Concentraties PFAS in Westerschelde maken besluit Hedwige weer actueel Broers samen 40 jaar in de politiek 'We zijn échte Kranen gebleken. En gebleven' 'We gaan! We gaan!' De jongste leerlingen van de Cypressenhof in Middelburg lopen te stuiteren. Ze mogen weer op schoolreis. Dat de bestemming net als bij de meeste andere Zeeuwse scholen dicht bij huis is, maakt ze niet uit. 'Ze zijn dolgelukkig.' »zeelands ,,Die vraag komt ter sprake", voor spelt CDA-Statenlid Frank Kuij- pers. In een tweet vraagt hij zich af of de ontpoldering niet in strijd is met het 'Besluit Bodemkwaliteit', dat eisen stelt aan de kwaliteit van onder meer baggerspecie. Zijn SGP-collega Joan van Burg heeft contact opgenomen met de Tweede Kamerfractie. Zijn partij was en is om tal van redenen tegenstander van ontpoldering. PFAS voegt daar een argument aan toe. Eind 2005 ondertekenden Neder land en Vlaanderen een verdrag voor het onder water zetten van de Hedwigepolder. Poldernatuur zou worden vervangen door getijden- natuur. Dat is nodig ter compensa tie van buitendijkse natuur die door verdieping van de vaargeul in de Westerschelde verloren was ge gaan. Na jaren van verhitte en geë motioneerde discussies ging de Tweede Kamer in 2012 akkoord. Johan Robesin, oud-Statenlid en verklaard tegenstander van ontpol- dering, wijst erop dat de kwaliteit van het Scheldewater van het begin af aan een argument tegen ontpol- dering is geweest. Onlangs vroeg hij de Tweede Kamer om de be sluitvorming rond de ontpoldering te onderzoeken. Het openbaar wor den van de rapporten over PFAS komt wat dat betreft voor hem op een goed moment. Robesin ziet er een bevestiging in van eerder geuite bezwaren: ,,De Hedwigepolder wordt een bak vol slib, maar ook een bak vol vervuiling. Dan ontkom je niet aan de vraag: zullen we dit nog wel doen?" Het dagelijks provinciebestuur stuurt vandaag een brief naar Pro vinciale Staten over de PFAS. Ge meenten langs de Westerschelde willen weten wat er aan de hand is. De PFAS-problematiek baart Hulst zorgen: de gemeente 'juicht verder onderzoek naar de invloed van PFAS in het Scheldewater op de schorren, slikken en zandplaten, zoals in het Verdronken land van Saeftinghe, toe'. Terneuzen zegt dat de Wester- schelde een '(inter)nationale aan- De Hedwigepolder wordt een bak vol slib, maar ook een bak vol vervuiling gelegenheid is' waarbij de bevoegd heden bij hogere overheden liggen. „Desondanks zijn we erbij gebaat te weten hoe het gesteld is met de (in ternationale) wateren in en rond de gemeente Terneuzen. Wethouder Maarten Both van Reimerswaal laat weten dat de be richten over PFAS in de Wester- schelde 'reden tot zorg' zijn. Ook Kapelle maakt zich 'vanzelfspre kend zorgen om de hoge concentra ties in de Westerschelde'. ,,De PFAS kan aan en in het land komen. Juist omdat PFAS nog maar vrij kort be kend is geworden als een bedrei ging voor onze gezondheid en voor ons milieu, is het logisch dat wij ons zorgen maken. Vooralsnog moeten wij ons richten op beper ken, of liever nog voorkomen dat PFAS in ons milieu terechtkomt." Borsele laat weten dat zij nog geen vragen van burgers heeft gekregen. ZEELAND2 It I woensdag 23 juni 2021 I pzc.nl e-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl ZEELAND 8 Is ontpoldering wel verantwoord? De hoge concentraties PFAS in de Westerschelde kunnen de discussie over de ontpoldering van de Hedwigepolder opnieuw doen ontvlammen. Moet je ver ontreinigd Scheldewater de pol der in laten stromen? Theo Giele Middelburg - Johan Robesin, oud-Statenlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29