PLAY ►oH MEDIA CULTUUR 25 Miniserie stuurt kijker het bos in Geen nachtmerries van brave Hudson Rex Puzzelen via de telefoon Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op AD.nl/show Wie als regisseur op IJsland is ge boren, zou wel gek zijn als hij in zijn films en tv-series geen ge bruik maakt van het grillige en unieke landschap ter plekke. Zo benut Baltasar KormSkur, een er varen filmmaker van dit eiland, een van de belangrijkste nog wer kende vulkanen als hoofdperso nage in zijn nieuwe Netflixserie Katla. Katla, zo leert Wikipedia ons, is een belangrijke actieve vulkaan op IJsland. Hij ligt ver scholen onder een gletsjer in het zuiden en heeft een oppervlakte van ongeveer 595 vierkante kilo meter. De vulkaan barst gemid deld elke veertig jaar uit. In de serie van KormSkur is Katla al een jaar lang actief. Een constante aswolk hangt aan de horizon en de directe omwonen den in het dorpje Vik laten alles gelaten over zich heenkomen. De plaatselijke politieman constateert cynisch over het gebrek aan hulp uit de hoofdstad ,,In Reykjavik zijn ze alleen bezorgd of ze nog naar Florida of Miami kunnen vliegen.'' Hij doelt daarmee op het vliegverkeer - voor veel Europea nen is IJsland een tussenstop op weg naar Amerika - dat door vul kaanuitbarstingen behoorlijk in de war geschopt kan worden. De betrekkelijke rust in Vik wordt verstoord als plotseling en kele mensen bedekt onder het pik zwarte as opduiken terwijl ze al ja ren geleden overleden of vermist zijn. Een echtpaar krijgt opeens hun overleden zoontje weer over de vloer. Nog bizarder is het op duiken van een zwanger Zweeds kamermeisje dat haar oude min naar bezoekt, terwijl de oudere versie van deze vrouw gezond en wel in Zweden woont en inmid dels een zoon heeft gekregen. Het mysterie wordt steeds onbe grijpelijker evenals de reacties van de betrokkenen. Het zoontje blijkt een moorddadig monstertje te zijn en de minnaar deelt weer het bed met zijn jongere vriendin die denkt dat het nog 2001 is. Het concept van doden die springlevend terugkeren in een kleine gemeenschap is geen origi neel gegeven. Enkele jaren geleden was er de met een Emmy be kroonde Franse serie Les Reve- nants, in 2014 uitgezonden in Nederland, waarin opeens overle den bewoners van een dorpje in de Alpen weer in hun gemeen schap opdoken. Katla is ondanks de overeen komsten geen kopie van The Reve- nants. KormSkur gebruikt IJs landse volksverhalen, onder meer over wisselkinderen, om zijn reeks wat meer wortels te geven. Maar de echte attractie is toch het IJs landse landschap dat in de serie prachtige plaatjes oplevert, maar tegelijkertijd ook heel onheilspel lend is. Alleen al om die (al dan niet met de computer bewerkte) beelden is Katla zeker de moeite waard. Wie de naam van schrijver Neil Cross tegenkomt bij een nieuwe thrillerserie moet eigenlijk meteen opveren. Per slot van reke ning is hij de bedenker van de politieserie Luther die van Idris Elba een wereld ster (en sekssymbool) maakte. Voor het psycho logische drama The Sister bewerkte hij zijn eigen boek Burial tot een intrige rende reeks gebeurtenis sen die de kijker diverse keren - soms letterlijk - het bos instuurt. De ellende begint als de gelukkig getrouwde, maar enigszins labiele Nathan op een regenachtige avond onverwacht bezoek krijgt van een oude bekende die hij liever niet wil ontmoe ten. De man, Bob, is een zonderling die stemmen van geesten vastlegt. Hij spreekt de dreigende woorden dat zij het lijk van een vrouw moeten opgra ven dat al zeven jaar begra ven ligt in een bos dat moet plaatsmaken voor een woonwijk. Saillant detail: Nathan is getrouwd met de zuster van de ver miste vrouw. Het fascinerende van The Sister is dat het drama toch anders in elkaar steekt dan de kijker in eerste in stantie denkt. De vraag waartoe iemand in staat is als zijn of haar bestaan wordt bedreigd, is de rode draad in deze vierdelige miniserie. - Ab Zagt Ook in Nederland was de Oostenrijkse politieserie Kommissar Rex (1994-2004) geliefd. De combinatie van een aantrekkelijke recher cheur en zijn trouwe en inventieve herdershond werkte vertederend en sprak natuurlijk ook hon denliefhebbers aan. Het succes resulteerde in veel internationale remakes, on der meer in Portugal, Litou wen, Polen en Rusland. De meest recente bewerking komt uit Canada: Hudson Rex die nu op Fox te zien is. Liefhebbers die van pittig politiedrama houden, heb ben weinig bij deze serie te zoeken. De plots zijn verre van schokkend en nogal braaf uitgewerkt. Ook de ge weldsscènes blijven keurig binnen de lijntjes. Mis schien is dat wel de verkla ring voor het langdurige le ven van deze franchise. Het kijkt heerlijk weg en geen mens zal er nachtmerries van krijgen. Zelfs de misda digers ogen veel te braaf. Charlie Hudson is in de fictieve Canadese badplaats St. John's de politieman die zich over Rex heeft ont fermd nadat, zo vertelt hij in de eerste aflevering aan een collega, diens eerste baasje bij een actie om het leven is gekomen. Het tweetal vormt een sterk duo: Rex met zijn snelheid, durf en inventiviteit en Hudson met zijn doorzettingsver mogen en zijn ongebrei delde vertrouwen in zijn trouwe partner. - Ab Zagt Origineel is de opzet zeker, een negendelige drama serie die uitsluitend uit telefoongesprekken be staat. Voor wie visueel is ingesteld valt er weinig te beleven aan Calls, een Amerikaanse versie van een Franse reeks die eerder het procedé toepaste. De gesprekken worden via ondertitels en geluidsgol ven in beeld gebracht, voor de rest wordt alles aan de fantasie van de kijker (en de luisteraar) overgelaten. In elk geval is de reeks een behoorlijke puzzel. Het duurt even voordat duidelijk wordt wat de verbanden tussen de gesprekken zijn die leiden tot een ingewikkeld mys terie. Het begint met de episode getiteld The End, waarin een stel dat van el kaar gescheiden is afscheid neemt. Hij heeft een nieuwe liefde en zij raakt steeds meer in paniek door wat er zich buiten haar appartement afspeelt. In de volgende acht delen, van dertien tot twintig minuten, wordt opgehelderd hoe de ge beurtenissen min of meer met elkaar zijn verbonden. De serie, waarin diverse bekende sterren (onder anderen Jennifer Tilly, Danny Huston en Rosario Dawson) te beluisteren zijn, is een combinatie van een ouderwets hoorspel en een moderne podcast. - Ab Zagt woensdag 23 juni 2021 GO DRAMA SERIE Katla Te zien op Netflix - Ab Zagt THRILLER SERIE The Sister Te zien op mylum.tv POLITIE SERIE Hudson Rex Te zien op Fox DRAMASERIE Calls Te zien op Apple TV+ out there, sam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25