Eeuwenoude gevelstenen doen nu wat minder uit de hoogte 6 Vos Broekema daagt Waterschap voor rechter om maaien van dijk l|l Ij Marcel Modde Kerkwerve Het zag er nog zo mooi uit. Een bonte verzameling van zeker hon derd verschillende bloemsoorten, had Broekema geteld, op een strook van pakweg een halve kilometer. „Waaronder een paar heel zeld zame. Je haalt zo een belangrijke schakel uit de kringloop van de na tuur weg. En waarom? Het maaien van die dijken daar heeft geen en kele functie." Vogelnestjes met eieren Het is niet de eerste keer dat de kunstenaar van leer trekt tegen het maaibeleid van Scheldestromen. Een jaar geleden rond dezelfde tijd prikte hij een spoor aan felgele bordjes in de dijk, ter herinnering aan bloemen als de gekroesde melkdistel en duizendschoon die daar onder de messen van de maai- machine waren gesneuveld. Maar ook jonge gezinnen worden de dupe van die praktijk, wijst Broe- kema op kwetsbare vogelnestjes met eieren aan de randen van het maaivlak. ,,Van 15 maart tot 15 juli is het broedseizoen. Zonder speciale ont heffing mag je dan eigenlijk niks doen in dit soort kwetsbare gebie den", voert Broekema aan. „Alleen wanneer er geen andere oplossing is of publieksbelang. En een andere belangrijke voorwaarde is dat de werkzaamheden niet mogen leiden tot verslechtering van de situatie ter plaatse. Dus zoals ik het zie, overtreedt het waterschap hiermee de Natuurwet. Ze huren een boer in om het werk te doen. Die weet ver der ook nergens van en doet alleen wat hem is opgedragen. Ik heb die jongen op z'n tractor erop aange sproken en uiteindelijk wegge jaagd. Twee dagen later - bij sche mering - was hij terug om haastig de rest van de dijk kaal te maaien." Aangifte Broekema bereidt een aangifte voor om het waterschap voor de recht bank ter verantwoording te roepen. ,,Ik wil gewoon eens kijken of we jurisprudentie kunnen krijgen op dit punt; hoe zit dat nou precies? Waterschap Rivierenland heeft bij- Rivierenland heeft al jaren ecologisch maaibeheer. Waarom kan dat hier niet? voorbeeld al jaren een ecologisch maaibeheer. Waarom kan het daar wel?" Omdat de maaimachines zo'n zes tot acht keer terugkeren, is er geen kans dat de bloemenzee zich voor de herfst nog zal herstellen, al dus Broekema. ,,Dat blijft ook deze zomer weer een kale stoppeldijk met rotte, bruine plekken maaisel." Op de grafzerk (RIP) die hij pal langs het fietspad bij de Heerenkeet plaatste, wordt herinnerd aan de 'prachtig bloeiende dijk'. De tekst nodigt voorbijgangers ver der uit hun onvrede over het maai- beleid kenbaar te maken in de eigen enquête die Scheldestromen online heeft uitgezet, over de samenwer king met burgers, bedrijven en maatschappelijke instellingen. Waterschapsbestuurder Marien Weststrate toonde zich vorig jaar niet onder de indruk van het lu dieke protest. Het betreffende dijk vak heeft volgens hem geen hoge natuurwaarde en wordt daarom ge woon gemaaid. ,,Zou je stukken overslaan, omdat er hier en daar een klaproos of een ander mooi bloe metje staat, dan ontstaat er een slagveld. Iedereen begrijpt dat zo'n maaimethode de kosten opjaagt en de waterschapslasten daarmee om hoog zouden moeten", zei hij daar toen over. Marcel Modde Zierikzee Een monumentje ter herinnering aan de verre geschiedenis van de wijk, omschrijft directeur Marco van der Wel van Zeeuwland het idee achter de bank. De drie gevel stenen in de rugleuning en de ge denkplaat in het zitvlak komen uit de kopgevel van Hofferstraat 11. Daar waren ze door de toenmalige woningbouwvereniging Beter Wo nen aangebracht, na de sloop in 1954 van dertien vijf eeuwen oude huisjes van schippers- en kleerma kersgilden. ,,Dus toen wij op onze beurt een paar jaar geleden de hui zen in de Hofferstraat gingen slo pen, hadden we al bedacht dat we weer iets wilden doen met die ge velstenen", zegt Van der Wel. ,,En dat is dus dit bankje geworden." De oorspronkelijke huizen ston den bekend als Godskamertjes of schorskamertjes. Ze werden in 1437 geschonken door Jan Janszone en zijn vrouw Maryken Oellaerds- dochter aan het schippersgilde Sint Anna en het kleermakersgilde On- ser Vrouwen, 'ten behoeve van armlastige gildebroeders en -zus ters'. De zeven noordelijk gelegen huisjes waren voor het schippers gilde en de overige zes voor de kleermakers. Van de steen met zei lend schip is bekend dat dit in 1770 is geschonken door de deken van het schippersgilde. ,,De huizen stonden een stukje verder de straat in, dan waar nu het bankje staat", vertelt Saar. ,,Mijn va der en moeder en oudere broer hebben daar tegenover gewoond. Ik zelf niet meer, maar ik weet nog wel dat ze piepklein waren, met een waterput naast de deur. En ze ston den ook wat lager dan de weg, wat toen nog meer een dijkje was." woensdag 23 juni 2021 Grafzerk voor de bloemetjes Vos Broekema met dochter Zorra bij de grafzerk die hij maakte voor de gesneuvelde bloemen op de Oosterscheldedijk bij de Heeren keet. FOTO KATJA VAN NOORT Vos Broekema is het spuugzat. Wéér heeft waterschap Schel- destromen de Oosterschelde- dijk vlak achter zijn huis bij de Flaauwers Inlaag kaal gemaaid. Uit protest plaatste hij een 'graf zerk' met een tekst die voorbij gangers uitnodigt collectief be zwaar te maken tegen deze jaar lijkse praktijk. ,,Die jongen op z'n tractor heb ik weggejaagd." -Vos Broekema Saar Kotoun slaat er thuis nog eens een fotoboekje over oud- Zierikzee op na en ziet het beeld dat ze als kind voor ogen had opeens weer levendig voor zich. ,,Die steen van dat bootje zat tussen twee ramen in. En die schaar hing boven een deur." Nu zijn ze verwerkt in een natuur stenen bankje op de hoek van de Zierikzeese Hofferstraat. „Heel mooi, dat ze dat zo ge daan hebben", vindt Saar. „Maar of het ook lekker zit", vraagt ze zich lachend af. ,,Dan neem ik wel een kussentje mee." Saar Kotoun herinnert zich uit haar jeugd dat de gevelstenen in het rijtje piepkleine huisjes aan het toenmalige Hofferplein zaten. Nu zijn ze als historisch monument verwerkt in een bankje voor die zelfde straat. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65