m Een bewogen week op het gebied van LHBTI-acceptatie in de sportwereld 9 Een NFL-speler die openlijk uit de kast komt aan de ene kant, de UEFA die regenboogkleuren verbiedt aan de andere kant. Bij Jan Pieter de Lugt van Pride and Sports overheerst de frustratie over de Europese voetbalbond. „Groepen worden monddood gemaakt." TIM REEDIJK Nooit eerder kwam een ac tieve NFL-speler openlijk uit de kast. Carl Nassib van de Las Vegas Raiders doorbrak die cirkel met een videoboodschap. Zes Franse atle ten, deels olympiërs zoals zwemmer Jérémy Stravius, kwamen deze week in een tv-documentaire uit de kast. En dat allemaal in de week dat door Nieuw-Zeeland voor het eerst een transgenderatleet werd geselecteerd voor de Olympische Spelen (ge- wichtheffer Laurel Hubbard komt nu - niet geheel onomstreden - in de ca tegorie voor vrouwen uit) en Kumi Yokoyama, uitkomend voor de Ja panse voetbalvrouwenploeg, open baar maakte transgender te zijn. Allemaal bemoedigend nieuws met het oog op LHBTI-acceptatie en -normalisatie, zou je zeggen, zeker in een wereld die bol staat van conser vatisme op dat vlak. Maar evenzo goed is er een EK-rel rondom de UEFA, die verbiedt om de Allianz Arena in München te laten verlichten in de regenboogkleuren tijdens de wedstrijd tussen Duitsland en Hon garije vanavond. Dat was een verzoek van de gemeenteraad van München als reactie op een wet die in het Hon gaarse parlement is aangenomen, waarmee wordt verboden om homo seksualiteit en het veranderen van sekse te stimuleren onder jongeren tot 18 jaar. De UEFA - die standaardkleuren heeft vastgesteld voor alle stadions tijdens het EK - steekt een stokje voor de regenboogkleuren omdat het om een politiek motief zou gaan. Wel stelde de Europese voetbalbond voor om de Allianz Arena op andere dagen van de kleuren te voorzien. De bond stelde ook al een onderzoek in naar de regenboogband die de Duitse aan voerder Manuel Neuer tweemaal droeg, maar greep niet in. #EqualGame Maar voor een organisatie die de hashtag #EqualGame te pas en te on pas gebruikt, is de houding van de UEFA ten opzichte van het voorstel van de gemeenteraad van München 'schandalig'. Dat stelt voorzitter Jan Pieter de Lugt van de Stichting Pride and Sports, die ervoor strijdt dat ie dereen zichzelf moet kunnen zijn in de breedte- en topsport. De Lugt is woedend over de beslis sing van de UEFA om de Allianz Arena niet in regenboogkleuren te la ten oplichten. ,,Ze spreken telkens over een sport die voor iedereen is. Nou, blijkbaar iets minder voor mij. Dat ze niet eens de ballen hebben om een standpunt in te nemen, zeg. Hun eigen imago en ego vinden ze dus klaarblijkelijk belangrijker dan men senrechten, dan jezelf kunnen zijn, dan groepen die monddood gemaakt worden. Want daar hebben we het over." De frustratie over de Europese voetbalbond overheerst meer dan de berichten die de LHBTI-gemeen- schap goed moeten doen. Zoals Nas- sib, die als 28-jarige professioneel American footballer openlijk over zijn geaardheid durft te praten. ,,Ik hoop eigenlijk dat video's als deze en Ze spreken bij de UEFA telkens over een sport die voor iedereen is. Nou, iets minder voor mij blijkbaar het hele proces van uit de kast komen op een dag niet meer nodig zijn", zei Nassib nog. Daarbij vertelde hij dat ook 100.000 dollar doneert aan het Trevor Project, een organisatie tegen zelfmoord onder LHBTI-jongeren. ,,Dat het nieuws over de anti-ho- mowet in Hongarije nu naar buiten komt, tijdens een EK, geeft een po dium om de druk hoog op te voeren", vindt De Lugt. ,,Het zegt ook genoeg dat Nassib 100.000 dollar overmaakt naar een stichting tegen zelfmoord onder LHBTI'ers. De zelfmoordcijfers in Hongarije zijn niet voor niets gi gantisch hoog." Menselijk oog Al ontving zijn organisatie Pride and Sports het nieuws over de uit de kast gekomen Nassib uiteraard met open armen. ,,Want verhalen van rolmo dellen dragen bij. Die laten zien: dft kun je bereiken als LHBTI'er. Al kijk ik er vooral met een menselijk oog naar", vertelt De Lugt. ,,Ik weet hoe het is als je niet jezelf kunt zijn in een bepaalde setting. Verschrikkelijk als je dat onder de druk moet doen waar Nassib mee te maken krijgt. Je ziet dat steeds meer sporters zich niet meer willen en kunnen stilhouden. De tijd is ook wel veranderd. Waar sporters werden opgelegd om zich stil te houden over hun geaardheid, mede vanwege transfers en sponsors, liggen de sponsorcontracten voor spelers die nu uit de kast komen voor het oprapen. Dat weet ik zeker." OneLove De Lugt kijkt dus met een gemengd gevoel naar alle ontwikkelingen die hem aangaan in de sportwereld. En dan moet het Nederlands elftal ko mend weekeinde uitgerekend naar Boedapest voor de achtste finales. Gisteren werd er ook vanuit kamp Oranje gereageerd op de anti-homo- wetperikelen. Georginio Wijnaldum draagt zondag een aanvoerdersband met daarop de tekst 'OneLove', zo hebben de spelers van Oranje afge sproken. ,,De internationals zullen de uit sluitingsmechanismen die hier op treden herkennen van de discrimina tie waar ze zelf mee te maken krij gen", denkt De Lugt. ,,Fans die naar Boedapest afreizen en die het gevoel hebben dat ze zich moeten laten ho ren, zou ik willen aanraden om dui delijk en zichtbaar een regenboog band te dragen. Al is het maar voor de mensen in Hongarije die niet zich zelf kunnen zijn." woensdag 23 juni 2021 GO 'Ego en imago belangrijker dan de mensenrechten' @TimReedijk Rotterdam Carl Nassib is de eerste nog actieve American footballer die openlijk over zijn geaardheid praat. - Jan Pieter de Lugt De Nieuw-Zeelandse Laurel Hubbard kan als transgenderatleet bij de vrouwen uitkomen. ja** Jérémy Stravius kwam in een Franse tv-docu- mentaire uit de kast. fotos ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61