhbti- vriendelijke land ter wereld. Het zou natuurlijk gewoon moeten kunnen, maar we vrezen dat het gevaarlijk zou kunnen zijn. Boven dien: in het stadion weet je zeker dat de camera's erop gericht staan." De KNVB stelt dat het aan de suppor ters zelf is. ,,We zijn geen beweging, we zijn een voetbal bond. In die rol zijn we tegen discrimina tie en voor verbin ding. Vandaar ook de aanvoerdersband van Wijnaldum. Mo gelijk volgen er nog andere dingen van uit de delegatie die naar Boedapest reist, daar wordt nog over gespro ken." Goudsblom, de 'tietenman' wijst ook nog op een praktisch be zwaar: vlaggen of spandoeken het stadion binnenkrijgen is tegen woordig onmogelijk. ,,In de Arena moet je spandoeken twee dagen van tevoren aanmelden. Die wor den dan door de organisatie opge hangen." De soms rondborstige Alkmaar der overweegt een regenboog hoedje op te zetten, om zijn outfit toch van een subtiel actueel randje te voorzien. ,,We moeten het er nog maar even over hebben. Kijk, tot nu toe zijn de mensen in Boe dapest hartstikke welwillend. We mogen een parade houden, er komt een fanzone. Dat willen we niet op het spel zetten." donderdag 24 juni 2021 GO De Hongaarse lhbti-gmeenschap protesteert in Boedapest tegen de antihomowet die deze maand werd aangenomen. Inzet: Oranjefan Daina Zagata. fotos epa en ermindo armino Sander van Mersbergen Rotterdam NYON Een dag na het verbod om het stadion in München in regenboogkleuren te verlich ten, deed de Uefa iets opmer kelijks. De voetbalbond droeg zelf 'met trots' de kleuren van de regenboog op sociale media. ,,Het is een symbool dat onze kernwaarden belichaamt en alles bevordert waarin we geloven - een meer rechtvaardige en ega litaire samenleving, tolerant voor iedereen, ongeacht hun achter grond, geloof of geslacht'', zo verklaarde de Uefa. De Europese voetbalbond wees dinsdag het verzoek van Dieter Reiter, de burgemeester van Hp - David Vig, Amnesty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3