Dwergsternen uit het ei op Oranjezon Kabinet kijkt of er meer tandartsen kunnen worden opgeleid 4 Ad van 't Veer 1941-2021 Middelburger Ad van 't Veer, de maandagochtend vroeg overleden oprichter van Nieuwe Muziek Zeeland, ging altijd zijn eigen weg. ,,Ik ben geen man die samenwerking zoekt, omdat je dan altijd water bij de wijn moet doen en dan vind ik die wijn niet meer lekker", zei hij in 2006 in de PZC. Wat hij op de Zeeuwse podia serveerde was van superieure kwaliteit, de grand cru van de hedendaagse muziek. Wereldberoemde componisten als Iannis Xenakis, Morton Feldman en John Cage waren in Middel burg bijna kind aan huis. Ook hierin was Van 't Veer kieskeurig. ,,Philip Glass en Steve Reich kwa men er bij mij bijvoorbeeld niet in. Mensen die daarvan houden, moesten maar naar Antwerpen." Ad van 't Veer werd in 1941 ge boren in Goes. Hij wilde graag naar het conservatorium, maar zijn vader zag hem liever als op volger in zijn Middelburgse fris- drankenfabriek Adora. Maar het bloed kroop waar het niet gaan kan. In 1969 werd Van 't Veer be stuurslid van de Vereniging Jeugd en Muziek Zeeland en twee jaar later ook manager. Op straat Het was pionieren in een onwe tende polder. ,,Het is letterlijk op straat begonnen, zeer primitief met straatvoorstellingen. We wilden niet in de schouwburg, want dat was decadent, of in de Concert- en Gehoorzaal, want dat was helemaal verschrikkelijk. We zijn almaar gegroeid, totdat we in de Vleeshal belandden. Toen we daar niet meer in moch ten, kwamen we in 1984 in de Kloveniersdoelen. Zo werd het van niets toch iets. Het zaad is vanaf 1969 gezaaid en uiteindelijk heb ik daar een mooie tuin aan overgehouden." In de Kloveniersdoelen ging de stichting Nieuwe Muziek heten, na de pensionering van Van 't Veer in 2006 werd de organisatie, die intussen naar de Grote Kerk in Veere was verhuisd, omge doopt tot MuziekPodium Zee land. Gedurende zijn bewind waren er twee constanten: pro blemen met financiën en politici en hoogstaande concerten en evenementen. Creatief boekhou den was het levenselixer van de stichting, bekende hij in 2006 aan de PZC. ,,Hij is een bevlogen man: iemand die staat voor zijn zaak, iemand die het zichzelf niet altijd gemakkelijk maakt, iemand die de confrontatie niet schuwt, zelfs zoekt", zei toenmalig cul tuurgedeputeerde Harry van Wa- veren bij Van 't Veers afscheid, waarbij hij werd onderscheiden met de niet vaak uitgereikte Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen. Befaamd waren de nieuwjaars concerten van Nieuwe Muziek. Een absoluut hoogtepunt was in 1977 de productie en uitvoering van de Zeeland Suite van Leo Cuy- pers. Om die jonge vogels te beschermen, plaatste Boot gisteren kleine afdak jes waaronder ze kunnen schuilen voor rovers als kraaien en meeuwen. Ook zette hij een afraste ring tegen vossen en honden. De vondst van het nest met dwergsternen is een welkome bij vangst want Boot en andere leden van de vogelwerkgroep houden het strand in de gaten in verband met het broedseizoen van de bontbek- plevier. Vorig jaar startte een project in samenwerking met Het Zeeuwse Landschap om die zeer bedreigde vogelsoort extra bescherming te ge ven tijdens het broeden. Deze ple vier legt de eitjes in een kuiltje op het strand waardoor ze een makke lijke prooi zijn van rovers. Daarom plaatsten vrijwilligers vorig jaar kooitjes over enkele nesten zodat ze beter beschermd waren. In de prak tijk bleek dat tegen te vallen. Zo werd één beschermd nestje over spoeld tijdens extreem hoogwater. Ook lukt het een vos om een broe dende vogel op te jagen in de kooi en vervolgens met één poot naar bui- ten te trekken. Maar er was ook suc ces. Zo is minimaal één jonge plevier uitgevlogen. Dat was de afgelopen tien jaar nog nooit gebeurd. De vrijwilligers van de Vogel werkgroep hebben nu ruimere kooien gebouwd zodat de broe dende plevieren beter beschermd zijn. Volgens Boot zijn rond Pink steren twee eitjes van een plevier uitgekomen. Die jongen zijn echter verdwenen. Wat er met de kuikens is gebeurd, is niet bekend. „Ondanks dat we wildcamera's hebben en vaak bij de nesten gaan kijken weten we het niet." Ook nu zijn er weer broedende bontbekplevieren op het strand bij Oranjezon. Een van die nesten wordt niet beschermd met een kooi. De ouders van de dwergsternen halen het ene visje na het andere uit het water ,,We doen dat bewust. Het ene be schermen we, het andere niet." Boot ziet wel dat er momenteel volop eten is voor de vogels zoals jonge sprot en zandspiering. ,,De ouders van de dwergsternen halen het ene visje na het andere uit het water." Het nest van de dwergstern wordt niet met een kooi beschermd. ,,Bij die vogelsoort werkt dat niet." Drift en geestdrift ,,Er gebeurden in Middelburg dingen die zelfs in de Randstad niet gebeurden", schrijft pro grammeur Maurits Portier van MuziekPodium Zeeland in een gisteren gepubliceerd In Memo- riam. ,,Ad zijn creativiteit kende geen grenzen. Hij legde de lat hoog, niet alleen voor zichzelf, maar voor eenieder die met hem werkte. Dat was niet voor ieder een even makkelijk, maar juist die drift en geestdrift zorgden er voor dat het niveau vaak het Zeeuwse oversteeg." Ad van 't Veer wordt zaterdag begraven. Om te voorkomen dat we straks ver moeten reizen voor een tand arts, worden mogelijk snel meer tandartsen opgeleid. Momenteel zijn er 259 opleidingsplaatsen voor tandartsen. Om een tekort te voor komen moet dat aantal met hon derd worden uitgebreid. Dat kost ruim 26 miljoen euro. Het kabinet bekijkt of het dat geld op korte ter mijn ergens vandaan kan halen. Minister Tamara van Ark (Medi sche Zorg en Sport) antwoordt dat op vragen van CDA-Kamerlid Joba van den Berg uit Goes. Onlangs schreef tandarts Arjan van den Dorpel uit Yerseke samen met Rotterdamse tandartsen een brandbrief aan de ministers van Medische Zorg en Onderwijs. Vertaald naar Zeeland was de strekking: Zeeland heeft een tekort aan tandartsen en dat gaan we merken. We zullen de komende jaren verder moeten reizen voor een behandeling. De komende vijf tot acht jaar zijn er alleen al in Zee land ieder jaar tien nieuwe jonge tandartsen nodig. Zeeland telt er nu 154, maar velen gaan komende jaren met pensioen. Geen pro bleem, mits er voldoende nieuwe jonge tandartsen bijkomen. Maar dat gebeurt juist niet. Dat was voor Joba van den Berg reden om bij de minister aan de bel te trekken. Die antwoordt nu dat het kabinet snel gaat kijken of het aantal opleidingsplekken kan wor den uitgebreid. Dat doet het kabi net ook omdat een adviesorgaan heeft geadviseerd om het aantal opleidingsplekken uit te breiden. De minister merkt op dat er mo menteel nauwelijks meldingen binnenkomen over wachtlijsten of patiëntenstops bij tandartsen. Wel ziet ze dat er in Zeeland, Zuid Limburg, Drenthe en Friesland zorgen zijn over het aantal tand artsen in de toekomst. woensdag 23 juni 2021 Ad van 't Veer bracht Middelburg wereldfaam GO Ernst Jan Rozendaal Voor het eerst in tien jaar zijn op het strand bij Oranjezon jonge dwergsternen geboren. ,,De vlag kan uit", zegt een zeer blije Jos Boot van de Vogel Werkgroep Walcheren. Hij vindt het heel bij zonder dat drie jonge kuikens daar nu rondscharrelen. Emile Calon Oranjezon -Jos Boot, vogelwerkgroep Jeffrey Kutterink Middelburg Jonge dwergsternen. foto jos boot VOORDELIGER DAN OOIT! EEN JAARABONNEMENT CADEAU VOOR IJl radio, televisie en plezierig teven KENT U ÖEZI «ITIfS OVER OMU geschiedenis? Een mooier geschenk kon ze haar kleinkind niel gever 7S jaar hulp bij pech te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32