s? Boek ontpoldering weer open? Zeeland trekt weer vakantiedokters aan Hokverbod ZorgSaam en Bodyline willen ziekten vóór zijn 2 POPPEN DRACHT HERSTELD 'ZOALS Engelengeduld heeft ze. Als je ziet hoe sommige poppen bij haar binnenkomen... Maar Mieke gaat er juist dan goed voor zitten. Aan haar keukentafel lapt ze poppen in Zeeuwse klederdracht op. Uit liefde. Want ze staan op het punt van 'uitsterven'. Om dat te kunnen blijven doen, heeft ze hulp nodig. Commentaar De dijken langs de Westerschelde behoeden het Zeeuwse land niet alleen voor overstromingen met brak en zout water. Ze vormen ook een dam tegen alle che mische rommel die de Schelde met zich meevoert. Na DDT en PCB in het verleden staat nu de afkorting PFAS voor een reeks van schadelijke chemische stoffen die in hoge concentraties in de Westerschelde voorkomen, aangevoerd vanuit alle kanalen en rivieren die op de Schelde uitmonden. Op land gelden strenge regels voor PFAS. Vervuilde grond mag nauwelijks verplaatst worden en dat bezorgt bouwonder nemers en hun opdrachtgevers veel hoofdbrekens, want PFAS is sinds de jaren veertig wijd verspreid over de wereld. Regels die op het land gelden, zouden ook op het water van toepassing moeten zijn. De rapporten over PFAS in de Wester schelde zijn alle aanleiding tot verder onderzoek naar de ernst van verontreiniging en de gevolgen van ontpoldering. De Hed- wigepolder in het oostelijke hoekje van Zeeuws-Vlaanderen is al ontruimd. De boerderijen zijn gesloopt, de bomen gerooid. Pas eind 2024 wordt de oude Scheldedijk afgegraven en kan het water binnenstromen. Dan is er geen weg meer terug. Maar voordat de schop in de dijk gaat, moet zeker zijn dat dit Zeeuwse offer voor de haven van Antwerpen een gezond natuurgebied oplevert. De Hedwigepolder mag geen groot depot van verontreinigd rivierslib worden. Dijken vormen ook een dam tegen alle chemische rommel die de Schelde met zich meevoert Ze gaan zeker vijf dagen aan de slag in de huisartsenpraktijk aan de Krooneveldweg in Middelburg en ze draaien avond-, nacht- of week enddiensten in de huisartsenpost in Zierikzee, Goes of Vlissingen. Tijdens de dagdienst ontvangt de vakantiedokter alleen toeristen die een beroep doen op huisartsenzorg. Zo bieden ze een helpende hand in een extra drukke periode, waarin veel Zeeuwse huisartsen ook op va kantie zijn. Een ander doel van het project is ALMANAK Alleen op afspraak is de Middel burger welkom op kantoor. Maar eerlijk is eerlijk, het thuiswerken vindt hij niet vervelend. Zijn met zorg ingerichte thuiswerk plek wordt door zijn 9-jarige zoon echter niet op waarde ge schat. Regelmatig loopt hij langs en gooit de deur dan met een huisartsen warm te maken om zich definitief in Zeeland te vestigen en zo het huisartsentekort terug te dringen. Het project hoort bij de zorgpilot die twee jaar geleden be gon. Sindsdien hebben zich veertig artsen in Zeeland gevestigd, aldus Sinds het begin van het project, twee jaar geleden, hebben zich veertig artsen in Zeeland gevestigd gedeputeerde Jo-Annes de Bat: der tig huisartsen (van wie twee vakan tiedokters) en tien ouderenartsen. De provincie ondersteunt het pro ject, dat loopt van 2 juli tot en met 28 augustus, met ruim 21.000 euro. smak dicht, terwijl hij roept: ,,Zo, we sluiten papa maar weer lek ker op in zijn hok." Daarom was de Middelburger ook zo blij toen de nieuwe dierenwet werd aan genomen. ,,Niks daarvan, open die deur'', reageerde hij resoluut, „opsluiten in een hok is voortaan verboden." Gestolen boot teruggevonden Auto te water bij Oesterdam TERHOLE Ambachtelijke sneukeltocht De twee zijn geen onbekenden van elkaar en werken al veel sa men. Niet alleen zijn beide ver spreid over heel Zeeuws-Vlaande- ren, ze zijn ook allebei actief op het gebied van gezondheid en het her- stel en behoud daarvan. Nu slaan ze nog meer de handen ineen. Beide organisaties hebben het zelfde doel: voorkomen dat men sen ziek worden en ervoor zorgen dat mensen fit blijven. Want wie niet ziek wordt, hoeft minder be roep te doen op de zorg. En: mede werkers die niet ziek worden, kun nen hun werk blijven doen. Dat is allemaal weer noodzakelijk in een tijd dat het personeel niet voor het oprapen ligt. Voor zowel inwoners van Zeeuws-Vlaanderen als mede werkers van ZorgSaam komen er dit jaar programma's gericht op burn-out, herstel na kanker en Covid-19, hartrevalidatie en obesi- tas. Zeeuwse klederdracht op de vuil nishoop. Zonde, want ik kan die goed gebruiken." Zie het als een hartenkreet. Van iemand die wil voorkomen dat de pop in authentieke Zeeuwse kle derdracht voorgoed uitsterft. Je ziet ze al niet zoveel meer. Natuurlijk, surf naar Marktplaats en je vindt er wel een paar. Maar of die altijd zo authentiek zijn als Mieke ze maakt, is de vraag. Haar probleem is dat veel stoffen nauwelijks nog te krij gen zijn. ,,Dat maakt herstel moei lijker." Ondertussen kijkt ze naar een pop die ze pas opnieuw heeft gekleed. „Nee, dit waren geen pop pen om mee te spelen. Ze waren denk ik meer be doeld om iets van je kle derdracht te kun nen laten zien. Het was natuurlijk een klus om je aan kleden; alles zat met spelden vast. En met zo'n pop kon je dat toch even laten zien." Zelf heeft Mieke een paar vitrines vol Au, zegt ze zachtjes. ,,Niet in mezelf prik ken." Geconcentreerd zit Mieke Gubbels (67) gebogen over een stuk kant. Het is de muts van een pop die ze niet zo lang geleden heeft gekre gen. ,,Regelmatig komen mensen met: 'ik heb nog een pop van oma, in klederdracht. Kun je er nog wat van maken?' Of ze komen er één op zolder tegen", vertelt ze. ,,Te vaak belanden kapotte poppen in woensdag 23 juni 2021 Zeeland krijgt ook deze zomer weer vakantiedokters. Net als de afgelopen twee jaar verblijven huisartsen van buiten de provin cie minstens twee weken in een vakantiewoning op Walcheren. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl SAS VAN GENT Een boot die gestolen was in België, is maandag teruggevonden in de Dijk- straat in Sas van Gent. De politie onderzoekt de diefstal. De eigenaar is inmiddels op de hoogte gebracht van de vondst. De politie denkt dat de boot vanaf 18 juni op een aanhanger heeft gestaan. Wie de boot tussen 18 en 21 juni heeft zien staan aan de Dijkstraat, wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Dat kan via het telefoon nummer 0900-8844 of anoniem via 0800-7000. RILLAND Een auto is gistermorgen bij een eenzijdig ongeluk te water geraakt bij de Oesterdam tussen Tho- len en Rilland. De auto lag aan de zijde van het Schelde-Rijnkanaal op de keien in het water. De be stuurder is met de ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeval gebeurde om 11.10 uur. Hulpdiensten, waaronder duikteams van de brand weer en een traumaheli kopter, werden opgeroe pen. Al snel werd duide lijk dat de bestuurder al op de kant was. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets be kend. Tien kilometer wande len en onderweg genie ten van ambachtelijke specialiteiten, het kan zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur tijdens de D'roolse Sneukeltocht in en om Terhole. Het Melkhuis en visrokerij Eline tekenen met an dere lokale onderne mers voor de organisa tie. Inschrijven kan tot en met vandaag via info@melkhuis.nl, deel name kost 12,50 euro in clusief knapzak met lek kernijen bij tussen stops. Startpunt is het dorpshuis in Terhole waar fanfare Excelsior de inschrijvingen regelt. Mieke kan De gezondheidszorg in Neder land maakt van oudsher zieke mensen beter. Terwijl het mis schien nog wel meer loont om te voorkomen dat mensen ziek worden. Met dat in gedachte breiden ZorgSaam ziekenhuis in Terneuzen en fitnesscentrum Bodyline hun samenwerking uit. Jeffrey Kutterink Terneuzen Jeffrey Kutterink Goes Een pop in Zuid-Be- velandse protes tantse dracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30