8 NIEUWS Bewaarder aangevallen FORMATIE EINDVERSLAG Informateur Hamer zet WD-leider Rutte en D66-leider Kaag aan het werk. Zij moeten samen een aanzet voor een regeerakkoord schrijven. Maar eerst vakantie, dus formeren kan pas in augustus. Mariëtte Hamer weet het zeker. De zes partijen die in beeld zijn voor een meerderheidscoalitie willen heus meeregeren. De informateur heeft 'redenen' om aan te nemen dat de bereidheid bij VVD, D66, CDA, PvdA, GroenLinks en Chris tenunie 'heel groot' is. ,,Ze weten alleen niet in welke combinatie." Bij elke optie werpt een of meer dere partijen een blokkade op, zo valt te lezen in het eindverslag dat Hamer gisteren naar de Kamer stuurde. De VVD wil in elk geval met het CDA, maar niet met PvdA én GroenLinks. Het CDA wil ook niet met de twee linkse partijen. D66 wil dat wél, en vindt onder handelen met de ChristenUnie 'niet wenselijk'. De ChristenUnie wil op zijn beurt pas aan tafel als dat 'gewenst' is en als de partij nodig is voor een meerderheid. Om die impasse te doorbreken wil Hamer nu dat de twee winnaars van de verkiezingen, VVD-voor- man Mark Rutte en D66-leider Si- grid Kaag, samen 'de pen ter hand nemen'. Het is een tussenstap, die ertoe moet leiden dat partijen na le zing van het stuk - dat over 'een paar weken' af moet zijn - tóch aan tafel willen. ,,Een kabinetsformatie is altijd behoedzaam aftasten, zel den een romantische aangelegen heid. Maar ik verwacht dat er ruimte gaat ontstaan.'' De partijen hebben nu nog 'koudwatervrees', signaleert Ha mer. Toch heeft ze niet overwogen om bepaalde partijen zachtjes rich ting het water te duwen door in haar eindverslag te adviseren dat zij moeten gaan onderhandelen. ,,Als ze daar met heug en meug gaan zit ten, dan heeft dat over het alge meen niet zoveel zin. Er moet weer een beetje vrolijkheid in deze for matie komen.'' Rutte en Kaag laten overigens al doorschemeren dat zij de aanzet voor een regeerakkoord niet met z'n tweeën gaan schrijven. Rutte wijst erop dat hij als demissionair premier en Kaag als demissionair minister van Buitenlandse Zaken ook nog een 'dayjob' hebben. En dus schuiven VVD- en D66-fractie- ledereen is wel een beetje gaar en ik denk ook eraan toe elkaar even niet te zien - Premier Mark Rutte leden aan bij het schrijfproces. Waarnemend fractievoorzitters Sophie Hermans (VVD) en Rob Jet ten (D66) zouden de werkwijze al hebben besproken. ,,Dit is allemaal nieuw, er is geen draaiboek voor'', zegt een betrokkene. De VVD wil 'een breder team' van Kamerleden inzetten, D66 denkt bijvoorbeeld aan 'zijtafels', waaraan door fractie experts op bepaalde onderwerpen wordt onderhandeld. Want dat staat voor D66 vast: het schrijven van 'een document op hoofdlijnen' is 'gewoon onderhandelen'. Zomerpauze Hoewel VVD en D66 volgens Ha mer genoeg zouden moeten heb ben aan een paar weken om hun aanzet te maken, verwacht ze dat de onderhandelingen met een grotere groep partijen pas half augustus be ginnen. De formatie neemt 'eind juli/begin augustus' een zomer- pauze van twee tot drie weken, stel len ingewijden. ,,Deze mensen hebben veel voor de kiezen gekre gen'', zei Hamer, verwijzend naar de roerige maanden sinds de ver kiezingen. Daarin verloren veel partijen het vertrouwen in VVD-leider Rutte na een mislukte verkenning door uitgelekte stukken ('Omtzigt: func tie elders'), moest informateur Her man Tjeenk Willink de vastgelopen formatie weer in beweging brengen en kwam het CDA in zwaar weer terecht door een uitgelekte notitie van het populaire Kamerlid Pieter Omtzigt, die uiteindelijk liet weten zijn lidmaatschap op te zeggen. ,,Ik denk dat het goed is als we even vrij hebben'', zei Rutte giste ren. „Iedereen is ook wel een beetje gaar zo langzamerhand.'' Onder ling zouden de hoofdrolspelers al hebben afgesproken in de zomer 'even op zwart' te gaan. ,,We moe ten ook op onze mensen passen'', klinkt het. Rutte wijst erop dat de coronacrisis ook een zware wissel trekt op kabinetsleden. Naast Rutte en Kaag zit ook Wopke Hoekstra in het demissionaire kabinet. Rutte: ,,Ik denk dat iedereen er wel aan toe is elkaar even niet te zien.'' ROME Op een sympo sium in Rome is een schil derij aan Rembrandt toe gedicht. De Aanbidding der Wijzen (1632-33) werd ont dekt in de collectie van een familie in Rome en bevindt zich nu in een kluis in Mi laan, melden onder meer het Italiaanse persbureau Ansa en de krant La Repub- blica. De bekendmaking had plaats tijdens een Rem brandt-symposium met medewerking van de Fon- dazione Patrimonio Italia, in de Villa Medici. Het is volgens de krant een olie verfschilderij op papier en doek. Het werd vijf jaar lang bestudeerd, onder meer tijdens een reiniging en restauratie door Anto- nella Di Francesca. Itali aanse media maken gewag van 'toekenning zonder re delijke twijfel'. De toevallige ontdekking van het schilderij dateert uit 2016. Het schilderij was gevallen en had een restau ratie nodig. Terwijl restau rateur Antonella di Fran cesco bezig was het schil derij schoon te maken, had ze het idee dat ze iets bij zonders in haar handen had en liet het schilderij onderzoeken. „Een van de allermooiste zaken in mijn leven'', zegt de restaurateur tegen de Italiaanse krant La Repub- blica. „Het besef dat je oog in oog staat met een werk van een van de grootste ar tiesten uit de geschiedenis. Dat is zo'n enorme kick, en die heeft bij mij een enorme nieuwsgierigheid aangewakkerd. Ik heb die niet afgeremd, ik heb me laten meeslepen in de beto vering.'' Het schilderij dateert uit de jaren 30 van de 17de eeuw en was al eeu wen in het bezit van een rijke Romeinse familie, van waaruit, volgens persbu reau Ansa ook een lijntje, naar Nederland loopt. woensdag 23 juni 2021 GO Hanneke Keultjes Peter Winterman Den Haag Kamervoorzitter Vera Berg kamp (r) neemt het eindverslag in ontvangst. foto anp LEEUWARDEN Een medewer ker van de gevangenis in Leeuwarden is gisteren zwaargewond geraakt door dat een gevangene hem aan viel. Hij liep hoofdletsel op en werd overgebracht naar het ziekenhuis. Ook een andere gevangenismedewerker werd aangevallen. Die liep geen li chamelijk letsel op. De dader is in een isoleercel geplaatst. Hij zal worden overgebracht naar een speciale afdeling van de gevangenis in Vught, waar gedetineerden heengaan die problemen hebben zich te be heersen. De Aanbidding der Wijzen. foto hermitage museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8