II Waar bleef Lievens arm? 5 woensdag 23 juni 2021 CYPRESSENHOF LEERLINGEN DOLGELUKKIG MET DAGJE SPEELTUIN OM DE HOEK/ Een schoolreis met de bus, dat zit er dit jaar vanwege corona niet in. Veel Zeeuwse scholen kiezen dit jaar voor een alternatieve schoolreis, dicht bij huis. De jongste leerlingen van basisschool Cypressenhof in Middelburg spelen dinsdag in speeltuin Meiveld, op vijfhonderd meter afstand van de school. Cornelleke Blok Middelburg Amaru de Jong (7) uit groep 3 stuitert van de trampoline. Hij heeft er net heel lang op gestaan, vertelt hij. ,,Ik vind het gezellig om hier met alle groepen te zijn. Ik ben al drie keer in deze speeltuin geweest, maar het is gewoon een heel mooie speeltuin, dus mij maakt het niet uit." Fleur Kempers (6) uit groep 2 vindt het grote houten rad het allerleukst. ,,En ik ben ook al op het klimrek geweest, in de zandbak en op de trampo." Ze glundert. ,,Ik vind schoolreis leuk, want dan hoef ik niet te werken." Evi van Netten (6) en Sterre Fla- meling (7) vinden het prima om naar de speeltuin te gaan die ze al goed kennen. ,,Het is heel erg leuk!" De leerlingen van groep 3 zou den eigenlijk met de trein en de boot naar speeltuin de Afslag in Breskens gaan. Maar zo'n reis met het openbaar vervoer is door co rona onmogelijk, legt juf Mariska Leerlingen Amaru de Jong, Fleur Kempers, Evi van Netten en Sterre Flameling van basisschool Cypressenhof in Middelburg springen op de trampoline in speeltuin Meiveld. foto lex de meester Kijk op de site bij /video Schoolreisje naast de deur voelt als cadeautje Duine uit. ,,Deze speeltuin is op loopafstand. Ideaal, want dan hoe ven we niemand van buitenaf mee te vragen. We kunnen dit doen met eigen leerkrachten en stagiai res. En de leerlingen maakt het niets uit." De kinderen kijken al weken uit naar de 'schoolreis'. ,,Ze zijn dolgelukkig. 'We gaan! We gaan!', riepen ze. Ze waren echt aan het stuiteren. De afgelopen anderhalf jaar is ze al het leuke ontnomen. En we waren even bang dat dat dit jaar ook zo zou Ik vind schoolreis leuk, want dan hoef ik niet te werken -Fleur Kempers (6) zijn. Het is heel belangrijk voor ze. Het gaat erom dat we even de standaard schooldag doorbreken. Ze zijn even niet met rekenen, taal en lezen bezig." Veel Zeeuwse scholen kiezen dit jaar voor een alternatieve school reis, dicht bij huis. Leerlingen van de Jan van Schengenschool in Heinkenszand doen spelletjes op het scoutingterrein in het dorp, of bij zwembad Stelleplas. ,,Normaal gesproken gaan we met de bus naar een pretpark, maar we kun nen geen ouders meenemen. Bo vendien weet je niet wat je je dan op de hals haalt. Misschien haal je met zo'n schoolreis corona de school in", zegt directeur Herman van den Dries. Ouders en leerlin gen van de school reageren posi tief. ,,Heel veel kinderen komen toch wel in pretparken. Bovendien zien sommige ouders er tegenop om hun kind in een grote groep naar een pretpark te sturen. Dit is misschien wel veel leuker." Aparte bus Zo'n 250 leerlingen van de Prins Willem van Oranjeschool in Ter- neuzen gaan over een paar weken wél met de bus op schoolreis: naar binnenspeeltuin Kabonk in Breda. Het programma is aangepast, ver telt directeur Ronaut den Hollan der. ,,We hebben de binnenspeel tuin helemaal afgehuurd. Als je naar de Efteling gaat, heb je kans dat je daar leerlingen van tien an dere scholen tegenkomt. Dat wil den we niet. Bovendien houden we de coronabubbels zo klein mo gelijk: een aparte bus voor elk leer jaar. Als er een besmetting is, hoe ven we maar één groep naar huis te sturen." Den Hollander vindt het voor de leerlingen belangrijk dat ze toch een uitje hebben. ,,De kinderen hebben het contact met hun klasgenoten gemist tijdens de coronaperiode. Op deze dag kun nen ze lekker de hele dag rauzen en klimmen." Basisschool De Meerpaal in Bruinisse stelt de schoolreizen uit tot september. ,,Het is de komende weken zo enorm druk in pretpar ken en speeltuinen", weet direc teur Ad Fluijt. ,,Bovendien wisten we niet welke maatregelen nog zouden gelden. We wilden geen risico nemen. We denken dat het na de zomervakantie alleen maar makkelijker wordt. Dan hebben de kinderen meer speelplezier." Waar de schoolreis heen gaat, is nog niet bekend. ,,Maar de bus is al gereser veerd." SPOREN IN DE DELTA Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers Het was een schouwspel waar de burgerij van Zie- rikzee elk jaar naar uitzag: op 25 juni trok een feestelijke om megang ter ere van Sint-Lieven door de stad. Het was de datum waarop in 1463 de armreliek van deze heilige in Zierikzee was aan gekomen. Op 12 november trok de processie opnieuw door de straten, want dat was de dag van Lievens marteldood. Zierikzee kwam via een omweg met deze heilige in aanraking. Sint-Lieven of Sint-Li- vinus (580-657) was volgens de overlevering afkomstig uit Ierland. Hij kwam naar Gent om te bidden op het graf van Sint-Bavo, die kort tevoren 'in een geur van heilig heid' was overleden. Vervolgens trok Lieven in de wijde omtrek rond om het evangelie te prediken en wonderen te verrichten. Hij stierf zeer dramatisch. Toen hij als grijsaard preekte in Esse (Sint-Lie- vens-Esse), rukte een groep heide nen zijn tong uit en sloeg zijn hoofd af. Zijn gebeente werd in 1007 overgebracht naar Gent. De Gentse Sint-Baafsabij was de enige instantie die de cultus van Lieven grootscheeps propageerde. Dat ook veel Zierikzeese jonget jes de naam Lieven kregen, is eraan te danken dat de abdij het goederencomplex Creka en Pa pingalant bezat, waar Zierikzee ontstond. De kerk hier, de latere Sint Lievens Monster, werd na tuurlijk aan Livinus gewijd. Ondanks de rijke cultus en mooie processies is allang duide lijk dat Sint-Lieven een fictieve heilige is. De Zierikzeese stadspa- troon heeft nooit geleefd. Vermoe delijk is zijn levensbeschrijving gebaseerd op die van de 'Saksen apostel' Lebuinus van Deventer, die overigens aan de marteldood wist te ontkomen. De Sint-Baafs- abdij had dringend behoefte aan nog een eigen, belangrijke heilige om te kunnen concurreren met de nabije Sint-Pietersabdij. Vandaar de 'uitvinding' van Sint-Lieven. En Lievens armreliek? Het is on bekend aan wie het bot behoorde, dat in 1463 naar de welvarende handelsstad Zierikzee kwam. Waar het gebleven is, weten we ook niet. Evenmin het juiste jaar tal waarop het reliek verdween. Het kan tijdens de Beeldenstorm in 1566 zijn geweest. Of na het ver trek van de Spaanse bezetter Mon- dragon tien jaar later. Het is onze ker of het reliek nog is meegevoerd bij de laatste Zierikzeese processie in 1576. We weten óók niet hoe de reliekhouder eruitzag. De Sint- Baafsabdij bezat ook een kostbare armreliekhouder van Livinus, waarschijnlijk het voorbeeld voor die van Zierikzee. Maar ook die ging verloren bij de tweede Gentse Beeldenstorm in 1578. Pelgrimsinsigne van Sint-Livi- nus, 1350-1400. FOTO JAN J.B. KUIPERS Op schoolreis naar het Meiveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33