EENS EEN ZEEUW V I: |L 9 1 «fc*y Uit het niets verruilde Irma Hofstede (76), samen met haar man Bob en de rest van het gezin, de provincie Zeeland voor een onzeker bestaan in Frankrijk. Heimwee bracht ze even terug in Nederland, maar uiteindelijk werd Frankrijk hun echte thuis. ,,We hadden een mooi huis, prachtig gelegen even buiten Rilland. Na al weer een regenachtige zomer, zeiden we tegen elkaar, we houden het voor gezien hier. We wilden meer avon tuur in ons leven. Ook was Bob het zat om als vertegenwoordiger altijd maar te moeten presteren. Naar aan leiding van het boek Leven van het land zijn we in mei 1980 uit Rilland vertrokken. Dat boek gaat over ecolo gisch zelfvoorzienend leven en sprak ons allebei enorm aan." Hoe waren de reacties? „Familie verklaarde ons voor gek. We woonden zo mooi, maar we wilden nog meer ruimte. Dus op een dag verkochten we ons huis, kochten een camper en vertrokken op de bonne fooi naar Zuid-Frankrijk. Bob en ik waren op dat moment 35 jaar toen we samen met onze dochter van zestien jaar, zoon van twaalf en twee kleine meisjes van vier en twee aan een groot avontuur begonnen." Waar kwamen jullie terecht? ,,De eerste periode in een 'mobile home' op een camping in Agde aan de Middellandse Zee. Daar kochten we als investering drie mobile homes om te verhuren. We overwogen een boerderij in de buurt te kopen, maar we vonden de omgeving niet zo mooi, vrij plat en er stond altijd wind. Op de camping leerden we een Belg kennen die zei: Je moet eens in Gers gaan kijken." ,,Ja, het was daar prachtig. Heuvel achtige, lieflijke en kleine dorpjes en vooral rustig. We vonden een kleine boerderij en hebben daar vijf jaar ge woond, gewerkt en genoten. Soms zeg ik gekscherend, we hebben daar vijfjaar vakantie gehad. Dat is niet helemaal waar, want er moest wel brood op de plank komen. We pro beerden daar zelfvoorzienend te le ven en hebben allerlei dieren gehad: kippen, konijnen, varkens, een koe, geiten en bijen voor de honing. Ik ging alleen naar de winkel voor spul len, die ik zelf niet kon maken. Alles wat we aten, kwam uit eigen tuin." ,,Onze zoon zag het boerenleven niet zitten en onze oudste dochter liep te gen vreemde regels op school aan. Ze mocht buiten schooltijden niet even tjes de stad in, dat werd verboden. Daarom besloot ze haar havo-di- 7 &ui ploma via correspondentie in Neder land te halen. We hebben de boel verkocht en na omzwervingen zijn we terecht gekomen op de plek waar we nu zitten, in Madiran. We hebben tussendoor zelfs nog acht maanden in Nederland gewoond." ,,We kregen heimwee en hebben ge probeerd om ons oude huis aan de Kapucijnenweg in Rilland terug te kopen. De toenmalige eigenaars wil den niet verkopen. We besloten een huis te kopen in Oostburg. Het koop contract was al getekend, maar op dat moment kregen we weer heimwee naar Frankrijk. Gelukkig voor ons zag de eigenaar van de woning van de verkoop af en konden wij terug. We zijn acht maanden in Nederland ge bleven, waarna we ons definitief in Frankrijk hebben gevestigd." We wilden meer avontuur in ons leven. In 1980 zijn we vertrokken ,,We wonen niet ver van Lourdes, vlakbij de Spaanse grens. In een kleine dorpje met zo'n 480 inwoners in de gemeente Madiran. Het is in weinig te vergelijken met Zeeland, behalve dat het hier ook heerlijk rus tig is. De omgeving is heuvelachtig, de bergen zijn op zo'n 100 kilometer verderop en daar hebben we af en toe een mooi uitzicht over. We hebben een leuk huisje en ondertussen is er een B B bij gebouwd en een zwem bad." ,,Een van onze kamers is te huur. De kamer is in trek bij vakantiegangers en het levert ons een kleine bijdrage op aan ons pensioen. Je ontmoet ge zellige mensen, we maken even een praatje met ze, drinken een glaasje en soms eten ze met ons mee." ,,Toen we in 1980 in het kleine Frans dorp kwamen hadden de mensen nog nooit een buitenlander gezien. De burgemeester vertelde ons eerlijk dat hij liever had gehad dat het huis aan Fransen was verkocht. Toen we er na vijf jaar weggingen, stond-ie bijna te huilen omdat hij ons niet kwijt wilde en we hebben nog steeds contact met zijn familie. In Madiran heeft de bevolking ons goed geaccep teerd, al blijven we altijd die Hollan ders. Meestal horen mensen wel een accent. Iemand vertelde mij ooit dat ik een charmant accent heb, sinds dien doe ik mijn best om het te be houden." ,,Rilland heeft een speciaal plekje in ons hart. We woonden er in een een gezinswoning, in die tijd voor maar 20 gulden. We dachten eerst dat het per week was, maar het bleek zelfs maar 20 gulden in de maand te zijn, plus een klein bedrag voor onder houd van de geiser en de voortuin." ,,Als we boodschappen deden bij de Spar, liepen daar op vrijdagmorgen vrouwen met krulspelden in de ha ren, zodat ze er weer netjes uitzagen voor het weekend. Ik heb nog een paar jaar parttime op kantoor bij de Bathpolder gewerkt. Een landbouw bedrijf met meer dan 600 hectare aan fruitbomen. Ze hadden daar grote aardappelschuren. Op een dag vroeg ik ofwe een daar een keer een feestje mochten houden en het mocht zo waar. Toen we aan de avond begon nen rook het naar aardappelen, na het weekend rook het vooral naar alco hol. Ik heb ook nog leuke herinnerin gen aan Brechta Baas. Zij is enkele ja ren geleden op 103-jarige leeftijd overleden, maar ze kon heerlijke ver halen vertellen. Daar genoten we van. Toen ze hoorde dat we naar Frankrijk gingen zei ze: 'wat gaan jul lie daar doen, ze benne zo vuul daar!'. Ze was er nog nooit geweest, maar had toch al een voorstelling van de Fransen. Hoe dan ook, het was een prachtig mens." GO DONDERDAG 24 JUNI 2021 Met gezin op de bonnefooi naar het zuiden van Frankrijk Hans Puik Vlissingen Waarom besloten jullie Zeeland te verlaten? Klopte het wat hij zei? Toch zijn jullie na vijf jaar weer ver trokken, waarom? fi Irma Hofstede met haar man Bob in Zuid-Frankrijk. privéfoto Oh, echt waar? - Irma Hofstede Waar wonen jullie nu? Hoe bevalt dat, een B&B? Hoe reageren mensen als u zegt dat u uit Nederland komt? Wat herinnert u zich van Rilland? Heeft u nog anekdotes uit die peri ode?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33