Effectiviteit vaccin onder de loep 1 s Alleen ProRail zet vraagtekens bij ondergrondse stroomsnelweg Gemeenten moeten meer grip krijgen op inkoop jeugdzorg intenrcnce 12 ZEELAND Artsen Adrz onderzoeken of vaccin ook werkt bij verminderde weerstand Wie eenmaal is gevaccineerd met vaccins van Pfizer of Moderna loopt waarschijnlijk 20 keer minder risico op corona, blijkt uit wetenschappe lijk onderzoek. Maar of dat ook geldt voor patiënten met een vermin derde afweer, is niet duidelijk. Want juist die mensen waren uitgesloten van deelname aan de studie. Omdat er werd verondersteld dat de vaccins bij hen minder goed zouden wer ken. Maar dat is nooit wetenschap pelijk aangetoond. Dus blijft de vraag hoe effectief de coronavaccins zijn bij mensen met een lagere weerstand. Artsen van Adrz gaan dat alsnog onderzoe ken. Zeker, nadat het RIVM heeft aangegeven dat vaccineren van mensen met een verminderde weerstand geen extra risico oplevert. Kankerpatiënten Initiatiefnemers van het onderzoek zijn internist-oncoloog Henk van Halteren en klinisch immunuloog Ger Rijkers. De artsen gaan specifiek de effectiviteit bestuderen van de vaccins van Pfizer en Moderna. Dat doen ze bij kankerpatiënten die che motherapie krijgen. Én bij patiënten met een darmziekte (Colitis ulce- rosa of de ziekte van Crohn) die worden behandeld met medicijnen die de weerstand verminderen. Tij dens het onderzoek worden pa tiënten voorafgaand aan de eerste vaccinatie gevolgd. Dat gebeurt ook op meerdere momenten na de tweede vaccinatie. Artsen nemen dan bloed af en doen onderzoek naar de kwaliteit van de antistof-reactie. Kortom: zorgt het immuunsysteem ook bij deze mensen ervoor dat ze net zo min vatbaar zijn voor corona als andere mensen. Om dat goed te kunnen volgen, houden patiënten een dagboek bij van de eventuele bijwerkingen van de vaccinaties. Ook wordt gekeken of ze binnen twee jaar een Covid-infectie krijgen. Patiënten uit de twee doelgroepen die niet gevaccineerd zijn en inte resse hebben om deel te nemen aan het onderzoek kunnen meer infor matie krijgen via researchbureau@adrz.nl. Daarnaast zoeken de artsen een referentie groep van 20 vrijwilligers, gezonde mensen die nog niet zijn gevacci neerd. De artsen vergelijken de on derzoeksresultaten van de mensen met verminderde weerstand en die van gezonde mensen voor het inter preteren van de uitslagen. SmI De spoorbeheerder wil zeker weten dat het magnetische veld rond de ondergrondse verbinding geen na delig effect heeft op het treinver keer, legt wethouder Maarten Both uit. ,,We hebben aangegeven dat daar aandacht voor is", zegt hij. De kabel wordt naar verwachting pas in 2029 aangelegd, wanneer de nieuwe lijn tussen Borssele en Til burg helemaal af is. ,,Tegen die tijd gaat TenneT de beïnvloedingsstu die actualiseren." De kabel wordt naar verwachting pas in 2029aangelegd Both is blij dat op het ontwerpbe- stemmingsplan slechts één ziens wijze is binnengekomen. ,,Dat geeft aan dat het hele proces goed is ver lopen." TenneT en de gemeente Reimerswaal begonnen al in 2018 aan de voorbereidingen voor het project. Uiteindelijk is in overleg met de grondeigenaren gekozen voor een tracé dat in grote lijnen de bestaande, bovengrondse lijn volgt. Het grootste deel wordt geboord, op twee plekken moet worden gegra ven. Dat de bestaande hoogspan ningslijn ter hoogte van Krabben- dijke onder de klei verdwijnt, is te danken aan oud-minister Henk Kamp. Hij trok in 2017 maximaal 70 miljoen euro uit om de pijn van de Krabbendijkenaren te verzachten. Die protesteerden in die tijd hevig tegen de komst van de nieuwe 380kV-lijn, die momenteel wordt aangelegd. Als compromis wordt de bestaande lijn ondergronds ge bracht, zodat tussen het dorp en de Oosterschelde straks alleen nog de nieuwe lijn (die verder van de be bouwing af ligt) is te zien. Dat kan door de Inkooporganisatie Jeugdzorg Zee land (IJZ) los te koppelen van gezondheidsdienst GGD, stelt een brede coalitie van lokale partij TOP/Gemeentebelangen, CDA, VVD, PvdA, sGp en GroenLinks. Deze stap is volgens hen nodig, omdat bij de discussie rond Intervence 'structurele weef fouten in de be- sluitvormings processen' aan het licht zijn geko men. De gemeen ten mochten de portemonnee trekken, maar hadden 'weinig mogelijkheden om het proces te sturen en voelden zich soms ook overvallen met in formatie'. Eén van de oorza ken is, aldus de zes Terneuzense partijen, dat de in koop van jeugdzorg onder de GGD valt. IJZ moet verantwoording afleggen aan het algemeen be stuur van de GGD, waardoor de gemeenteraden zo goed als buitenspel staan. IJZ moet daarom in een aparte gemeenschappelijke regeling worden on dergebracht, stelt de meerderheid in Terneuzen, waarmee gemeenteraden de mogelijkheid krijgen vooraf invloed uit te oefenen. Welwillend De Terneuzense wethouder Sonja Suij, tevens be stuursvoorzitter van de GGD, reageerde welwil lend op het voorstel. Intervence dat al lange tijd fi nancieel in zwaar weer zat, fuseert 1 juli officieel met de grote jeugdzorgorganisatie Jeugdbescher ming west (JB west). Dit kost de Zeeuwse gemeen ten jaarlijks 1,4 miljoen euro extra, plus eenmalig maximaal zes miljoen euro. De hulp is daarmee in elk geval voor vijf jaar gegarandeerd. donderdag 24 juni 2021 GO Ook al is de vaccinatie tegen co rona in volle gang, er leven nog tal van wetenschappelijke vra gen over de effectiviteit van vaccins. Een van die vragen is bijvoorbeeld in hoeverre ze mensen met een verminderde weerstand beschermen. Artsen van ziekenhuis Adrz in Goes gaan juist dat onderzoeken. Jeffrey Kutterink Goes Ziekenhuis Adrz in Goes. foto johan van der heijden «gjG k' (M- Zo veel tumult als er was rond de komst van de nieuwe 380kV- lijn in Krabbendijke, zo weinig weerstand leeft nu tegen het plan voor een toekomstige on dergrondse stroomsnelweg van bijna vier kilometer langs het dorp. Geen enkele bewoner heeft commentaar op het be stemmingsplan, alleen ProRail plaatst een kritische voetnoot. Joeri Wisse Krabbendijke Impressie van de situatie bij Krabben- dijke na de bouw van de 380kV-lijn tus sen Borssele en Rilland. De bestaande lijn, uitgevoerd in vakwerkmas- ten, kan in 2029 worden afgebroken. FOTO TENNET Uit het debacle rond jeugdzorgorganisatie In- tervence moeten lessen worden getrokken. Eén daarvan moet zijn, vindt een ruime meer derheid van de Terneuzense gemeenteraad, dat Zeeuwse gemeenten meer grip moeten krijgen op de inkoop van jeugdzorg. Harmen van der Werf Terneuzen 'rectaw 1 versterkt gezi inriep Kantoor Intervence in Mid delburg. FOTO DIRK JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36