JONG IN OUDELANDE Bamboestokken blijken gewild 10 ,,Als klein meisje vond ik het heer lijk. Iedereen kende elkaar en mijn klas op de basisschool bestond uit tien kinderen. Dat was één grote vriendengroep. Als je naar buiten ging, was er altijd wel iemand om mee te spelen. Politie en boefje, deden we dan. Over heel het dorp. Geweldig was dat. Op vrijdag avond hadden we de jeugdsoos, daar had ik de tijd van mijn leven. Later, toen ik in Goes naar school ging, vond ik het wel lastig om op zo'n klein dorpje te wonen. Voor alles en iedereen moest ik een eind fietsen of mijn vader en moeder moesten me brengen en halen. Nu heb ik alles in Goes, van school en bijbaantje, tot uitgaan en vrien den. Ik kom ook helemaal niet meer op het dorp, alleen in mijn eigen straat.'' ,,Klopt! Er woonde iemand op het dorp die gitaarles gaf toen ik 8 of 9 was, dus dat heb ik een paar jaar gedaan. Toen ik naar de brugklas ging, bleef mijn gitaar ergens in een hoekje staan. Ik heb het later weer opgepakt. Nu heb ik geen les meer, maar ik leer het mezelf aan door akkoorden op te zoeken en filmpjes te kijken. Zo ben ik sinds kort ook begonnen met piano spe len." Bijbaantje: Medewerker gastvrijheid bij Ter Weel in Goes ,,Ja! Ik zat op een toneelclubje en op een gegeven moment gingen we een musical spelen. Ik kreeg de rol van Roodkapje en dat bete kende dat ik veel moest zingen. Ik kon een paar zanglessen krijgen van een mevrouw op het dorp, dus dat heb ik gedaan. Ik vond het zo leuk om te zingen dat ik later, toen ik op de havo zat, op het po dium stond te zingen tijdens con certen en festivals die werden ge organiseerd door school. Heel soms post ik wel eens iets van me zelf op sociale media, maar niet zo heel vaak, want meestal vind ik het niet goed genoeg. Toch lijkt het me wel heel gaaf om in een bandje te zingen. Misschien ga Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Megy Kuiper (18) uit Oudelande. ik dat straks wel doen, als ik stu deer." ,,Ik ga naar Leiden. Ik wilde vroe ger piloot worden. Als kind stond ik altijd in de lucht te kijken als er een vliegtuig overvloog. Maar ik heb er uiteindelijk toch voor geko zen om Bio-informatica te stude- ren. Je bent dan vooral bezig met programmeren en je werkt heel veel met DNA. Dat vind ik mega interessant. Vorig jaar zag ik het nog helemaal niet zitten om op kamers te gaan, maar nu ben ik er klaar voor. Ik heb er heel veel zin in." ,,Ik vond het heerlijk om in Zeel and op te groeien. Je hebt hier strand en dat is sowieso fantas tisch. Maar ik heb eerlijk gezegd niet het gevoel dat ik in Nederland blijf wonen. We zijn in 3 havo een week in Rome geweest en dat vond ik helemaal geweldig. Het zuiden, zoals Italië of Zuid-Frank rijk, vind ik zo fascinerend. Daar zie ik mezelf wel wonen." Een moestuin bij de eigen woning is niet altijd mogelijk. Een oplossing was sinds de 19de eeuw een volkstuin op een stuk (pacht)grond buiten de dorpsgrenzen. Vaak stelden ondernemers een deel van hun terrein beschikbaar voor een moestuin voor hun werknemers. In Terneuzen was er rond het Philipsgebouw een groot aantal van deze tuintjes voor het personeel. ,,Mijn schoonvader Cees de Zwarte had hier tot 2009 een tuin", herinnert Janny de Zwarte zich. ,,Hij was een van dé 'tuin mannen' van Philips. Het waren, LEZERSHELPEN zeker in het begin, vooral tuinen voor groente, aardappelen, sla, bo nen en bij pa vooral tuinbonen. Na zijn overlijden is al het tuinge reedschap naar ons gekomen. Dat ligt sindsdien in het tuinhuisje met alleen plaats voor ons tuinge- reedschap en stoelen. Dus, er moet een nieuw tuinhuis komen met genoeg plaats om er in te zitten. Er moest opgeruimd." Dagenlang gebeld Bij de spullen die weg mochten, zaten ruim dertig heel lange bam boestokken: ,,Wat moest ik doen met die stokken? De de rubriek 'Lezers helpen Lezers 'was een uit komst! Er kwam gelijk reactie. Al vroeg in de morgen nadat de op roep geplaatst was, kwam er een telefoontje uit Hoek. Die mijnheer mocht er gelijk om komen. Weg stokken. Maar er is nog dagenlang gebeld, uit heel de streek tot in Middelburg toe. Ik heb best veel mensen moeten teleurstellen. Tuinen en bonen blijken nog in te zijn." Het terrein van de tuintjes van Philips heeft nu een geheel andere bestemming, maar de bamboe- stokken van Cees staan, zo als het hoort, weer bij snijbonen. WOENSDAG 23 JUNI 2021 GO Rachel van Westen Oudelande Je woont op Oudelande. Hoe is het om daar op te groeien? Het dorp waar je woont en jouw muzikale hobby's, die hebben iets met elkaar te maken, hoe zit dat precies? Megy Kuiper Oudelande Geboren: 4 september 2002 in Goes Woont met: vader (55) en moeder (47) Huisdieren: Hond Pooky (12), een kruising tussen een Poe del en een Maltezer Leeuwtje School: Pontes Het Goese Lyceum in Goes, net ge slaagd voor havo Hobby's: gitaar spelen, piano spelen, zingen en een beetje chillen Verliefd: Nee En het zingen, is dat ook begon nen op Oudelande? 'Ik keek altijd in de lucht als er een vliegtuig overvloog' Megy Kuiper met haar gitaar onder de Oudelandse boom. foto johan van der heijden Je bent net geslaagd. Gefelici teerd! Waar ga je studeren? Kom je terug naar Zeeland na je studie? Janny de Zwarte ruimt het tuinhuis op. foto camile schelstraete Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Janny de Zwarte uit Terneuzen die lange bam boestokken in de aanbie ding had. - Wilma Valk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38