Complexe erfenis na stil leven van twee zussen Speel het Tour de France Wielerspel en win een Krush racefiets! 21 Waarvan akte 7 ten regelen voor mensen van vlees en bloed. Dat vereist naast vakken nis kwaliteiten als mensenkennis, inlevingsvermogen en tact. Er zijn vast notarissen die vooral geïnte resseerd zijn in grote zakendeals, die vind je dan op de Zuidas of zo. Maar de meesten die ik spreek zijn empatisch en praten opvallend mild over mensen en hun tekort komingen.'' Hoe ziet hij dat zelf? Lachend: ,,Ik geloof dat mensen in wezen goed zijn, alleen het vlees is zo zwak. Als je makkelijk tiendui zend euro kunt pakken door even je principes opzij te zetten, tsja Geld doet wat met mensen en dat is niet altijd even fraai.'' Herkenbaar Discretie is een eerste vereiste voor een notaris; klappen ze tegen Nebbeling niet uit de school? ,,Nee, in deze vorm niet. De perso nages zijn anoniem, details van zaken worden weggelaten en een oom kan in mijn stukje een tante worden om herkenbaarheid te voorkomen. Soms krijg ik reacties van mensen die zich in een ver haal menen te herkennen, maar veel voorvallen zijn vrij universeel. Een enkele keer klopte het. Dat was natuurlijk heel vervelend voor die mensen in kwestie en de be trokken notaris. We hebben de samenwerking toen ook onmid dellijk beëindigd.'' Geregeld moet Nebbeling ook kort door de bocht formuleren om een complexe kwestie neer te zet ten. ,,Dan zijn er altijd wel lezers die vragen hebben of menen dat ik wat over het hoofd zie. Maar ik kan in zo'n kort stukje niet alle juridi sche ins en outs uit de doeken doen. En ik laat de betrokken no taris er ook altijd nog naar kijken.'' Misstand De notaris in Waarvan Akte is dus niet één en dezelfde persoon. ,,Het is ooit wel begonnen met één notaris, maar dat is al gauw uitge breid naar collega's uit alle delen van het land die ook graag willen vertellen over hun werk. Ook om herkenbaarheid te voorkomen is die spreiding wel prettig. Eerst hebben we een kennismakings gesprek en als er een klik is, kom ik later langs om zijn - of haar! - verhalen op te tekenen. Waarom ze dat doen? Omdat ze willen laten zien waar hun vak voor staat en hoe belangrijk het is om je zaken goed te regelen. En soms stellen ze ook een misstand of kronkel in de wetgeving aan de kaak. Zo zien veel notarissen het geregistreerd partnerschap als een gedrocht. Het is qua rechten en plichten voor 99,9 procent iden tiek aan het huwelijk, maar kan mensen in het buitenland in grote problemen brengen. Daarom kon een stel dat voor werk een paar jaar naar Saoedi-Arabië vertrok, alsnog maar beter trouwen, want anders zou de vrouw daar bijna rechteloos zijn. Daarvoor moesten ze ook eerst nog naar de rechter om hun geregistreerd partner schap te laten ontbinden.'' Nieuwe geheimen van de notaris van Johan Nebbeling (uitgeverij Hays tack) is nu te koop bij de boekhandel en in de webshop van deze krant (€16,50). Speel gratis mee op pzc.nl/wielerspel Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. ooit getrouwd, geen kinderen, weinig sociale contacten: ze hebben een stil en onopvallend leven geleid, de zusjes K. Misschien is hun levensweg bepaald doordat ze ooit een vrolijk vijftal vorm den, maar dat drie zussen al op jonge leeftijd over leden. Misschien hadden de twee overlevenden daarna voor de rest van hun leven genoeg aan elkaar. Hoe dan ook: tientallen jaren hebben ze samen gewoond in wat ooit hun ouderlijk huis was, een voornaam herenhuis langs de rivier. Drie jaar gele den kwam daar een einde aan toen het jongste zusje onverwacht overleed. De oudste bleef alleen achter in het grote huis. Tot ook zij, op hoge leef tijd, stierf. Een achternichtje, een van de weinig familie leden waarmee de zussen contact onderhielden, vraagt mij of ik de nalatenschap wil afhandelen. Natuurlijk. Ik vraag beider testamenten op bij het Centrale Testamentenregister in Den Haag. De zussen hebben elkaar tot erfgenaam benoemd, blijkt. Na dat de jongste is overleden, heeft de oudste dus haar nalatenschap geërfd. Ze heeft echter na de dood van haar zus nagelaten haar eigen testament aan te passen, door bijvoorbeeld het achter nichtje of anderen als erf genaam aan te wijzen. Met als gevolg dat het wettelijk erfrecht van toepassing is. Familieleden in de tweede, derde, vierde, vijfde en zesde graad, mensen die haar vaak niet eens heb ben gekend, zijn daardoor haar erfgenamen. De familie is omvangrijk en heeft zich verspreid overde aardbol Aan mij de taak uit te zoeken wie van hen recht heeft op welk deel van de erfenis. Dat blijkt, zacht gezegd, nogal een opgave. Want de familie is om vangrijk en heeft zich verspreid over de aardbol. De grootvader van de zussen is drie keer getrouwd geweest en uit al die huwelijken zijn kinderen voortgekomen. Er zijn familieleden geboren en overleden, gescheiden, hertrouwd en geëmigreerd. Na een tijdje besef ik: hier ga ik niet uitkomen. Daarom huur ik een gespecialiseerd bureau in dat sneller en beter dan ik het kan alle relevante fami lieleden weet op te sporen. Er zijn in totaal zeven tig erfgenamen. Aan de hand van hun familie relatie bereken ik hun erfdeel en bericht hen dat ze een geldbedrag uit een erfenis tegemoet kunnen zien. In totaal is er ongeveer een miljoen euro te verdelen. Sommige erfgenamen krijgen een paar duizend euro, anderen tienduizenden. Voor de meesten is het een complete verrassing om te erven van een familielid waarvan ze het bestaan vaak niet eens vermoedden. Een aantal van hen is geraakt en wil meer weten over die onbekende erflater. Wie was ze, waar woonde ze? Ik verwijs hen door naar het achternichtje, dat zelf ook erft. Anderen daarentegen willen alleen weten wanneer ze het geld op hun rekening kunnen ver wachten. Lachende derde is de fiscus: die strijkt ruim drie ton (30 procent) aan erfbelasting op. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl iltieme Tour de France-specialist? In het Wielerspel stel je een team van 20 renners samen. ;nners scoren elke etappe punten met hun uitslag én positie in de klassementen van de iroene trui, bergtrui en de jongerentrui. Laat zien watje waard bent en maak kans op 1 Aero racefiets t.w.v. 1.999 euro. PC WOENSDAG 23 JUNI 2021 ILLUSTRATIE: EDO DRAAIJER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21