8 Ploeg van Luis Enrique speelt vanavond tegen Slowakije met mes op de keel Op een slechte grasmat, in een beroerde sfeer en onder hoge spanning moet Spanje vanavond tegen Slowakije een afgang op het EK voorkomen. En niemand lijkt daar helemaal gerust op. Van der Vaart wekt Spaanse woede op met analyse EK VOETBAL EDWIN WINKELS IHif M Ja, zei bondscoach Luis Enrique na het duel tegen Polen, afgelopen weekeinde. Ook hij had verwacht na twee wedstrijden zes punten te hebben in de zeer schappelijke groep E van het EK. Dan zou ook niemand zeuren, zouden de ge zichten niet zo strak staan, zou de aanhang minder kritisch zijn. Na de 0-0 tegen Zweden en de 1-1 te gen Polen is de lach ver te zoeken bij Spanje, dat van Slowakije móet winnen om niet van andere resul taten afhankelijk te zijn. Spanje en Sevilla blijken dit keer geen gelukkig huwelijk. De stad, waar de Spanjaarden in 1983 met 12-1 van Malta wonnen en zich zo in plaats van Nederland kwalifi ceerden voor het EK het jaar erop, was tussen 1988 en 1996 de vaste basis van de selectie, die er al zijn officiële wedstrijden speelde om dat het 'gevoel' zo goed was. Maar die wedstrijden waren, afwisse lend, in de stadions van de twee plaatselijke clubs, Betis en Sevilla. Niet in het nieuwere, voor een WK atletiek gebouwde La Cartuja waar nu gespeeld wordt, nadat Bil bao als speelstad was afgevallen. Het veld is slecht en het is moeilijk er goed te spelen. De spelers hebben zich erover beklaagd ,,Het veld is slecht en het is moeilijk er goed te spelen. De spe lers hebben zich erover beklaagd", zei Luis Enrique na het duel met Zweden. De grasmat heeft last van de felle zon en hoge temperaturen in Sevilla die het al enkele weken lang onmogelijk maken overdag te sproeien, want in de zon zouden de sprieten na hun 'douche' ver branden. De Spaanse bond legt de schuld voor het slechte onderhoud bij de regionale overheid, die La Cartuja beheert. Een bond waar van de leiding echter ook aller minst tevreden is met de bonds coach en de verrichtingen van het team. Uitschakeling vanavond zou financieel een enorme tegenvaller zijn, want met de bonus per ge wonnen wedstrijd hoopte die bond uit de eigen rode cijfers te kunnen komen. Maar de financiën zijn tegen Slowakije nog het minste pro bleem voor de spelers. Het ont beert de ploeg tot nu toe niet al leen aan een schutter, maar vooral aan een leider in het veld. Met Ra mos thuis, op zoek naar een nieuwe club, en Busquets pas net weer bij de groep had Spanje de eerste twee wedstrijden geen spi rituele gids. Gelegenheidsaan voerder Jordi Alba heeft niet dat overwicht. De meest geschikte captain lijkt de ervaren Azpilicu- eta, die als aanvoerder met Chelsea de Champions League won. Maar PLOEG IS VERSCHRIKKELIJK' de verdediger heeft bij Spanje geen basisplaats. De leider is dan maar Luis Enrique, die door zijn wat af standelijke, cynische houding niet op een grote populariteit in het land kan rekenen, zeker niet nu hij voor dit EK geen enkele speler van Real Madrid heeft opgeroepen of de trefzekere spits Aspas van Celta. En zijn spelers liggen ook onder vuur sinds zij voor het duel met Polen hun hotel in Sevilla ver lieten zonder ook maar een blik te werpen op of te zwaaien naar de honderden toeschouwers die hen daar enthousiast aanmoedigden. In die vervreemde sfeer zal Spanje vanavond moeten bewij zen dat het zich op het niveau van de andere grote voetballanden be vindt, en vooral dat het vele balbe zit tot meer kansen kan leiden. Bij een goed resultaat zal de ploeg de slechte grasmat in Sevilla achter zich kunnen laten om naar Glasgow of Kopenhagen te reizen. Bij een gelijkspel zou een duel met Oranje mogelijk zijn. WAT NU? woensdag 23 juni 2021 GO Spanje moet in vreemde sfeer blamage afwenden y @edwinwinkels -Luis Enrique 1996 Kwartfinale 2000 Kwartfinale 2004 Groepsfase 2008 Winnaar 2012 Winnaar 2016 Achtste finale Ferran Torres verbeeldt de onmacht van Spanje tijdens het duel met Polen, afgelopen zaterdag. Het werd 1-1. foto epa ROTTERDAM In Spanje is verontwaardigd ge reageerd op woorden van NOS-analyticus Rafael van der Vaart. De oud-speler van Real Madeid, die zelf een Spaanse moeder heeft, noemde de Spanjaarden 'verschrikkelijk'. De voormalig Oranje-inter national hoopt dat Ne derland Spanje treft in de volgende ronde. „Van der Vaart wil zijn mo ment van glorie en nu heeft hij het'', reageert de Spaanse middenvel- der Koke. Hij vervolgt met een sneer. ,,Ik heb hem ooit gezien in een WK-finale. Daar hebben we hier op het Ciudad del Fütbol (waar Spanje traint, red.) nog wel een foto van. Van Iniesta's doelpunt tegen Neder land met Van der Vaart aan zijn zijde (zie foto). Die houden we bij ons, om ons extra te motive ren.'' Koke vindt het prima om tegen Oranje te spelen. ,,We hangen de foto niet op in de kleedkamer, maar we gaan deze woorden zéker onthouden als we tegen ze spelen'', voegde Koke toe aan zijn reactie op Van der Vaart, die verder ook stelde dat Spanje alleen maar passes van de ene naar de andere kant geeft zonder diepgang. Prestaties Spanje op EK in de laatste 25 jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60