1GL®WWS>' IS GEElv Ia/aAR.derin/6 7 Fikse loonstijgingen zitten er niet in, inflatie loopt op Alarm over jeugdzorg Belarus dreigt met meer cel Drukker met vluchtelingen De gitzwarte economische recessie die werd voorspeld vanwege de coronacrisis, blijft volgens de rekenaars van het Centraal Planbureau (CPB) uit. Wel voelen we het in de portemonnee: de koopkracht loopt volgend jaar terug. Economische groei, in plaats van ja renlange krimp: economen staan er van te kijken, want hun eerdere voor spellingen kwamen niet uit. Na de co- ronapandemie verwacht het Centraal Planbureau (CPB) in zijn nieuwste ra ming zowaar groei: in 2021 en 2022 al weer met ruim 3 procent per jaar, zo luidt de prognose. De raming van het CPB is een be langrijke leidraad voor politiek Den Haag: dat moet immers beleid maken met de verwachtingen voor de ont wikkeling van de economie. Toch kan de vlag voor consumenten nog niet uit. Fikse loonstijgingen zit ten er nog niet in en de inflatie loopt voorlopig nog op - onder meer door dat de prijs van grondstoffen als olie en hout zijn gestegen. Weliswaar is er in de bouw en horeca een krappe ar beidsmarkt, maar dat stuwt de belo ningen nog niet. Volgend jaar krimpt de koopkracht zelfs met 0,3 procent. Volgens het CPB is dat een 'logische' ontwikkeling: lonen reageren altijd wat trager op economische verande ring. Bovendien zijn bedrijven zuinig bij het afsluiten van nieuwe cao's, om dat bedrijven 'verzwakt' zijn door de coronacrisis. Dat ijlt nog wel na tot diep in het volgende jaar. De koopkrachtdaling is wel iets waar een nieuw kabinet het oog op zal richten: koopkrachtdaling terwijl de economie zich goed herstelt, zal bur gers niet tevreden stemmen. Want verder is het economisch hosanna: het consumentenvertrouwen stijgt, de werkloosheid stijgt weliswaar maar komt uit op een gemiddeld niveau (4,1 procent) en het begrotingstekort neemt alweer af tot 1,5 procent van het bbp in 2022. Ofwel: het groeitempo van de Ne derlandse economie ligt veel hoger dan eerder verwacht: de economen van het CPB kwamen in maart nog uit op een groei van 2,2 procent, nu is die bijgesteld naar 3,2 procent. ,,De Nederlandse economie staat er ondanks de coronapandemie relatief goed voor'', zegt CPB-directeur Pieter Hasekamp. ,,Het steunbeleid heeft goed gewerkt om de effecten op ar beidsmarkt en productie te dempen W Groei kan nóg hoger uitvallen als weookons spaargeld gaan uitgeven en grote permanente schade te voor komen.'' Sterker, de economische groei kan nog hoger uitvallen als consumenten hun spaargeld gaan uitgeven. Dan neemt het herstel nog rapper toe. In navolging van economen en De Nederlandsche Bank (DNB) is het CPB niet erg enthousiast over het 'her stelplan' waar politieke partijen nu juist zo hard over peinzen voor de for matie van een nieuw kabinet. Het CPB ziet zelfs geen 'noodzaak' voor zo'n ex tra stimulering op korte termijn. Poli tiek Den Haag dacht er lang over extra miljarden in de economie te pompen, maar de economie herstelt al op eigen kracht. Het nut van het herstelfonds van ruim 700 miljard euro dat de EU op zette voor de tijd na corona, noemt het CPB zelfs 'beperkt'. Volgens de plan ning wordt het grootste deel van de pakketten uitgegeven in 2022 en 2023. De economie is tegen die tijd zelf al weer opgekrabbeld, denkt het CPB. Niet dat Nederland haast maakt: er is zelfs nog geen plan gemaakt voor de besteding van de 6 miljard euro die beschikbaar is. woensdag 23 juni 2021 GO DEN HAAG De Raad voor de rechtspraak eist dat het kabinet direct in actie komt om de jeugdzorg te redden voor kinderen die in de knel zitten na een uitspraak van de rechter. Ze krijgen niet de hulp en bescherming die ze volgens de rechter nodig hebben. Veel jeugd zorginstellingen kampen met geldproblemen en een groot personeelsverloop. Daardoor kunnen kinderen na geweld in het gezin zon der aangewezen gezag hebbende komen te zitten die kan beslissen wat goed voor hen is. MINSK Aanklagers in Bela rus hebben gisteren 15 jaar cel geëist tegen een promi nente tegenstander van president Loekasjenko. Viktor Babariko (foto) werd vorig jaar gearresteerd in aanloop naar de presi dentsverkiezingen. Nadat Babariko zijn kandidatuur bekendmaakte, beschul digde de Belarussische ge heime dienst hem van om koping en witwassen. Wes terse landen hebben al sancties ingesteld na de omstreden arrestatie van Roman Protasevitsj, die uit een naar Minsk gedwon gen vliegtuig werd geplukt. BRUSSEL De Europese Grens- en Kustwacht Fron- tex ontdekt weer meer mensen die via de Middel landse Zee illegaal de Eu ropese Unie bereiken. In de eerste vijf maanden van het jaar ging het om 47.100 mensen, 47 procent meer dan in heel vorig jaar. Vo rige maand ging het om 10.500 mensen, meer dan twee keer zoveel als in mei vorig jaar. De toename komt onder meer doordat reisbeperkingen vanwege corona geleidelijk worden opgeheven. Wereldwijd zijn inmiddels veel mensen ge vaccineerd. De route vanuit Noord-Afrika over het cen trale deel van de Middel landse Zee is het popu lairst bij migranten. Economie plust volop, koopkracht daalt juist Tobias den Hartog Den Haag Werknemers in de supermarktsector, metalektro, goederenvervoer en ziekenhuiszorg eisen een fatsoenlijke loonsverhoging. foto's anp hollandse hoogte novum regiofoto Werknemers protesteerden al in april tegen een in hun ogen veel te schamel loonbod van werkgevers. foto willam hoogteyling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7