'Stadsvogels lijden onder verstening' Dankzij de regen staat de papaver prachtig in bloei Hulst komt Reynaertland te hulp 'Alleen turbines als nare effecten nihil zijn' 6 Steeds minder vogels in wijk De Smet woont zelfin Katspolder. Hij is vrijwilliger bij natuurbe schermingsvereniging de Stelt- kluut. Van het tellen van stadsvo gels in zijn eigen buurt en Zelden rust heeft hij zijn hobby gemaakt. ,,Je kunt natuurgebieden intrek- In de vroege uurtjes hoor je de vogels het beste zingen -Alex de Smet ken om vogels te tellen, maar ik vind dat zeker zo leuk in mijn ei gen omgeving." Voor dag en dauw Al veertien jaar trekt De Smet voor dag en dauw door Katspolder en Zeldenrust, van het begin tot het einde van het broedseizoen. ,,In de vroege uurtjes van de dag hoor je de vogels het beste zingen. Zo kun je bepalen waar de ver schillende soorten zitten." Het stadsvogelonderzoek dat De Smet al zo veel jaren doet, is volgens hem 'uniek'. ,,Het gebeurt op wel meer plekken, maar niet zo lang en zo structureel." De Smet kan dankzij zijn in spanningen als geen ander aange ven hoe de stadsvogelstand zich ontwikkelt. De wijken Katspolder en Zeldenrust, met zowel rijtjes woningen, twee-onder-één-kap- woningen als bungalows, staan volgens hem model voor veel Ne derlandse buurten. ,,De ontwik keling van het aantal stadsvogels in die twee wijken is vergelijkbaar met die in de meeste Nederlandse stadswijken." Schutting en tegels Het grootst is de afname van het aantal stadsvogels rondom rijtjes woningen, aldus De Smet. Het leefgebied van vogels is daar sinds 2008 het sterkst aangetast, stelt hij in een publicatie in het laatste tijdschrift van de Steltkluut. Groene hagen zijn er massaal ver vangen door schuttingen en gras door tegels en grind. De Smet: ,,Een schutting hoef je niet te snoeien en tegels of grind hoef je niet te maaien." De laatste jaren ziet hij dat ook bij steeds meer twee-onder-kap pers en bungalows voor 'onder houdsarme' tuinen wordt geko zen, met als gevolg dat ook daar het aantal vogels afneemt. Wat de merel betreft, speelt ook mee dat een virus vanaf 2016 een zware tol heeft geëist. De merel is als talrijk ste broedvogel verdrongen door de koolmees. Actie Twee jaar geleden riep De Smet de gemeente Terneuzen op in actie te komen om verstening van tuinen tegen te gaan. Hij noemt Nijme gen als voorbeeld, waar de ge meente stimuleert bestrating te vervangen door beplanting. De Smet: ,,Van de gemeente Terneu- zen heb ik nooit meer iets ge hoord." Het is een mooi zicht aan de Kaai- dijk, grofweg tussen Hoofdplaat en Biervliet. De papaver, ook wel kla proos genoemd, van Philip Tho- maes staat volop in bloei. ,,Dit is normaal, zo moet het altijd zijn", vertelt hij. Maar zo vanzelfsprekend is dat niet meer. Vorig jaar groeide de papaver mondjesmaat. De droogte in de lente en zomer van 2020 was funest. ,,Het kwam nau- welijks op." Dit jaar is alles anders. Door het natte voorjaar krijgt de papaver alle ruimte om te bloeien. Thomaes is een van de weinigen die nog papa- In Nederland is er ook vraag naar maanzaad, maar de markt in Duitsland is veel groter ver teelt in Zeeuws-Vlaanderen. De oogst is in augustus. ,,Het zaad gaat dan via een tussenbedrijf naar bak kerijen in Duitsland", vertelt Tho- maes. ,,In Nederland is er ook wel vraag naar, maar de markt in Duits land is veel groter. Daar gebruiken ze het zaad voor maanzaadbrood jes." Overigens kun je de papaver of klaproos tegenwoordig ook vaker in het wild tegenkomen. Door de droge zomers en de vele regen in het voorjaar schieten de planten als paddenstoelen uit de grond. Dat komt doordat het zaad jarenlang in de grond kan blijven wachten tot dat de omstandigheden perfect zijn. Vooral op omgewoelde aarde groeien ze volop. De klaproos is overigens familie van de papaver waar opium uit ver rijkt wordt. Een belangrijke grond stof voor drugs. De klaproos is daar niet geschikt voor. Al werkt de aan blik van de bloeiende akker in Hoofdplaat ook geestverruimend. De steun aan Reynaertland ligt po litiek gevoelig, bleek eerder. Ver schillende raadsleden in Hulst vroegen zich af of de bijdrage aan het zwembad niet de deur openzet voor andere, door de coronacrisis getroffen instellingen om bij de ge meente aan te kloppen. Reynaert- land dat in 1999 door de gemeente Hulst is geprivatiseerd, krijgt al jaarlijks 300.000 euro gemeente subsidie. Geen bevoorrechting Volgens het college van B en W is er geen sprake van bevoorrechting van Reynaertland. De voorgestelde steunmaatregel voor Reynaertland is, aldus B en W, vergelijkbaar met een oudere regeling voor de tege moetkoming van verenigingen en stichtingen. De BV die het zwembad exploi teert, neemt bovendien zelf de helft van het verlies voor haar rekening, voert het college aan, én een met Reynaertland vergelijkbare voor ziening is er niet in Hulst en wijde omtrek. Het verlies van Reynaertland valt ook nog eens lager uit dan eerst ver wacht. Hulst hield rekening met een maximale bijdrage van 170.000 euro. De kans is bovendien groot dat de rijksoverheid de bijdrage compenseert. Een aanvraag is daar- Volgens B en W is er geen sprake van bevoorrechting voor ingediend. Er is landelijk 100 miljoen euro beschikbaar, voor zo'n 84 miljoen euro zijn aanvragen bin nengekomen. Als extra eis voor de steun wil Hulst dat het zwembad verduurzaamt, bijvoorbeeld door in zonnepanelen te investeren. WESTDORPE De bij Westdorpe gevestigde glastuinbouwers wil len blijven meepraten over de eventuele komst van twee wind turbines op het naastgelegen be drijventerrein Axelse Vlakte. Ze stellen wel een keiharde eis: de overlast voor hun bedrijven moet nihil zijn. De glastuinbouwers zijn tot nu toe allerminst gelukkig met de gang van zaken rond de windtur bines. Voorzitter Ruud van Leest en secretaris Sjoerd van Adrichem van de Stichting Glastuinbouw Terneuzen geven daar lucht aan in een brief aan de Terneuzense ge meenteraad. De eventuele komst van de windturbines is er volgens hen vorig jaar doorheen gedrukt door de gemeente, terwijl dit aan vankelijk op de lange baan zou worden geschoven. Van Leest en Van Adrichem stellen nu namens de glastuin bouwers als eis dat een onafhan kelijk bedrijf allereerst alle gevol gen van de komst van de windtur bines moet onderzoeken, wat be treft onder meer slagschaduw, vo gelslachtoffers in relatie tot de kwetsbare glazen kassen, geluid en klimaatbeïnvloeding. De effecten moeten nihil zijn, 'anders komt onze bedrijfsvoering in een onacceptabele positie'. woensdag 23 juni 2021 Het gaat slecht met de stadsvo gels. Terneuzenaar Alex de Smet telt al sinds 2008 vogels in de Terneuzense wijken Kats- polder en Zeldenrust. In die tijd is het aantal stadsvogels zoals merels, mussen en winterkonin kjes met 20 procent gedaald. De voornaamste oorzaken zijn volgens hem de verstening en verschutting van tuinen. „Na tuur heeft groen nodig." Harmen van der Werf Terneuzen Vorig jaar kwam het gewas niet eens fatsoenlijk op, maar dit jaar staat de papaver van landbou wer Philip Thomaes uit Hoofd plaat er piekfijn bij. Dankzij het natte voorjaar bloeit zijn veld aan de Kaaidijk prachtig. Bob Maes Hoofdplaat -Philip Thomaes, akkerbouwer Zwembad Reynaertland in Hulst kan een coronabijdrage van bijna 117.000 euro tegemoetzien van de gemeente Hulst, als het aan het Hulster college van B en W ligt. De bijdrage dekt de helft van het verlies dat Reynaertland in 2020 heeft geleden door een gedeeltelijke sluiting en het nemen van coronamaatregelen. Harmen van der Werf Hulst Philip Thomaes in zijn veld met papavers. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34