ZEELAND 11 OPINIE SIEBE KRAMER Heeft de gemeente nog wel bestaansrecht? Siebe Kramer, oud burgemeester van Kapelle, zet er vraagtekens bij. Aan de andere kant, samenwerking en fusie zijn ook niet alles. Kan het zijn dat de Nederlander gewoon graag klaagt? Vorige week was er ongenoegen over de parkeerkaart voor gehandicap ten. Kort daarvoor over de hondenbe lasting, ofwel de blaftaks. Dan weer over tarieven van de onroe rende zaakbelasting (ozb), de af- valheffing of gemeentelijke leges, vergunningen, parkeertarieven, enzovoort. We kennen in Nederland de ge meentelijke autonomie. Gemeen ten staan het dichtst bij de burger en dat was bijvoorbeeld een argu ment om de jeugdzorg te decen traliseren. Ook daarover bestaat desondanks veel ergernis. Reilen en zeilen De gemeenteraad wordt door de inwoners gekozen en wordt ge acht namens die inwoners de ge meente zo goed mogelijk te laten reilen en zeilen. Over heel veel zaken heeft de raad ofwel inhou delijk nauwelijks nog iets wezen lijks te zeggen, dan wel kan er achteraf iets van gevonden wor den door gedelegeerde vertegen woordiging. Er zijn allemaal plausibele redenen voor. DSn is het de meerderheid of tweeder demeerderheid die beslist, dSn is het de deelnemende gemeente die het grootst is, dSn zijn het de dertig grootste gemeenten bin nen de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) die het bepalen en zo zijn er nog ver schillende argumenten die van invloed zijn op de besluitvorming in samenwerkingsorganen en/of verlengd lokaal bestuur. Denk in Zeeland aan de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG), de GGD, de zorgverbanden, Sabewa (de organisatie die voor acht Zeeuwse gemeenten en het wa terschap de belasting int), de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD), de milieudienst RUD, de politie, enzovoort. In theorie zit het qua bestuur en besluitvorming allemaal goed, Over heel veel zaken heeft de raad nauwelijks nog iets te zeggen democratisch in elkaar. Door veel grensoverschrijdende invloed van moderne technieken, zoals soci ale media, IT, 'Big Brother', influ- encers, de groei van de bevolking, bedrijven, verkeer, mobiliteit, in frastructuur, criminaliteit, finan- ciën, arm, rijk, immigratie, vee teelt, uitstoot enzovoort, is de da gelijkse praktijk echter een heel andere. De hamvraag is dan ook: wat hebben gemeenten in het huidige complexe tijdsgewricht en deze digitale wereld met zoveel elkaar overlappende, beïnvloedende za ken waarbij de dienst voorname lijk in Brussel of Den Haag wordt uitgemaakt eigenlijk - feitelijk - nog in de melk te brokkelen? Als er dan iets door een gemeente in afwijking van een andere of naastgelegen gemeente wordt ge daan, geeft het scheve gezichten, verongelijkte burgers, afgunst, het waterbedeffect en ga zo maar door. Wat is dus nog het nut van gemeentelijke verkiezingen en in feite van het bestaan van gemeen ten? Zeker als we ook nog in be schouwing nemen waar provincie en waterschap alles over te zeg gen hebben. Krokodillentranen Gemeente is in mijn optiek een archaïsch begrip geworden. Wie kan mij nut en noodzaak of toege- voegde waarde van de gemeente als entiteit in het huidige tijdsge wricht met alle maatschappelijke sores, verbanden en invloeden met betrekking tot het reilen en zeilen, het bestuur en de uitvoe ring, nog uitleggen? Wie grote waarde hecht aan de gemeente lijke autonomie moet dan ook geen krokodillentranen huilen als het gras in een andere gemeente groener is. Verhuis daar dan naar toe is mijn advies en dan zal blij - Wat is dus nog het nutvan gemeentelijke verkiezingen ken dat er daar weer andere zaken in negatieve zin aan de orde van de dag zijn. Corona heeft nog eens overduidelijk aangetoond dat er enorm veel belangengroe peringen, koepelorganisaties, fe deraties, raden, bonden, vereni- gingen enzovoort zijn die hun lobby als het belangrijkste instru ment beschouwen. Zoveel hoof den, zoveel zinnen! Gelijke monniken Eén gemeente in Zeeland zou in dit verband al wat kunnen bete kenen, maar helaas is alles steeds groter (scholen, ziekenhuizen, zorginstellingen) ook niet het ei van Columbus gebleken. Ik ben dan ook benieuwd hoe het bij JB west gaat, de Zuid-Hollandse or ganisatie die de jeugdbescher- mingszorg in Zeeland heeft over genomen. Samenwerking is net zo min als fuseren altijd een af doende oplossing gebleken. Maak er dan maar één BV Ne derland van met zeventien mil joen inwoners! Dat garandeert in ieder geval 'gelijke monniken, ge lijke kappen' voor jongeren, ou deren, gehandicapten, armen en rijken in heel het land en Neder landers met ieder hun gezegde: 'altijd wat, zelden wat goeds'. Siebe Kramer was van 2002 tot en met 2010 burgemeester van Kapelle Stem Qbe"*^ donderdag 24 juni 2021 GO De op deze pagina geplaatste opinie stukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Nut en noodzaak van gemeente zijn niet meer uit te leggen Verkiezingsbord op de Markt in Aardenburg voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2018. foto boaz timmermans - Siebe Kramer, oud-burgemeester Kapelle - Siebe Kramer dorpsbelang! en toerisme SAMEN MET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35