9 Jongen van 12 schiet met 55 km/uur tussen zwemmers door Militair succes voor Taliban Half jaar cel Raatgever wegens dreigfilms Rijkswaterstaat gaat deze zomer de pleziervaart streng controleren. Bij de eerste grootschalige actie van het jaar was al flink raak. „Ieder jaar is er een nieuwe lichting watersporters die het niet zo nauw neemt met de regels.'' Mobiel verkeersleider Johan van den Akker van Rijkswaterstaat wist afgelopen zaterdag niet wat hij zag. Een motorboot voer met 55 km/uur tussen de zwemmers en suppers door op een zijarm van de Maas bij Roermond. ,,Je mag daar niet harder dan 9 km/uur. Het was heel druk. Echt levensgevaar lijk. Je moet er niet aan denken wat er had kunnen gebeuren als je met die snelheid iemand raakt.'' Hij zette de gashendel van zijn waterscooter vol open om de snelle boot te achterhalen. Toen hij langszij kwam, viel zijn mond open van verbazing. ,,Er zat een Duits jongetje van 12 jaar oud en een even oud vriendinnetje achter het stuur. Ze waren met zijn vader en moeder vanuit de jachthaven naar een restaurant gevaren. Vader had daar te veel gedronken en vroeg de jongen om de rubberboot met 50 pk buitenboordmotor te rug te varen naar de jachthaven. De ouders gingen lopend. Hij mocht niet hard varen. Dat is zoiets als een kind met een pot snoep op pad sturen en zeggen dat-ie er niet uit mag snoepen.'' Van den Akker escorteerde het jongetje naar het jacht van zijn ou ders. ,,Ze waren woest. Het kind werd aan een arm afgevoerd en ik heb hem niet meer gezien. Ik heb de ouders aangesproken. Zij waren fout.'' Coulant De moeder kreeg een bekeuring van 150 euro en dan was Van den Akker nog coulant. Te hard varen, geen vaarbewijs, geen dodemans- koord, minderjarig; de rekening had tot vér boven de 1000 euro kunnen oplopen. Het knulletje was niet de enige die in de fout ging. Donderdag en vrij dag controleerde Rijkswaterstaat de pleziervaart op de Waddenzee en in het weekeinde op de Maas. Er wordt gecontroleerd met boten, maar ook met snelle waterscooters die tot 100 km/uur kunnen, zodat zelfs de snelste overtreders achter haald kunnen worden. Snelheidsovertredingen, geen gebruik van het dodemanskoord (dat ervoor moet zorgen dat de motor stopt als de bestuurder overboord valt) en het ontbreken van een 'uitkijk' bij het waterskiën waren de meest voorkomende overtredingen. Bij waterskiën moet iemand van minimaal 15 jaar continu de waterskiër in de gaten houden, maar vaak kijkt de stuur man zelf wel af en toe achterom. Wie daarop wordt betrapt, krijgt een bekeuring van 240 euro. Varen zonder vaarbewijs is goed voor een prent van 550 euro. ,,Van de 200 gecontroleerde watersporters was er bij 95 iets niet in orde met de boot. Zij zijn bekeurd. Zeker de helft van de overigen kwam er vanaf met een waarschuwing.'' Recordaantal Rijkswaterstaat noemt het aantal overtredingen hoog. Vorig jaar werden er een recordaantal over tredingen op het water beboet, blijkt uit cijfers van het CJIB. 4800 boetes voor overtredingen werden er verwerkt, 50 procent meer dan in 2019. Zowel Rijkswaterstaat als de waterpolitie controleert in het seizoen de watersporters. ,,Het aantal overtredingen stijgt. Onze mensen gaan niet eens de boten af. De asociale snelheidsduivels ko men hier vanzelf langs'', zegt Su zanne Maas van Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat gaat deze zomer in de grote watersportgebieden in Nederland intensief controleren. Door corona en de mooie zomer zat de watersport na jaren van da ling vorig jaar in de lift. De ver koop van bootjes nam toe. Hoe drukker het wordt het grote de kans op incidenten. Van den Ak ker: ,,Ieder jaar zie je weer een nieuwe lichting watersporters die het niet zo nauw neemt met de re gels op het water of de regels niet eens kent.'' KABOEL De Taliban hebben de afgelopen dagen nieuwe offen sieven gelanceerd in Afghani stan. De moslimextremisten veroverden onder meer de be langrijkste grensovergang met buurland Tadzjikistan. Dat wordt gezien als hun grootste militaire succes sinds de terug trekking van westerse troepen dit jaar de slotfase inging. ,,He- laas hebben de Taliban de plaats Shir Khan, de bijbehorende ha ven en alle grensposten met Tadzjikistan in handen gekre gen'', zei een lid van de provin cieraad. Een legerofficier, die anoniem wilde blijven, sprak over honderden Talibanstrijders. Deze zijn onder meer gericht te gen de gemeente Bodegraven- Reeuwijk, de advocaat van de ge meente en RIVM-directeur Jaap van Dissel. Volgens de rechter was Raatgever (53) de grens van de vrijheid van meningsuiting overgegaan. ,,Wat u heeft ge daan, gaat alle perken te buiten'', aldus de politierechter. De eis was een onvoorwaardelijke cel straf van negen maanden. De zitting begon met een kwestie hoe Raatgever aange sproken moest worden, want hij zegt dat hij niet die naam draagt maar een vrij mens is. ,,Mijn vriendin noemt me schatje.'' De rechter besloot Raatgever aan te spreken als 'verdachte'. Raatgever gelooft onder meer in verhalen over vermeende pe- donetwerken en rituele kinder moorden in Bodegraven. Deze complottheorieën bespreekt hij - zonder enig bewijs - met Mi- cha Kat en Joost Knevel via hun onlineplatform Red Pill Journal. Hierover is vorige week een kort geding gevoerd, de gemeente wil dat de drie stoppen met de be schuldigingen: uitspraak 8 juli. woensdag 23 juni 2021 GO 'Asociale snelheidsduivels komen hier vanzelf langs' Ton Voermans Roermond Complotdenker Wouter Raatgever. tekening nicole VAN DEN HOUT DEN HAAG Complotdenker Wouter Raatgever is gisteren door de rechter in Den Haag veroordeeld tot een celstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk, voor het verspreiden van opruiende en bedreigende filmpjes. Door corona is het druk geworden op het water. Rijkswaterstaat controleert de vaarbewijzen en houdt de snelheid van de watersporters in de gaten. fotos arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9