II ZEELAND 3 HET ECHT' In het prachtige Limburgse Geuldal met klederdrachtpoppen. In Wal- cherse dracht, Bevelandse, Schouwse en Zeeuws-Vlaamse. Maar ook met katholieke en protes tantse dracht. ,,Die verschillen alle maal van elkaar." Uren zou ze er over kunnen vertellen. Hoe dat komt? ,,Van een tante van mijn moeder heb ik veel geleerd. Bijvoor beeld hoe ik mutsen moet spel den." Ook heeft Mieke zelf jaren lang in dracht gevolksdanst. „Daarom kan ik men sen, maar ook poppen aankleden zoals het hoort." Want dat is wat ze doet. Al klinkt het een stuk eenvoudiger dan het is. Want de poppen die ze krijgt, zijn soms niet om aan te zien. ,,Soms zitten de gaten in de schorten. Of zijn kappen verteerd of helemaal bruin. Dan hebben ze bijvoorbeeld in een huis gestaan waar veel is gerookt." Vastgelijmd Mensen vragen Mieke of ze een pop weer helemaal kan herstellen. ,,Nou, als alleen de kap bruin is van het roken, is het niet zo heel moei- Wat ik kan redden, red ik. Want veel stoffen worden niet meer gemaakt lijk. Zeker als het een originele pop is. Want dan zijn de kleren gespeld en kun je ze gewoon losmaken en ermee aan de slag." Soms is dat niet zo. ,,Dan zit alles vastgelijmd of zijn spelden zo in de pop geprikt. Echt zonde. Een pop zegt dan wel geen au, maar mij doet het wel zeer." Eenmaal alles losgemaakt, wast Mieke de kap om het stijfsel eruit te halen en de stofweer wit te krijgen. ,,Soms moet dat twee keer. Lukt het ook dan niet, probeer ik het vuil eruit te koken." Om van de stof weer een muts te maken, moet het opnieuw door de stijfsel. „Nadat het gedroogd is, gaat het nog eens door een ander soort stijfsel, laat ik het weer drogen en strijk ik het glad. Dat is ook het mo- ment dat ik kleine reparaties kan doen, zoals gaatjes dichtmaken. En dandan moet ik handmatig de muts in model plooien. Inderdaad, een heel precies werkje." Hels karwei Het wordt pas echt een hels karwei als er grote gaten in de kap zitten, of de sieraden beschadigd of zelfs weg zijn. ,,Een enkele keer is de stof ver teerd. Vaak lukt het niet meer dat te herstellen. Dan moet ik het weg gooien. Wat ik kan redden, red ik. Want veel stoffen worden niet meer gemaakt. Ik heb nog restan ten, zodat ik de klederdracht toch nog kan herstellen." Dat geldt niet voor de sieraden en de spiegels. ,,Die kunnen we niet zelf maken. Het meeste is van ko per. Dat is het moeilijkste te krij gen." Daarom kan Mieke hulp gebrui ken. ,,Als je een pop weg wilt doen, gooi die dan niet in de vuilnisbak. Maar bied die aan aan de Stichting Zeeuwse Klederdracht. Want we kunnen stukjes klederdracht, stik ken en sieraden altijd hergebrui ken. Zo kunnen we andere poppen weer herstellen en een traditie in leven houden." Het voordeel Saillant Hotel Brull, Mechelen woensdag 23 juni 2021 elk stukje stof gebruiken - Mieke Gubbels Wie een klederdrachtpop in de aanbieding heeft, kan mailen naar: stzkgoes@gmail.com. Kijk op de site bij /video M Een oude, vergeelde en niet meer te gebruiken Zuid-Beve- landse protes tantse kap. Onder een door Mieke nieuw ge maakte kap. Mieke heeft zelf ook een hele verzameling pop pen in verschillende Zeeuwse drachten. Mieke Gubbels maakt een nieuwe Zuid-Bevelandse protestantse kap. ,,Te vaak belanden kapotte poppen in Zeeuwse klederdracht op de vuilnishoop." foto s johan van der heijden Welkom in het schilderachtige Mechelen in Zuid-Limburg. Midden in het prachtige Geuldal, omringd door weilanden met grazende koeien. Oorspronkelijk een carréboerderij, tegenwoordig een karakteristiek hotel waar gastvrijheid centraal staat. ontvangst met koffie en Limburgse vlaai 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 overnachtingen in een standaard kamer /lx 2-gangendiner wandelroute langs vakwerkhuizen en door het Geuldal gratis wifi en parkeren per boeking 1 paar Camelia slippers t.w.v. €25 cadeau Op basis van 2-persoonskamer en beschikbaarheid. Meer informatie omtrent geldigheid, kinderkortingen, toeslag 1-pk en toeristenbelasting staat vermeld op onze website, Boekingskosten: €15 per boeking, Meer informatie? info@nuwegexclusief.nl of bel 055-3017194 (bereikbaar van ma t/m vrij 10 -16 uur) nuwegexclusief.nl Bestel nu op pzc.nl/nuw2104

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31