II RvS wil eerst onderzoek zien naar wat voor soort huizen Renesse wil Parkeergelden doen kassa Veere rinkelen 7 CULTUURHUIS ZIERIKC THEATERVOORSTELLING IN TUIN Na lange tijd zal er in Cultuurhuis ZierikC weer een theatervoorstelling te zien zijn. Passend bij de nog geldende coronamaatregel van 1,5 meter afstand gebeurt dat in de tuin. Robert Baarda treedt daar zondagmiddag 4 juli op met de vertel en muziekvoorstelling Laat me gaan obert Baarda uit Zut- phen is geen onbe kende in Zierikzee. Eerder trad hij in Theater De Verdieping in het Cultuurhuis op met onder meer de voorstelling I'm alive met een eigen muziekensemble. „Zee land voelt voor mij trouwens altijd een beetje als thuiskomen. Mijn moeder komt van Walcheren en we hebben al jaren een vakantie huisje in Biggekerke waar we als familie graag komen'', vertelt Baarda. In Laat me gaan treedt hij hele maal in z'n eentje op. ,,Het is een verhaal over een persoonlijke zoektocht naar een brug tussen droom en werkelijkheid.'' Hij ver telt en zingt over zijn geboorte grond, over inzaaien van nieuw land, groeien, bloeien en oogsten. Hij schetst hoe je kunt verdwalen in eigen fantasieën en hoe hij zelf kan vluchten in fictieve alter ego personages met succesvolle carriè res. Fantasie vormt dan een schril contrast tot het echte dagelijks be staan van mee hobbelen zonder toekomstsperspectief. ,,Soms moet je weg van wat je vormt om te kunnen zijn wie je bent of te ont dekken wat dat is'', zingt Baarda in een van de liedjes in de voorstel ling. Hij benadrukt dat Laat me gaan vooral gaat over de schoon heid van de zoektocht en natuur lijk over 'het vinden'. Tuin De tuin van Cultuurhuis ZierikC is een van de minstens tien bui tenlocaties die hij als voorwaarde voor de subsidie van het Fonds Po dium Kunsten moet aandoen. Zijn solovoorstelling is onderdeel van het project Voorvallen bij Theater groep De Jonge Honden in Zwolle. Het is een verhaal over een persoonlijke zoektocht naar een brug tussen droom en werkelijk Baarda is een van de acteurs in het toneelstuk Oorlogswinter dat daar werd gemaakt, maar waarvan de opvoering wegens coronabeper kingen enige tijd moest worden uitgesteld. Als alternatief daarvoor in de tussentijd kregen enkele betrok ken theatermakers de gelegenheid één voor één in enkele dagen tijd een eigen voorstelling te maken. Iedere week kreeg een andere ma ker de sleutel van Het Perronthea ter in Zwolle om aan de slag te gaan. Zo ook Baarda. ,,In mijn brein speelde al enige tijd het idee voor het maken van een voorstel ling waarin ik heel dicht bij mezelf bleef, over wat ik in m'n eigen le ven ervaar. Dingen die ik zelf van binnen voel, maar waar zelfs mijn vriendin geen weet van had. Som mige liedjes die er al lagen, pasten daar ook in. Daar ben ik dus ver bindende teksten en nog een extra lied bij gaan schrijven. Dat was best spannend, want ik liet me sturen door een soort intern kom pas, maar er was ook de vraag wat het publiek daar nou aan zou heb ben. Dan is het heel fijn om te er varen nu ik de voorstelling al en kele keren heb gespeeld, dat er veel raakvlakken zijn met de toeschou wers en dat er herkenning onder het publiek is.'' In de uitspraak stelde de Raad gis teren dat het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland eerst meer onderzoek moet doen naar de be hoefte aan sociale huurwoningen en levensloopbestendige woningen in Renesse. Want uit eerder onder zoek bleek dat er in Renesse vooral behoefte is aan middeldure huur woningen van tussen 600 en 860 euro huur per maand en goedkope koopwoningen tot 200.000 euro. De zes woningen die initiatiefne mer Johan Kristelijn wilde bouwen vallen evenwel geheel in de sociale huursector. De Raad van State sluit niet uit dat er inmiddels wel be hoefte aan sociale huurwoningen is, maar dat zal door nader onder zoek eerst moeten worden aange toond. De gemeente stelde eerder dat er zelfs een dringende behoefte aan sociale woningbouw is. Aan de andere kant willen burgemeester en wethouders komende maand opnieuw een vergunning aan Kris- telijn verlenen, dit keer voor zes woningen in de middeldure huur sector. Ook is de gemeenteraad be zig met een nieuw bestemmings plan voor het gebied. Allemaal re denen temeer om de omgevings vergunning voor zes sociale huur woningen nu alweer nieuw leven in te blazen. Kristelijn had dat graag gewild, om snel met de bouw te beginnen. Want elke dag wordt het bouwen van woningen duurder. Toch zal Kristelijn eerst de besluitvorming bij de gemeente moeten afwachten. Later dit jaar volgt nog een bodem zaak bij de Raad van State. Mogelijk dat er dan al meer duidelijkheid is over welke woningen aan de Laone gebouwd kunnen worden. DOMBURG In de maanden april en mei werd bijna één miljoen euro betaald om te mogen parke ren op de parkeerterrein in de ge meente Veere. Dat is negentig procent meer dan in diezelfde pe riode twee jaar geleden, zo blijkt uit de cijfers van de gemeente. Vanaf dit jaar voert de gemeente Veere betaald parkeren in langs de gehele kust, te beginnen in Dom burg, Veere en Zoutelande. In die eerste twee plaatsen moest er al betaald worden. Sinds april geldt dat echter voor meer terreinen en zijn de meeste tarieven ook ver hoogd. Tot april moest er in Zoutelande niet worden betaald. Nu moet dat daar overal. De gemeente voerde dat betaald parkeren in om er on der andere voor te zorgen dat de dagtoerist meer gaat betalen voor de voorzieningen en om de leef baarheid te bevorderen. Tot nu toe zijn er ook meer dan 2200 jaarkaarten voor de goedko pere parkeerterreinen aangeschaft door particulieren. Zo'n jaarkaart kost honderd euro. Tijdens de commissievergadering merkte Marja Osté (VVD) deze week op dat ze toch heel graag ook de cij fers wil zien van wat het parkeren kost. ,,Dus niet alleen wat er opge haald wordt." Peter Blom (PvdA/GL) toonde zich juist te vreden over de gegevens. woensdag 23 juni 2021 Boeiende zoektocht in 'Laat me gaan' Ali Pankow Zierikzee en muziekvoorstelling 'Laat me gaan', waarmee hij zondagmiddag 4 juli in Zierikzee optreedt. foto jan amse Robert Baarda tijdens de vertel- -Robert Baarda, theatermaker en acteur De vertel- muziekvoorstelling Laat me gaan op zondag 4 juli in de tuin van Cultuurhuis ZierikC begint om 15.00 uur en is gratis toegankelijk. Vooraf reserveren is wel noodzakelijk. Info via: theatergroepzierik.nl. De Raad van State wil niet voor de muziek uitlopen door met een spoeduitspraak alvast de bouw van zes levensloopbesten- dige appartementen aan de Laone in Renesse mogelijk te maken. Jan van Ommen Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66