Betaalapp Tikkie viert eerste lustrum TIKKIC O O O lil 16 ECONOMIE RECREATIEWONINGEN VERKOOP De coronacrisis heeft de verkoop van recreatiewoningen opgestuwd. Een recordaantal vakantiewoningen is vorig jaar verkocht en de prijzen stegen ongekend hard. Ook ketens als Roompot en Europarcs staan te trappelen om uit te breiden. Kort Duurzaam legosteentje Lego heeft een prototype van een duurzaam gemaakt bouwsteentje gepresenteerd. De Deense speelgoedfabrikant wil op termijn af van plastic op oliebasis. Volgens Lego zijn de steentjes gemaakt van gerecycled plastic en afgedankte flessen. De afgelopen drie jaar heeft de onderneming getest met 250 vari anten van duurzaam plastic. Gemiddeld le vert een plastic petfles van 1 liter genoeg grondstof op voor tien standaard bouw steentjes, zegt het bedrijf. Lego heeft tot nu toe zo'n 400 miljoen dollar uitgetrokken om groener te worden. Het bedrijf zoekt duur zame materialen voor de bijna 100.000 ton plastic stenen die het elk jaar produceert. Volgens de Denen duurt het nog wel even voordat de blokjes in dozen zullen zitten. Het verder testen duurt nog zeker een jaar. Pleidooi voor wettelijk rouwverlof Nederland moet vaart maken met een wet telijk rouwverlof. Hiervoor pleit vakbond CNV. Volgens de bond maakt het Neder landse kabinet hiertoe geen enkele aanstal ten, terwijl in België wel zo'n regeling be staat. CNV maakt zich hard voor een wette lijk flexibel opneembaar rouwverlof van twee weken. Rouwverlof is in Nederland nu niet in de wet geregeld. Wel zijn vaak af spraken vastgelegd in cao's en arbeidsover eenkomsten. Daartussen bestaan grote ver schillen. 'Miljard minder voor GrandVision' Brillen- en lenzenfabrikant EssilorLuxottica wil 1 miljard euro minder betalen voor GrandVision, meldt de krant Il Sole 24 Ore. Het Frans-Italiaanse bedrijf kan met het moederbedrijf van Pearle en Eye Wish gaan onderhandelen, doordat het een rechtszaak heeft gewonnen. Daardoor kan Essilor- Luxottica zonder te betalen onder de over name uit. EssilorLuxottica trok in 2019 7,3 miljard euro uit voor GrandVision. Tijdens de coronacrisis kregen de bedrijven ruzie. Als er geen overeenkomst komt over korting op de overnameprijs, is EssilorLuxottica be reid de deal af te blazen, stelt de krant. Air France KLM Galapagos Breda In het coronajaar leek het bijna het enige verzetje dat mogelijk was: vakantie vieren in eigen land. Niet eerder kozen Nederlanders zo massaal voor een ver blijf op een vakantiepark of in een vakantiehuis van een particulier. Met het gevolg dat de prijzen de pan uit rezen. Dat lijkt veel particulieren wak ker geschud te hebben. Vorig jaar wisselden 7300 recreatiewoningen van eigenaar, 70 procent meer dan een jaar eerder. Dat is een record, aldus de Nederlandse Vereniging van Makelaars in haar gisteren uit gebrachte rapport. Vooral bestaande woningen in het duurdere segment vonden gretig aftrek. En dat trok de gemid delde verkoopprijs aardig omhoog: 172.500 euro legde een koper ge middeld neer voor een recreatie woning, een stijging van 13,6 pro cent ten opzichte 2019. Sinds de makelaars in 2004 begonnen met het onderzoeken van de recreatie- markt, is zo'n prijsstijging niet voorgekomen. Niet alleen de groeiende animo, maar ook de schaarste droeg bij aan de prijsstijging. Stonden er be gin 2019 nog 1900 recreatiewonin gen te koop, op 1 januari 2021 wa ren dat er 800, een daling van 57 procent. En opvallend: bij een op de zeven verkochte woningen werd overboden. Investering Al met al zien de makelaars teke nen van oververhitting van de re- creatiemarkt. Verrast zijn ze daar door niet. De NVM meldt al jaren dat de verkoop van recreatiewo ningen hard stijgt. De lage spaar- De ontwikkeling van Tikkie is snel gegaan. Binnen een jaar tijd, in 2017, waren er 1 miljoen ge bruikers. Inmiddels zijn dat er 7 miljoen en worden gemiddeld zo'n 370.000 tikkies per dag ver- stuurd. Moreno Kensmil van Tikkie: ,,We zochten ruim vijf jaar geleden naar een manier om het betalen tussen mensen on derling gemakkelijker te maken. Omdat steeds minder mensen cash op zak hadden of hun Iban niet uit het hoofd wisten. Inmid dels is in totaal 10 miljard via Tikkie verrekend en is het zelfs een zelfstandig naamwoord in de Dikke van Dale.'' De heropening van de terras sen, afgelopen april, zorgde voor een nieuw record: er werden op één dag 416.000 Tikkies ver werkt. Uit gegevens van ABN Amro blijkt dat de terugbetaal- snelheid groot is: 90 procent van de aangeschreven personen be taalt binnen een dag, 65 procent binnen een uur en 37 procent zelfs binnen vijf minuten. De meeste betaalverzoeken zijn ho- recagerelateerd of hebben te ma ken met het geven van cadeaus. Het gemiddelde bedrag van een tikkie is 37,70 euro. Het betaalmiddel is sinds 2018 ook beschikbaar voor de zake lijke markt, en sinds augustus vorig jaar is er Tikkie Check, spe ciaal gemaakt voor de horeca. rente en de 'spaarboete' (voor wie meer dan een ton op zijn rekening heeft) maken een tweede huis een interessante investering. Die belangstelling voor vakan tiehuizen was er al voor corona; Covid heeft die tendens alleen maar versterkt, zeggen de make laars. Goof Lukken, docent toe risme en vrije tijd aan de Breda University, sluit zich daarbij aan. Volgens hem hebben Nederlan ders in coronatijd ook ontdekt hoe leuk het is in eigen land en hoe fijn een tweede huis kan zijn, zeker als ze er wat extra's mee kunnen ver- dienen. ,,Veel mensen hebben ge zien dat er flink wat te verdienen valt met een tweede huis. Er is al bijna geen verschil meer tussen hoog- en laagseizoen", zegt hij. Niet alleen particuliere verhuur ders hebben de wind stevig in de rug gehad, dat geldt ook voor be drijven die parken bouwen, behe ren, (deels) verkopen of verhuren. ,,De hele markt, van het goedko pere tot het duurdere segment, heeft geprofiteerd", aldus Lukken. Dus staan nogal wat bedrijven te popelen om nieuwe parken te bouwen in Nederland. Dormio Group bijvoorbeeld kondigde deze week aan de komende jaren zes PLASTIC CNV OVERNAME donderdag 24 juni 2021 GO Club kan Feyen- oorder Steven Berghuis over nemen voor een prikkie. Olieprijs stijgt mogelijk naar 100 dollar per vat. -12% Vliegmaatschap pij wil zich weer op obligatie- markt begeven. 4% Onrust onder be leggers na aan gekondigd ver trek van onder- zoekschef Piet Wigerinck. Vakantiehuis Natasja de Groot 'Stuur je een tikkie?' Deze zin, duizenden keren per dag uit gesproken, slaat op de gratis app waarmee mensen betaal- verzoeken sturen naar vrien den, familie en bekenden. Het betaalmiddel, geïntroduceerd door ABN Amro, bestaat van daag vijf jaar. Sanne Schelfaut Amsterdam E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16