'In het notariskantoor trekt het leven voorbij' Een hoesje laat je scherm niet barsten GOEIE KOOP Het werk van de notaris lijkt misschien stoffig. Maar achter gesloten deuren spelen zich taferelen af waarbij niet altijd het mooiste in de mens komt bovendrijven. Journalist Johan Nebbeling beschrijft het wekelijks in de rubriek Waarvan Akte in deze krant en heeft nu 75 afleveringen gebundeld. 20 SMARTPHONEHOESJES Gear 4 D30 Oxford Samsung Galaxy S10 ca. €39,95 OtterBox Defender Samsung S9 Smart Battery Case Black iPhone 11 ca. €44,90 ca. €127 Om maar meteen een mogelijk misverstand uit de wereld te hel pen: Johan Nebbeling (63) is géén notaris. Toch krijgt hij wekelijks mails van lezers die hun problemen aan hem voorleggen, soms met een compleet dossier. Of hij een goed advies voor ze heeft. ,,Dan mail ik terug dat ik slechts de journalist ben die de belevenis sen van de notaris optekent, zoals ook boven de rubriek staat, en verwijs ik ze vriendelijk door. Een enkele keer kan ik ze wel beant woorden of raadpleeg ik even een notaris. Maar de meeste lezers mailen omdat ze geraakt zijn door een beschreven voorval, of er juist erg om hebben moeten lachen. Of omdat ze zelf iets soortgelijks heb ben meegemaakt. Ja, soms leggen ze hun hele hart en ziel op tafel.'' Goudstaaf Al zes jaar kruipt Nebbeling voor Waarvan Akte in de huid van een notaris en beschrijft hij wekelijks opmerkelijke zaken die zich in de praktijk voordoen. Van een overle den zeeman die ergens een staaf goud moet hebben achtergelaten, tot het stel dat zijn nieuwe huis betreedt en ziet dat de vorige eige naar de nieuwe inbouwkeuken die in de garage was opgeslagen heeft meegenomen. ,,Maar die was bij de koop inbegrepen, dus dat was een gevalletje diefstal.'' Vooral erfenissen lijken een garantie voor hommeles binnen de familie. ,,Het brengt vaak het slechtste en soms het beste in mensen naar boven. Maar het ligt altijd gevoelig. Neem de zus die ja ren voor haar ouders heeft gezorgd en nu ziet hoe haar broer, die op hun kosten heeft mogen studeren, net zo veel erft. Dat voelt onrecht vaardig. Erfenissen gaan altijd over emoties.'' De afwikkeling van een erfenis is ook het moment waarop lang verborgen familiegeheimen boven water komen. Zoals een onbe kende halfbroer die opeens als mede-erfgenaam opduikt: blijkt vader een buitenechtelijk kind te hebben verwekt. ,,Of het broertje dat een neefje blijkt te zijn, ook zo'n opmerkelijk verhaal. Een dochter had na de oorlog met een Canadese militair gescharreld en was een tijd van huis gestuurd toen ze zwanger bleek. Haar moeder veinsde zelf een zwangerschap en opeens was daar een broertje en kwam de dochter toevallig ook weer thuis. Pas bij de erfenis kwamen de an dere broers en zussen erachter hoe de vork in de steel zat. Zelfs het 'broertje' wist van niks!'' 'Mensen zijn in wezen goed, maar geld doet wat met ons en dat is niet altijd even fraai' Dat zijn geen taaie juridische kwesties. ,,Mijn stukjes gaan vooral over het leven en geven een inkijkje in de menselijke ziel'', verklaart Nebbeling de kracht van zijn rubriek. ,,Het zijn mini- verhaaltjes over hebzucht, jaloezie, de tragiek van een leven, maar ook over mededogen en onbaatzuch tigheid. En soms is het gewoon grappig. Zoals het verhaal over het oude boertje dat een gekleurde fietstas heeft meegenomen naar de notaris. Hij had zijn grond ver kocht voor een miljoen en dacht dat hij met die tas vol cashgeld naar huis moest fietsen.'' Trouwen en scheiden De verhalen verbaasden Nebbe- ling zelf ook toen hij op verzoek van de krant in het notariaat dook. ,,Je hoort nooit wat zich achter de gesloten deuren van een notaris kantoor afspeelt. Maar daar komt een wereld van juridische regels en kleine lettertjes samen met de grote momenten in iemands le ven. Trouwen, scheiden, een huis kopen, een bedrijf oprichten, het overlijden van vader of moeder: het hele leven trekt daar voorbij.'' Hij moest zijn beeld van de beroepsgroep drastisch bijstellen. ,,Je denkt toch dat het een soort Dorknopers zijn (rechtlijnige ambtenaar uit de strip Tom Poes, red.) die jaren op stoffige wets- regels hebben gestudeerd. Maar het draait om heel wezenlijke zaken die ze tot in de puntjes moe- Ben jij de i Deze 20 re gele trui, g een Krusl WOENSDAG 23 JUNI 2021 PC Scherven brengen geluk, maar het glas van je smart- phone wil je liever niet breken. Welke hoesjes beschermen het best? Niet alleen de grootte speelt een rol, ook de uitsparing waar de lenzen van je camera zitten. Let er ook op dat je hoesje mooi de hoe ken van je toestel bedekken, daar ontstaan vaak de grootste barsten. Veel hoes jes kunnen meer dan alleen bescherming bieden. Zo zijn er exemplaren met 'stan daard' zodat je je smart- phone horizontaal op tafel kunt plaatsen om video's te bekijken. Apple heeft hoes jes onder de noemer Mag- Safe ontwikkeld: daarmee klik je je telefoon vast op een draadloze oplader. Met flap: Valt je telefoon vaak? Of wil je niet dat ieder een op je scherm kan meekijken? Dan zijn er bookcases, hoesjes met een flap. Die zorgen voor extra bescher- ming wanneer je telefoon met het scherm naar beneden valt, maar ook voor privacy als je je tele foon op tafel legt. Ze heb ben doorgaans ook plek voor je bank- of visitekaartjes. Shockproof case: Dankzij een stevige rubberen band kan je smart- phone valpar tijen van enkele meters hoog overleven. Naast rubber zijn ook poly- carbonaat en siliconen goede materia len voor deze hoesjes. Plastic absorbeert schokken juist weer minder goed. Het grootste na deel is dat je smartphone er meteen een stuk groter door wordt. Battery case: Voor wie vaak onderweg is of straks weer vaak naar festi vals gaat, is het wellicht handig om een battery case aan te schaffen. Zoals de naam al doet ver moeden heb- ben deze hoes jes een inge bouwde batte rij. Zo'n hoesje kan tegelijker tijd met je smartphone opladen. Vervolgens kan je telefoon tot 50 procent langer mee gaan. Inkijkje in de menselijke ziel THEO DEN BOER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20