Politie rolt jeugdbende op die wijk in Middelburg onveilig maakte HZ-studenten tevreden over opleiding en school 5 OLAF OUWERKERK 'IK HEB ME LATEN INSPIREREN DOOR DE BOLUS' Zijn snoepjes liggen in de schappen van Jamin, de Bijenkorf en winkels van de Schiphol Groep. En nu heeft hij compleet nieuwe bedacht: Zeeuwse Kadekeitjes. Ze worden in Breskens gemaakt en hebben de smaak van kaneel en sinaasappel, met een vleugje mint voor de frisse adem. ,,Het is als het schrijven van een hit. Je weet nooit of het een succes wordt." Eén ding is wel zeker: Olaf Ouwerkerk is een bevlo gen snoepprofessor. ,,Ik wilde dat als klein jon getje al worden en nu is het mijn dagelijks werk." Hoe mooi is dat. Voor de Rotterdammer begint zijn eerste Zeeuwse avontuur eind vo rig jaar als hij Boerderijwinkel Buijsrogge in Goes binnenstapt. Daar raakt hij in gesprek met Els Buijsrogge. Natuurlijk vertelt hij over zijn vak. En dan krijgt hij de onvermijdelijk vraag: kun je een Zeeuws snoepje maken? ,,Dat wordt me vaker gevraagd als ik vertel over mijn werk. Vaak hoor ik er niks meer van." Maar Els laat niet los. ,,Ze belde me een paar dagen later en vroeg me hoe het ervoor stond. Sterker, ze had zelfs al een naam: Zeeuwse Kadekeitjes. Snoepjes in de vorm van die steentjes op de kade. Weet je wel? Die zo kenmerkend zijn voor Zee land." Nou, hoe moeilijk kan het dan nog zijn voor een snoepprofessor? ,,Haha. NouKijk, je kan een zakje nootjes maken en er een eurootje voor vragen. Maar als je op dat zakje nou eens een mooie teke ning maakt of je stopt het snoep in een mooi doosje, dan wordt het ineens een cadeautje." Tadaah, het verdienmodel. ,,Mensen denken dat als ze een snoepje bedenken, achterover kunnen gaan zitten en rijk wor den. Maar dat is natuurlijk niet zo. Je moet heel veel snoepjes verko pen om er iets aan te verdienen. Je kunt niet zeggen: doe mij eventjes 50 kilo snoep. Want die grote snoepfabrieken doen niets anders dan snoep stampen. Het gaat om volume." Iets gaafs Ok, niet zo simpel dus. Toch heeft Olaf een idee. ,,Ik wist in elk geval dat ik een snoepje wilde maken dat een beetje het gevoel moest oproepen van het verleden. Als je kijkt naar oud-Hollands snoep, dan zijn het allemaal harde snoep jes. Snoepjesfabriek Napoleon in Breskens maakt van die mooie bal len, ook hard candy. Toen ben ik daar gaan praten. Ze vonden het idee heel leuk. Want ze hebben dan wel een fabriek in Zeeland, maar maakten nog geen Zeeuws snoepgoed." Al brainstormend komt Olaf in de krochten van Napoleon iets gaafs tegen. ,,Daar vonden we een oude mal die ooit is gebruikt. Maar voor wat, wist niemand. Het grap pige was: de mal leek heel erg veel op zo'n kadekei. Dus de vorm had den we." Smaak Bingo. Dan komt misschien het belangrijkste: wat voor smaak geef je zo'n Zeeuwse kei? ,,Dat was las tig. Ik wilde het niet op een boter- babbelaar laten lijken. We hebben ons laten inspireren door de smaak van de bolus: kaneel. Daar zijn we mee gaan testen. Het is een beproefd concept om daar sinaasappel- smaak aan toe te voegen. Dus dat hebben we ge daan. En om het frisse van Zeeland te vatten, heb ben we er een vleugje mint bij ge daan." Lekker? ,,Ik vind van wel, maar ieder heeft een eigen me ning. In elk geval is het design erg fraai. Daarmee is het een toevoe ging aan Zeeland. Weet je? Het is een gok." Net zo'n gok als muzi kanten wagen die een hit willen schrijven? ,,Jazeker. Natuurlijk heb ik er een gevoel bij. Maar dat is nooit een garan tie voor succes. Dit kan iets blijvends worden. Maar hoe succesvol moeten we gaan zien." De Zeeuwse Kadekeitjes zijn zowel vegan, halal als glu tenvrij. Ze zijn te koop bij Boerderijwinkel Buijsrogge of via zeeuwsekadekeitjes.nl. Win kels kunnen ze kopen bij groot handel Zeeuwse Zaken. De groep veroorzaakte veel overlast in de wijk Dauwendaele, waar de meeste verdachten ook wonen. Ze noemen zich Zone 8, een verwijzing naar de gevangenismuur aan de Dauwendaelse kant van Torentijd. De drugshandel concentreerde zich in Dauwendaele. Maar er zijn ook verbanden met twee overvallen op een snackbar in Middelburg Zuid, een poging tot overval op een juwelier in de binnenstad en rip- deals in Middelburg, Vlissingen en Utrecht. Eind 2020 begon de politie met een onderzoek naar de verbanden tussen die zaken en verdachten, om aan te tonen dat sprake is van een criminele organisatie. Dat leidde op 26 mei tot de aanhouding van drie kopstukken bij een huiszoeking in Dauwendaele en het centrum van de stad. Het gaat om mannen van 16, 19 en 20 jaar. De laatste wordt gezien als de leider van de bende. Een vierde verdachte (24) meldde zich twee dagen later zelf bij de politie. Volgens de politie en het Open baar Ministerie is sprake van een hiërarchie binnen de groep met een leider, een plaatsvervanger en jon gens die aangestuurd worden. Inti midatie en groepsdruk spelen een rol en er gelden regels: straf krijgen als je met de politie praat en geld overmaken naar de rekening van jongens die vast zitten. De politie mist nog wat puzzel- stukj es om het bewij s van deelname aan een criminele organisatie te ver sterken. Ze denkt dat mensen in Dauwendaele meer weten maar dat niet durven te vertellen. Daarom vindt vandaag een buurtonderzoek plaats. Vlissingen HZ-studenten zijn tevreden over hun opleiding en hogeschool. Dat blijkt uit de resultaten van de Na tionale Studenten Enquête. De HZ-studenten geven hun op leiding de score 3,77 op een schaal van 5. De sfeer krijgt 4,13 en beant woorden de vraag 'Zou je de oplei ding opnieuw kiezen?' met een score van 3,80. Deze resultaten lig gen boven de landelijke gemiddel des. De hoogste waarderingen ga ven studenten op de onderdelen studiebegeleiding (3,94), betrok kenheid en contact (3,92) en docen ten (3,84). Op de onderdelen 'studieroos ters' (3,6), 'studielast (3,76), 'studie faciliteiten' (3,97), 'uitdaging en in zet' (3,78), 'structuur en samen hang van de opleiding' (3,69) en 'af standsonderwijs' (3,64), scoort de HZ goed, al is niet bekend hoe deze scores zich verhouden tot de lande lijke. Ruim de helft (52 procent) van de HZ-studenten deed tussen januari en maart van dit jaar mee aan de enquête. De respons van de Zeeuwse hogeschool ligt daarmee hoger dan de landelijke respons van 41 procent. De Nationale Studenten Enquête is een jaarlijks landelijk te- vredenheidsonderzoek onder stu denten in het hoger onderwijs. donderdag 24 juni 2021 'Snoepprof' bedenkt Zeeuwse Kadekeitjes Olaf Ou- werkerk met zijn Zeeuwse Kadekeitjes. FOTO MARCO DE SWART Jeffrey Kutterink Goes Zeeuwse Kadekeitjes FOTO OLAF OUWERKERK De politie heeft een Middel burgse bende opgerold die zich bezighield met drugshandel, overvallen en ripdeals. De afge lopen maand zijn bijna twintig jongemannen tussen de 15 en 24 jaar aangehouden. Vier van hen zitten nog vast. Maurits Sep Middelburg Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29