Gouden Denemarken als inspiratiebron 5 op Euro2020 Meer mensen welkom op Wembley De Britse overheid laat 60.000 toeschouwers toe op Wem bley bij de halve finales en de finale van het EK voetbal. In eerste instantie zouden onge veer 40.000 mensen naar bin nen mogen in het stadion in Londen. De overheid heeft de maximale bezettingsgraad echter wederom verhoogd. De verhoging van de capaci teit komt op het moment dat steeds meer regeringsleiders in Europa zich afvragen of de eindfase van het EK wel in Londen moet worden gehou den. De opkomst van de Delta-va riant van het coronavirus gaat gepaard met snel stijgende co ronabesmettingen in Groot- Brittannië. ,,Ik ben de premier en de Britse overheid dankbaar dat ze dit mogelijk maken'', zei UEFA-voorzitter Aleksander Ceferin. ,,We gaan van de laat ste rondes van dit toernooi een groot succes maken op Wembley.'' Wijnaldum: OneLove-band Wales wil fans thuis laten 2 Engelsen in quarantaine League-toernooi, verspreid door Europa gespeeld. De eenheid in at mosfeer ontbreekt volledig, ook als televisiekijker. Dan weer tref je in het Parken Stadion in Kopenha gen een spektakel met volgepakte tribunes, dan weer kijk je naar een troosteloos Hampden Park of Sta- dio Olimpico. ,,Het wordt één groot Europees voetbalfeest'', beloofde Michel Pla- tini toen het atypische toernooi werd aangekondigd, destijds zo bedacht vanwege het zestigjarig bestaan van de UEFA. Corona was vorige zomer al een boosdoener, ook nu zitten de meeste stadions nog lang niet vol. De commerciële waarde van het toernooi kreeg daardoor al een flinke knauw, maar ook conceptueel is het maar de vraag of het idee ooit enige na volging krijgt. Aan het voetbal ligt dat allemaal niet zozeer. De groepsfase van het toernooi was al vermakelijk dank zij een handvol spectaculaire wed strijden, waaronder Duitsland- Portugal en Denemarken-Rus- land. Oranje droeg in Nederland nadrukkelijk bij aan de koorts, on danks alle lage verwachtingen vooraf. Drie overwinningen in de groepsfase zorgden voor een golf van vrolijkheid in het land. Maar of de achtste finalewed strijd in Boedapest alsnog een ou derwetse toernooisfeer op gaat roepen, is nog de vraag. Feit is dat duizenden Oranje-fans hun reis aan het uitstippelen zijn naar de hoofdstad van Hongarije. Vliegen is duur, vijftien uur rijden met de auto is ook een optie, al moet je wel aan allerlei corona-eisen vol doen om het land in te kunnen. Dat de Puskas Arena plaats biedt aan 67.000 mensen, geeft hoe dan ook een extra dimensie aan de achtste finalewedstrijd van Neder land. Een veelkoppig Oranje-legi oen, het reizen naar een stad in het buitenland, de volle tribunes: het kan allemaal bijdragen aan het ge voel dat er een groot voetbaltoer nooi aan de gang is. ,,Echt iets om naar uit te kijken'', zei Oranje-aan valler Donyell Malen gisteren. ,,Een vol stadion is echt heel lang geleden.'' Gisteren werd bekend dat er op Wembley, straks het podium voor de halve finales en de finale, liefst 60.000 fans terecht kunnen. Of daar ook mensen van buiten het Verenigd Koninkrijk bij zitten, is nog onderwerp van discussie, maar de vooruitzichten lijken gunstig. De UEFA stelt als een vol dongen eis dat de quarantainere- gels worden versoepeld voor bui tenlandse bezoekers. De eindfase van het toernooi zou best eens een feestje kunnen worden, wanneer alles zich in het beroemde stadion in Londen af speelt. Of Oranje er dan nog bij is, valt onmogelijk te voorspellen. Het curieuze rekensysteem waar mee de komende tegenstander van het Nederlands elftal wordt bepaald, is al lastig genoeg. Vrijwel zeker wacht het team van Frank de Boer zware tegenstand. Mocht het Nederlands elftal de kwartfinale bereiken, dan reist het naar Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidzjan. Dik vierduizend ki lometer naar het oosten: een oranje volksverhuizing zal er voor die wedstrijd vermoedelijk niet in zitten. Het gevoel van een versnip perd toernooi zal voorlopig nog wel even beklijven. Toch ziet Hjulmand zekere paralellen met de Deense helden van weleer. ,,We proberen ook zo ver mogelijk te komen op dit EK. Het team uit 1992 vormt dus zeker wel een inspiratie voor ons'', aldus Hjulmand. ,,Het toont aan dat je als klein land veel kan bereiken in het voetbal.'' Het Deense team kreeg na de hartstilstand van Christian Erik- sen tijdens de openingswedstrijd tegen Finland veel steun en sym pathie. Dankzij een snelle reani matie op het veld bleef de ex-Aja- cied in leven en inmiddels is hij weer thuis. De manier waarop Denemarken met het traumati sche incident zowel tijdens als na de wedstrijd tegen Finland om ging, leverde de spelers en de staf leden complimenten op uit heel de wereld. Met slechts 3 punten, dankzij de klinkende zege maandag op Rus land (4-1), wisten de dolgelukkige Denen zich zowaar als nummer 2 van groep B te plaatsten voor de achtste finales. Daarin is Wales za terdag de tegenstander in Amster dam. Waarschijnlijk zal het niet- Britse publiek vooral de Deense ploeg aanmoedigen. De Deense EK-ploeg van 1992 mocht zich eveneens in een hoge populariteit verheugen. De De nen waren destijds niet eens ge plaatst, maar konden dankzij de uitsluiting van Joegoslavië toch afreizen naar gastland Zweden. Zonder enige voorbereiding klopte Denemarken titelhouder Nederland in de halve finales en daarna ook de grote favoriet Duitsland in de eindstrijd. woensdag 23 juni 2021 LONDEN ZEIST Georginio Wijnal dum draagt zondag in de achtste finale van het Europees kampioenschap in Boedapest een aanvoerdersband met daarop de tekst 'OneLove'. Wijnaldum: ,,Wij be nadrukken hiermee dat wij staan voor inclusiviteit en ver binding. We zijn tegen elke vorm van uitsluiting en discri minatie.'' AMSTERDAM De voetbalbond van Wales raadt fans af zaterdag het EK- duel met Denemar ken in Amsterdam te bezoeken. ,,Het bijwonen van een voetbalduel wordt niet als een essenti ële reis bechouwd.'' LONDEN Mason Mount en Ben Chilwell moe ten tot en met maandag in quaran taine en missen de achtste finales van het EK. De spelers van Chelsea heb ben na de wedstrijd tegen Schotland (0 0) nauw contact gehad met Billy Gil- mour, hun Schotse teamgenoot bij Chelsea. Hij bleek maandag besmet te zijn met corona. Lege plekken en uitbundige Oranje-fans - het beeld van het EK in de Arena. FOTO'S PIM RAS ROTTERDAM De Deense bondscoach Kasper Hjulmand heeft de verrassende Euro pese titel voor Denemarken in 1992 omschreven als 'inspira tiebron' voor zijn eigen team. Hij is echter geen voorstander van een vergelijking. ,,Het voet bal van nu is heel anders dan dat van destijds.'' Doelpuntenmaker Joakim Maehle. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57