II vergelijk energieprijzen en bespaar ECONOMIE 17 elders de animo net zo groot is om vakantie te vieren op een park in eigen land. En hij gaat ervan uit dat ook daar mensen staan te trap pelen om een tweede huis te ko pen. Gouden tijden lijken dus nog aan te breken voor de vakantiepar ken in het buitenland. Naast Ame rikaanse investeerders lijken ook Chinese partijen zich op die markt te willen storten. Nadelig De vraag is of die nieuwe plannen in het buitenland nadelig kunnen uitpakken voor mensen met een vakantiewoning in Nederland. Volgens Bruil hoeven die zich geen zorgen te maken. Hij gaat er van uit dat Nederlanders korte va kanties in eigen land zullen blij ven doorbrengen, zoals al voor co rona de trend was; en dat de be langstelling vanuit het buitenland zal toenemen. Ook Lukken verwacht dat korte vakanties in eigen land erin blij ven, maar hij sluit niet uit dat Ne derlanders, die voorheen zeer reis lustig waren, weer volop gaan rei zen. ,,De spannende vraag is wat de blijvende impact zal zijn van corona op ons reisgedrag. Dat moet echt nog gaan blijken." Volgens hem komen en gaan va kantietrends. Zo waren vroeger autovakanties populair, toen het voordelig werd om het vliegtuig te pakken ging iedereen vliegen. ,,Nu vinden we luxe en extra voorzie ningen fijn, maar wie weet, willen we over tien jaar ook weer wat an ders." Mensen die een recreatiewoning hebben gekocht puur vanwege het hoge rendement, zouden uitein delijk van een koude kermis kun nen thuiskomen, denkt Lukken. De rendementen kunnen tegen vallen, ook door onderhoudskos ten en de restwaarde aan het einde van de levensduur van de woning. ,,Voor mensen die een vakantie woning vooral voor eigen gebruik hebben gekocht, zal het wat min der pijnlijk zijn als de animo er voor terugvalt." parken met ruim duizend luxe ac commodaties te gaan ontwikke len, waaronder een in Nieuwvliet- Bad en een in Zoutelande. Ze moeten nog gerealiseerd worden, maar aan de Zeeuwse kust zijn de recreatiewoningen al bijna alle maal verkocht, vertelt directeur Don van Schaik. Hij verwacht dat ook de andere parken hierin snel volgen. ,,De animo is ongekend." Rek De animo mag dan groot zijn bij zowel grote investeerders als parti culieren, vrijetijdsexpert Lukken denkt dat de echte groei eruit is in Nederland. „Nederland is uitvin der van de bungalowparken. In de jaren 60 zijn hier de eerste parken neergezet en inmiddels is het een verzadigde en volwassen markt", vertelt hij. Het aantal locaties is beperkt. De bijvoorbeeld nog te bebouwen plekken langs de kustlijn zullen uiterlijk 2030 gevuld zijn, en daarna gaat het slot erop, zo heeft de overheid beslist. Een flinke slag die nog wel ge maakt gaat worden, is de verjon ging van verouderde parken, denkt Lukken. Hij verwacht de ko- De hele markt, van goedkoop tot duur, heeft geprofiteerd mende jaren nog wel wat overna mes van campings, waar dan cha lets of recreatiewoningen neerge zet worden. ,,Maar dat is het wel zo'n beetje in Nederland", zegt hij. De echte groei van parken ver wacht hij de komende jaren bui ten Nederland. En daar lijken grote ketens zich al stevig op voor te bereiden. Troon Zo maakte Roompot (sinds een jaar in handen van de Ameri kaanse private equity KKR) vorige week bekend Landal GreenParks over te nemen van de Ameri kaanse investeerder Awaze. Hier mee wil Roompot de grootste aan bieder van vakantiebungalows in Europa worden en Pierre Vacan- ces-Center Parcs van de troon te stoten. Maar Roompot is niet de enige keten die zich roert. Ook Euro- Parcs, het enige nog oer-Hollandse bedrijf (Roompot en Center Parcs zijn ook Nederlands van origine zegt binnen vijf jaar de grootste en beste exploitant van vakantiepar ken in Europa te willen worden, onder meer door overnames in binnen- en buitenland. Alleen al deze maand nam het zeven parken over, onder andere in Oostenrijk. ,,Ons concept van vakantiepar ken kennen we eigenlijk alleen in Nederland, België en Frankrijk. Het wordt buiten die landen nau welijks toegepast. Wij denken dat daar in de rest van Europa ook veel animo voor zal zijn", zegt direc teur Andries Bruil van EuroParcs. Want zoals Nederlanders in co- ronatijd hun eigen land (heront dekten, gebeurde dat volgens hem ook bij veel inwoners in het bui tenland. Hij verwacht dan ook dat welkom bij jindepender donderdag 24 juni 2021 GO is nu overal in trek - Goof Lukken, docent toerisme aan Breda University 1I2JM De gemiddelde verkoopprijs voor een vakantiehuis in 2020 bedroeg 172.500 euro, een stij ging van 13,6 procent ten op zichte 2019. Het vakantiepark van Roompot in Cadzand lag er in het voorjaar van 2020 als ge volg van corona verlaten bij. FOTO ANP 7 1 We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke energieleverancier is anders. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw doucheverslaving past. Ga naar independer.nl en bespaar gemiddeld 258 euro per jaar! nu vergelijken door de QR-code te scannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17