Pim en Piet Kraan, al veertig jaar de lastigste jongetjes van de klas v- %WA 8 Als ze nou wat diplomatieker waren, dan zouden ze het nog best ver hebben geschopt. Maar tact, dat zit niet in de genen van de Kranen. Alertheid wel, vasthoudendheid en een groot gevoel voor rechtvaardigheid. Zo rollen Pim en Piet Kraan door de Walcherse politiek, samen opgeteld al veertig jaar. Hoofdpijndossiers genoeg in het stadsgewest. Stin kende zaakjes als de ver koop van de voormalige sociale dienst in Vlissin gen, open wonden als de Trekdijk bij Nieuwland. De een haalde de onder ste steen boven, de ander zorgde dat iedereen gehoord werd. Het komt goed, uiteindelijk. Maar wat is er in de stadhuizen gezucht om de vast houdendheid van de gebroeders Kraan. De historie van Pim en Piet begon aan de Julianalaan in Vlissingen. Nummer 8, het huis van dokter Kraan. Niet alleen de plaatselijke chi rurg, maar ook de orthopeed, de vrouwenarts en bedrijfsarts op de Schelde. Hij deed het er allemaal bij. 'Brulboei' noemden ze hem in het ziekenhuis. ,,Omdat hij zo'n luide stem had en omdat hij zo uitgespro ken was", vertelt Piet Kraan (1946). ,,Hij had het van geen vreemde. Zijn eigen vader kon er ook wat van." Onze moeder Pieter Christiaan Kraan was als stu dent hoofd van het pathologisch la boratorium en promoveerde nog Het was geen liefdeloos gezin, maar met mijn vader had ik weinig. Hij was er gewoon nooit voor hij zijn bul haalde. Een buiten gewoon slimme vent. Toch was Ma ria Wouterlood van Doesburg niet erg gecharmeerd toen ze de jonge dokter ontmoette op het Zand- voortse strand. ,,Onze moeder was een dame, met adellijke voorouders bovendien, maar onze vader was geen heer", vervolgt Pim. ,,Hij liet zijn schoenen maken in Londen, maar daar hield het wel bij op." Er kwamen zes kinderen: vijfjon gens en een meisje. ,,Kees is de slim ste", zegt Piet. ,,Die werd jurist. Als je standaardboeken over notarieel recht zoekt, kom je bij hem uit. Hij had hoogleraar moeten worden, maar ja, veel te direct natuurlijk. En dan heb ben we nog Nol, die in Jakarta woont, en Michiel aan de overkant. En San- drien, ons enige zusje." Een butler voor pa Zes kinderen en een vader die altijd aan het werk was. Moeder Kraan kreeg het flink voor haar kiezen. ,,Er heerste een zekere pikorde", vertelt Pim (1947). ,,Het was geen liefdeloos gezin, maar met mijn vader had ik weinig. Hij was er gewoon nooit. En Piet was het lievelingetj e van onze moeder. Zij was wel altijd thuis als we uit school kwamen. Ook al had den we twee dienstmeisjes in huis, BmhéU •v i - s '-'X.-: en zelfs nog even een butler voor pa. Tot de uiencrisis. Toen had-ie in uien geïnvesteerd en dat ging helemaal mis. Hij heeft jaren geen uien gege ten." Hij werkte hard. En niet alleen voor eigen gewin. ,,Ik weet nog dat we rekeningen moesten rondbren gen en dat hij van sommige mensen de rekeningen weggooide", vertelt Piet, ,,Die hebben geen geld, zei hij dan. En wij kregen het geld van de postzegels. Zo was hij ook wel weer." Gelijk ruzie Omdat Piet het niet zo goed deed op school, moest hij jong de deur uit. Hup, varen met je donder. Pim ging de handelskant op. ,,Pim zag altijd al les", vertelt Piet. ,,Ik weet nog dat we een keer op zee aan het vissen waren en iemand zagen dobberen. Een pi loot in een rubberbootje. We hadden die arme man amper op het droge ge bracht of Pim rende al de Walstraat in, om de PZC te tippen. Kreeg-ie nog twee kwartjes voor ook." Na jaren op het water keerde Piet te rug aan wal, bij het Havenschap. ,,Ik kreeg mot met de leiding. Ik vond dat dingen anders moesten, schopte het tot voorzitter van de Ondernemings raad. Gelijk ruzie met Daan Bruin- WOENSDAG 23 JUNI 2021 GO 'We doorzien dingen, wij allebei' Wendy Wagenmakers Vlissingen - Pim Kraan •*:a -o Z I--'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36