II Scholen piepen en kraken, maar moeten nog jaren mee 6 Officier van justitie: Dauwendaele-bende kent structuren misdaadorganisatie ,,Alle strafbare feiten worden af zonderlijk aangepakt, maar daar mee hebben we nog niet de men sen te pakken die erachter zitten." Daarom kiezen politie en Open baar Ministerie voor een nieuwe aanpak: bewijzen dat er een crimi nele organisatie actief is in Dau- wendaele. Oosterveld: ,,We zien dat één jongen van 20 de leider is. Toen hij vastzat, pakte een plaatsvervan ger zijn rol over. Daaronder zit een laag die andere jongeren aanstuurt. Er is intimidatie, groepsdruk, angst en er zijn regels." De meeste bendeleden wonen ook in de wijk, in de omgeving van de Meanderhof, Meanderlaan, Bui- tenhovelaan, Roozenburglaan. Voor een deel zijn het broertjes van jongens die jaren geleden een bende vormden, bevestigt Moenis. ,,Een aantal namen zien we nu te rug." Ze houden zich met name bezig met drugshandel. De kopstukken (16, 19, 20 en 24 jaar oud) zorgen on der meer voor voorraadbeheer. Op locaties in de wijk worden pakket jes soft- en harddrugs klaargelegd, die door anderen worden verhan- deld. Contacten met gebruikers - vooral Walcherse jongeren - verlo pen via Snapchat. De jongens vinden het misschien stoer wat ze doen, maar Moenis maakt zich echt zorgen. ,,We willen ze wakker schudden. Het zijn echt geen helden." En er hangt hun een We willen die jongens wakker schudden. Het zijn echt geen helden maximale gevangenisstraf van zes jaar boven het hoofd, waarschuwt Oosterveld. Maar de insteek is niet ze zo lang mogelijk vast te houden, merkt Moenis op. ,,We hopen sa men met hulpverleners en de ge meente de jongeren op het rechte pad te krijgen." Mocht de rechter onvoldoende bewijs zien voor een criminele or ganisatie, dan ontspringen de jon gens niet de dans. Moenis: ,,De fei ten die zijn gepleegd, hebben we al aangepakt." Oosterveld: ,,Ze zijn nergens mee weggekomen." ,,Het klinkt heel heftig", erkent of ficier van justitie Gerda Oosterveld. Maar het is ook heftig, benadrukt zij. Bijna twintig jongeren tussen de 15 en 24 jaar zijn aangehouden en verhoord voor deelname aan een criminele organisatie, maakte de politie woensdag bekend. ,,We wil len een structuur van macht door breken", verklaart Mariska Moenis, die het rechercheonderzoek leidt. De incidenten in Dauwendaele stapelen zich op in 2020. Vernielin gen, inbraken, wapenbezit, opge blazen voordeur. De politie ontdekt verbanden met andere misdrijven. Twee overvallen op een cafetaria in Middelburg-Zuid op 18 januari en 8 juli vorig jaar; de poging tot overval op juwelier 't Gouddoppertje in de binnenstad op 21 augustus. En drie ripdeals in april van dit jaar waar van meerdere jongens worden ver dacht: in Vlissingen op 17 april, in Middelburg op 29 april (vlak bij de snackbar in Zuid) en in Utrecht op 30 april. ,,We zien dat er een groep actief is, dat er druk wordt uitgeoefend op jongeren om mee te doen en dat de buit wordt verdeeld", zegt Moenis. ,,Middelburg heeft goede ambities voor het onderwijs, maar daar ho ren ook goede gebouwen bij", zei directeur Frans van der Knaap van de CSW namens de middelbare scholen gisteravond tegen de raads commissie maatschappelijke zaken. ,,Er waren plannen gemaakt voor nieuwbouw, maar die zijn ineens vijf jaar uitgesteld. Scholen die al zestig jaar oud zijn, moeten nog eens vijf jaar mee." Ook het basis onderwijs is het daar niet mee eens, zei Jeroen van den Oord van Onze Wijs mede namens zijn collega-be sturen. „Investeringen steeds door schuiven komt het leerklimaat niet ten goede. Daarom zijn we het niet eens met de prioriteiten die de ge meente nu stelt." Geld is schaars in Middelburg, er kennen de schoolbesturen. ,,Maar de keuze om vervanging uit te stel len, is een politieke keuze van het college. We zijn daarover flink ge botst met de wethouder van onder wijs", zei Van der Knaap. Over één van zijn eigen CSW-gebouwen zei hij: ,,Het piept en het kraakt." Zeker in de oude gebouwen is het binnenklimaat niet goed. Dat is ex tra nijpend geworden door de coro nacrisis. ,,Ramen moeten open maar in de winter is dat niet fijn en het leidt tot extra hoge stookkos ten", schetste Van den Oord. Wethouder Chris Dekker van onderwijs erkende wel dat veel scholen de komende vijftien jaar vervangen moeten worden. Maar volgens hem is er nog tijd. ,,De kin deren staan voorop en zij zijn nu adequaat gehuisvest. Alle gebou wen voldoen aan de eisen." donderdag 24 juni 2021 Kijk op de site bij /video 'Zone 8 is een criminele bende' Gerda Oosterveld, officier van justitie: ,,We zien dat één jongen van 20 de leider is. Toen hij vastzat, pakte een plaatsvervanger zijn rol over. Daaronder zit een laag die andere jongeren aanstuurt. Er is intimidatie, groepsdruk, angst en er zijn regels." Achter Gerda Oosterveld zit Alwin Don, woordvoerder van de politie Zeeland. foto lex de meester -Mariska Moenis, rechercheur Het begint als overlast door hangjongeren, maar de politie ontdekt dat er in de Middel burgse wijk Dauwendaele veel meer aan de hand is. Overvallen, ripdeals en intimidatie staan in het teken van drugshandel. ,,Zone 8, zoals de groep zich noemt, is een criminele organi satie." Maurits Sep Dauwendaele Zwaar beschadigd voorpor taal van een woning in Dauwen- daele nadat daar in oktober vorig jaar een vuurwerkbom naar binnen werd gegooid. Veel scholen in Middelburg zijn te oud, te slecht en dus drin gend aan vervanging toe. Daarom zijn de schoolbesturen van zowel het lager als het voortgezet onderwijs boos dat de gemeente een aantal nieuw- bouwplannen uitstelt. Maurits Sep Middelburg Op 26 mei van dit jaar deed de politie een huiszoeking in Dauwendaele waarbij meerdere kopstukken van de jeugdbende werden aange houden. foto hv zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30