Harde woorden in raad over camping Yerseke 6 Vaste bewoner Edwin Stal woont met veel plezier op sluisplateau De wijk op het voormalige sluizen complex in Wemeldinge ligt inge klemd tussen een kleine sluis waar veel gezwommen wordt en een drukke jachthaven met twee res taurants. Ideaal om te wonen als je van zomerse gezelligheid houdt. Alleen gaat er nu iets mis met dat woongenot. Bewoners mopperen. Op elkaar, op toeristen, op jeugd, op verhuurders, op de gemeente. Sa mengevat, de sfeer is niet goed. Be woners willen er alleen anoniem over praten. Hun klachten gaan vooral over lawaaiige toeristen en ingepikte parkeerplekken. Die parkeerplekken zijn mis schien wel de allergrootste ergernis, bevestigt Edwin Stal. Hij wil als een van de weinige bewoners wél openlijk zijn verhaal doen. De jachthaven en de twee restaurants in de haven trekken veel auto's aan en die moeten ergens staan. En als het even kan ook nog dichtbij, dus parkeren de chauffeurs in de woon wijk. „Weliswaar staat er een bordje bestemmingsverkeer, maar daar trekt niet iedereen zich wat van aan. Als je dit wilt oplossen, dan zal je strenger moeten handhaven. Met bekeuringen en door het wegsle pen van auto's", vertelt hij. Want door het parkeerprobleem op te lossen haal je al een groot deel van de ergernissen weg. Dubbelbestemming Stal woont nu een jaar of vijf tot volle tevredenheid op het voorma lige sluizencomplex in Wemel- dinge. Hij vertelt dat hij en zijn vrouw het huis bewust hebben ge kocht omdat het een dubbelbe- stemming heeft. Hij kan het huis verhuren als hij dat wil, maar de Mij valt op dat feestjes van bewoners worden gedoogd. Maar activiteiten in verhuurde huizen liggen onder een vergrootglas praktijk is dat dit nagenoeg nooit gebeurt. Hij rekent zichzelf dan ook niet tot de verhuurders, maar heeft wel intensief contact met deze ei genaren. Samen hebben ze op een rijtje gezet wat de huidige situatie is. ,,Twee woningen worden deels gebruikt als tweede woning en deels verhuurd aan toeristen. Eén woning wordt nog permanent ver huurd aan toeristen. Er was nog een woning die werd verhuurd, maar die is nu uit de verhuur gehaald en te koop gezet." En twee andere hui zen worden langdurig verhuurd. ,,Op een totaal van ongeveer 90 wo ningen." Ondanks dat geringe aantal erva ren bewoners overlast. Ook Stal hoort weleens wat lawaai. ,,Ik woon heel fijn op het complex. En ja, er gebeuren weleens dingen. Dat moet je als bewoner wel gedogen, vind ik. Momenteel zijn er veel feestjes van plaatselijke bewoners voor bijvoorbeeld kinderen die sla gen voor een examen. Regelmatig gaat dat door tot diep in de nacht. Wat mij nu opvalt is dat de feestjes of andere overlast van bewoners worden gedoogd. Maar verhuur dersactiviteiten liggen onder een vergrootglas. Er gaat direct een mel ding naar de politie zonder de ver- huurder te vragen er iets aan te doen." De gemeente Kapelle is zich ook bewust van de situatie; zij wil de verhoudingen normaliseren. Daarom is vorig jaar besloten de huidige situatie te bevriezen. Dat betekent dat er geen woningen bij mogen komen die toeristisch ver huurd worden. De gemeenteraad besluit volgende maand of deze maatregel wordt verlengd. Daar naast werkt Kapelle aan een conve nant met de verhuurders. Daarin staan ook andere spelregels, onder meer over het parkeren. Dit conve nant is nog niet ondertekend. Joeri Wisse Kruiningen Tijdens een debat vielen dinsdag avond harde woorden. ,,Dit stinkt", zei Joey Smet van Leefbaar Rei- merswaal over de in zijn ogen 'schokkende zaak'. Net als de Chris tenunie en de VVD nam hij de po litiek zwaar beladen term 'onbe- hoorlijk bestuur' in de mond. Vooral mede-coalitiepartijen SGP en PvdA reageerden ontstemd op deze aantijging. Overigens spaarden zij ook niet hun eigen wethouders. ,,Elk draag vlak ontbreekt", oordeelde Hans van Stel (PvdA) nadat zijn fractie met de eigenaren van de camping en bewoners van de aangrenzende wijk in de Burenpolder had gespro ken. Daniël van Iwaarden (SGP) vroeg zich af of dit wel de manier is waarop de gemeente moet omgaan met ondernemers. Vrijwel de hele raad verbaasde zich over het voornemen om indu strie in de Burenpolder uit te brei den in plaats van uit te plaatsen wat al vele jaren het voornemen is. ,,On- logisch en raar", aldus Andries Ju- melet (CU). ,,Vanwaar deze draai van 180 graden?", vroeg hij zich af. Thea Laban (VVD) zei gecho queerd te zijn. ,,Zo gaan we niet met burgers en ondernemers om? Dit college heeft geen visie." Wethou der Maarten Both (SGP, ruimte) bestreed dat. ,,We tonen juist lef en daadkracht." Hij draaide het om. ,,Hoe had de raad gereageerd als ze hoorde dat de camping verkocht was en wij niets hadden gedaan?" Both benadrukte dat het vestigen van een voorkeursrecht helemaal niet ingrijpend is. ,,Als de eigenaren niet willen verkopen is het een dode letter en is er niets aan de hand." Hij hamerde er ook op dat het idee om er een bedrijventerrein van te maken slechts een onderdeel van de conceptvisie voor Yerseke is, waar de raad het laatste woord over heeft en ook inwoners en de dorps raad nog mogen meepraten. Wij als college tonen juist lef en daadkracht Dat veel inwoners fel tegen de uitbreiding van industrie naar het campingterrein zijn, bleek uit de stapel van bijna 700 handtekenin gen die Colinda de Pree aanbood. Ze startte vorige week een petitie. Volgens haar is de wijk al aan het verloederen en brengt meer indu- strie alleen maar meer stank, herrie en verkeer met zich mee. Ook campingeigenaar Monique Beerents liet van zich horen. Ze deed uit de doeken hoe de ge meente eerder probeerde de cam ping te kopen, maar dat Reimers- waal op basis van een taxatie een nog lager bedrag bood dan zij en haar man in 2003 betaalden. Nadat de gemeente hoorde dat een bedrijf die huisjes op de cam ping wilde bouwen een veel hoger bedrag bood, werd deze mogelijk heid afgesneden door het voor keursrecht. ,,Er is bewust een spel met ons gespeeld, het gaat wel om onze toekomst." Volgende week neemt de ge meenteraad een definitief besluit over het voorkeursrecht. woensdag 23 juni 2021 BE 'Je moet ook wat gedogen hier' Op het voormalige sluizencom- plex in Wemeldinge woont een aantal mensen permanent. An deren komen er vakantie vieren. Dat wringt de laatste tijd. De PZC besteedt hier deze week in een aantal verhalen aandacht aan. Vandaag deel 2. Melita Lanting Wemeldinge -Edwin Stal, bewoner Het idee om van de camping in Yerseke een industrieterrein te maken is zo goed als zeker van de baan. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad is fel tegen het bevestigen van het voorkeursrecht op de grond. Daarmee zou Reimerswaal het exclusieve recht afdwingen om de camping als eerste te kopen. -Maarten Both (SGP), wethouder Edwin Stal, een van de bewoners van de wijk op het voormalige sluizencomplex in Wemeldinge. „Overlast vanuit verhuurde woningen gaat direct naar de politie zonder de verhuurder te vragen er iets aan te doen.'' foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 68