Grote aeste 2 Donyell Malen voelt een connectie met zijn partner in f*4 it EK VOETBAL Let vandaag op: Alexander Isak HUGO BORST Bij Oranje is na de poulefase op het EK de knop omgezet. Dag voetballen met een vangnet, hallo alles-of-niks. In die sfeer laait ook de spitsendiscussie weer op. Donyell Malen (22) aast op de plek van Wout Weghorst, zondag bij de achtste finale in Boedapest. Wie moet er in de spits in de achtste finale? J Net als in 1935 Column dat massieve lichaam dat toch vloeit. De af ronding keihard, maar er is iets vernuftigs of verfijnds aan vooraf gegaan. Fascinerend. Mijn voetballer van dit EK is nu al spits Romelu Lukaku. En dan zijn extra's! Toen hij in de eerste wed strijd de score opende liep Romelu naar de camera en sprak via de camera tot Christian Eriksen in het ziekenhuis: ,,l love you." Het was geen loos ge baartje, het was echt. Even daarvoor had hij al indruk gemaakt. In Sint-Petersburg knielde hij voor de aftrap van de Rode Duivels tegen de Russen. Zijn collega's kniel den mee. De tegenstander niet. Misschien wilden de Russische voetballers best, maar je scoort geen bonuspunten bij Poetin als je je uitspreekt tegen racisme. De Russen in het stadion floten de Belgen uit. Lukaku deed er een vuist bij, in de geest van Tommie Smith en John Carlos, medaillewinnende Black Panthers op de Olympische Spelen van 1968. Elke wedstrijd knielen de Belgen. Niet alleen voor George Floyd en andere slachtoffers van ex treem politiegeweld. Lukaku: ,,Ik doe dit ook voor de vrouwen. Kleur, seksualiteit, geloof, maakt niet uit. Iedereen moet gerespecteerd worden.'' Niet veel landen doen met de Belgen mee op dit EK. Engeland en Wales knielen. Ik begrijp dat de Zwitsers meededen, uit so lidariteit. Ik zag tot mijn verbazing dat sommige Turkse spelers een keertje knielden. Bij de Italianen knielden zes spelers. Nederland doet collectief niet mee. Aanvoerder Wij- naldum: ,,We hebben be sloten het niet te doen. We proberen het op een andere manier onder de aandacht te brengen.'' En hoe! Lokaal een langdurige boycot tegen een stelletje provoca teurs op televisie, maar het op een wereldplatform laten afweten. Da's niet sterk. Mijn speler van dit EK is nu al Lukaku. Wat een held MAARTEN WIJFFELS Zeist M De een mag al staan te trappelen. De ander is nog lang niet van plan om zijn plekkie op te geven. Zo ziet het eruit deze dinsdag, bij de eerste training van Oranje in fase twee van dit EK. De wisselspelers uit de laatste poulewedstrijd tegen Noord-Macedonië trainen. Een se rie kleine partijtjes 'op scherp'. We zien Wout Weghorst. Zeurend en zuigend. Hij laat zich gelden, de spits die voelt dat zijn territorium wordt bedreigd. De jager? Donyell Malen. Norma liter vaste klant bij dit soort trainin gen, maar vandaag niet. Hij bekijkt de sessie van de wissels op zijn ge makje in het zonnetje. Ontspannen rekkend en strekkend met de rest van de basisploeg. In de pikorde is bij Oranje veel vast komen te staan na drieënhalve week EK-campagne. Maar wie de beste spitsenpartner van Memphis Depay is nog niet. Althans, voor het grote publiek niet. Bij een poll op de website van deze krant kiest 84 procent van de bijna 20.000 stem mers nu voor Malen komende zon dag in de spits bij de achtste finale. Anderhalve week geleden kreeg Weghorst nog zo'n score. Het geeft maar weer aan hoe vergankelijk al les is. ,,Eerlijk gezegd heb ik zelf niet veel gezien of meegekregen van reacties op mijn spel tegen Noord- Macedonië'', zegt Malen. ,,Ik heb gewacht op mijn kans. Natuurlijk smaakt het naar meer.'' Hij sloot aan in een driehoek met Depay naast zich en Georginio POLL Malen Weghorst Wijnaldum als nummer 10 in hun rug. Hoe dat was? ,,Het zijn ervaren spelers die weten wat er wordt ge vraagd. Als je met hen speelt, wor den dingen makkelijker en duide lijker. Hoe je verdedigend moet staan bijvoorbeeld. Of bij het druk- zetten. Wanneer je dat het beste wél doet of juist niet.'' Wat opviel was zijn onbaatzuch tigheid voor het doel. Sowieso heeft Malen in 93 minuten speeltijd bij dit EK van alle Oranjespelers het vaakst een kans voorbereid voor een ander. Terwijl: bij zijn club PSV stond hij dit seizoen juist bovenaan met zelf uithalen. Uit alle hoeken en standen vuurde hij op doel. Hij begint zelf ook te lachen als het contrast ter sprake komt. Maar lost het in zijn antwoord handig op. ,,Denzel (Dumfries) komt dit EK ook wel heel erg goed mee op langs de flank. Als iemand zo vrij komt voor het doel, dan geef je hem de bal natuurlijk.'' Wat het vooral is: bij Oranje is de hierarchie totaal anders dan in Eindhoven. PSV is niet voor niets druk bezig de broodnodige erva ring en leiderschap in te kopen met Marco van Ginkel en de Braziliaan André Ramalho. En ook Davy Pröp- per keert terug. Etalage De kans is klein dat Malen nog met hen gaat samenspelen. Dit EK is zijn etalage. En hij ruikt nü zijn kans. Terwijl een prominente EK- rol in maart nog ver weg leek. Uit in Turkije kreeg Malen ook een kans in de basis, toen als linksbuiten. Aanvallend kon hij geen potten breken en bij het meeverdedigen veroorzaakte hij onnodig een straf schop. Sinds dat pak slaag (4-2) speelt Oranje nu zonder vaste bui tenspelers. Maar Malen kan ook in de spits. Over het samenspel met Memphis merkt hij op dat 'er een connectie is'. ,,We passen goed bij elkaar, Memphis en ik. Hij hielp me ook toen ik erin kwam bij mijn de buut.'' Dat was in september 2019 in Hamburg. Malen viel in en scoorde direct. Op de tribune van het Volks park Stadion kregen zijn ouders kippenvel. Maandag waren ze er ook bij in de Johan Cruijff Arena. En vandaag voor de training kreeg Malen via facetime zijn oma aan de lijn. Bij een interview liet Malen eerder al eens een foto zien in de tuin bij haar. Hij, een ventje van zes, leunde tegen een schuurtje met een Oranje-shirt aan. Op een andere foto uit die tijd stond hij als jongetje denkbeeldig in de rij bij het Wilhe- mus. Handje op het hart, net als een echte international. ,,Ik ben van ver gekomen'', glundert Malen van daag. Zijn ogen glimmen. ,,En daar mee doel ik niet op mijn lange knieblessure, maar op dat jongetje dat al heel vroeg droomde van het Nederlands elftal.'' Zal hij teleurgesteld zijn als de bondscoach komende zondag toch niet voor hem kiest in de achtste finale? ,,Elke speler wil starten. We hebben allemaal nog vijf, zes dagen om ons te laten zien. Ik weet wat ik kan.'' Zondag in Boedapest gaat Oranje niet op één knie en buigt - of ze nou willen of niet - voor de Hongaarse populist Viktor Ortón. Die zei: ,,Als je te gast bent in een land, begrijp dan de cultuur en provoceer niet.'' Om vervolgens te provoceren: ,,Hongaren knielen om drie redenen: voor God, voor hun land of om hun geliefde ten huwelijk te vragen.'' Dat laatste is maar deels waar. Want als een man een man vraagt of een vrouw een vrouw, dan mag dat niet. Er is vorige week een gruwelijke wet aangenomen die vrijheden van mensen met een andere seksuele voorkeur inperkt. Daarom is het goed dat Gini Wijnaldum zondag in Boedapest een aanvoerdersband draagt met een duidelijke boodschap. 'De spelers staan voor 'inclusiviteit en verbin ding. We zijn tegen elke vorm van uitsluiting en discriminatie.' Het is een kleine, grote geste. Een gebaar aan een deel van het Hongaarse volk dat wordt onder drukt. De LHBTI-gemeenschap ontleent er kracht aan, Viktor Orban zal zich ergeren. Dat is mooi. Toch denk ik pal voor de aftrap aan Lukaku. Die wél knielt. En een vuist opsteekt. Wat een held! woensdag 23 juni 2021 Alexander Isak doet bij Zweden Zlatan Ibrahimovic een beetje vergeten. De oud-speler van Willem II valt met fraaie dribbels op bij Zweden, dat al zeker is van de achtste finales. Tegen Polen kan Isak (19) zich verder in de kijker spelen. Zijn club Real So- ciedad heeft de afkoopsom vastgesteld op 70 miljoen euro. Nederland scoorde tegen Noord-Macedonië voor de tiende keer op rij minimaal twee keer. Dat was al sinds 1935 niet meer gebeurd. Zoals hij de goals maakt voor België. Met 'We passen goed @m_wijffelsAD Donyell Malen rukt op tegen Noord- Macedonië. Links Ezgjan Alioski. FOTO PRO SHOTS 16% Peiling op onze website: Malen moet spelen (19.000 stemmers) Donyell Malen en Memphis Depay vieren de openings treffer van Oranje tegen Noord-Mace- donië. Depay was de schut ter, Malen de aangever. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54