Hee kom op, niet piekeren, doen! intermediair ECONOMIE 19 "M'n werk is te gek, maar of het nuttig is? Misschien moet ik er vrijwilligerswerk bij gaan doen.../' intermediair.nl/ ambitie voor jouw opties. PARIJS ICONISCH WARENHUIS Na een renovatie van zestien jaar opent het beeldbepalende warenhuis La Samaritaine weer zijn deuren. De eigenaar stak 750 miljoen euro in het art-décogebouw aan de Seine in Parijs. Straatverkoper groeit uit tot topondernemer Grip op je ambitie Kijk op e Franse president Emmanuel Macron kwam maandag al een kijkje nemen, vanaf vandaag zijn ook ge wone Fransen en toeristen weer welkom in La Samaritaine. Dat zullen ze ongetwijfeld in drom men doen, want het uit 1870 stam mende warenhuis tussen de win kelstraat Rue de Rivoli en de rivier de Seine was decennialang een be grip in Parijs en verre omstreken. Niet alleen als winkel, maar ook als architectonisch meesterwerk, want met z'n art déco en artnou- veau-interieur is het uit vier mo numentale gebouwen bestaande complex één van de fraaiste van Parijs. Het enorme open trappen huis met blauwgrijs staal, het glazen dak van ruim 700 vierkante meter, de muren met ruim hon derd jaar oude mozaïeken en schil deringen: ze zijn wereldberoemd. In de jaren 70 en 80 kwam de klad er echter in: klanten lieten La Samaritaine steeds vaker links liggen en van de grandeur van weleer was nog maar weinig over. Het werd langzaam tijd voor een nieuw elan, zagen vriend en vijand. Maar wie zag er brood in? Wie beschikte over de benodigde miljoenen voor een facelift? Dat bleek het mondiale luxecon cern LVMH te zijn, eigenaar van beroemde merken als Louis Vuit- ton en Christian Dior. LVMH- topman Bernard Arnault hoort bij de rijkste mensen ter wereld. In 2001 kocht hij La Samaritaine en in 2005 ging het warenhuis dicht. Uiteindelijk bleven de deuren liefst zestien jaar lang op slot. ,,Het heeft ons vijfjaar gekost om het project op te zetten, vijfjaar om de bouwvergunningen te krijgen en ruim vijfjaar om al het werk uit te voeren'', vertelde Samaritaine-top- man Jean Jacques Guiony. Een deel van de renovatie is uit besteed aan het beroemde Japanse architectenbureau Sanaa. De Ja panners moesten binnen de be staande nauwe regels nieuwe gran deur creëren en oude luister her stellen. Dat was geen sinecure: zo'n 80 procent van de gebouwen bleek tot monument bestempeld. Daar mocht nog geen spijker de muur in zonder de spreekwoordelijke drie voudige schriftelijke toestemming. Toch lukte het uiteindelijk: de blikvanger is nu de gloednieuwe gevel van golvend glas die 's avonds van kleur verandert. Spectaculair Guiony is in zijn nopjes. ,,We heb ben er jaren over gedaan maar het resultaat is spectaculair'', zegt Guiony. Uiteindelijk kostte de zes tienjarige renovatie van het 70.000 vierkante meter tellende complex om en nabij de 750 miljoen euro. De nieuwe Samaritaine heeft vanzelfsprekend ook weer een warenhuis, dat bijna een derde van het totale oppervlak beslaat. Verspreid over zeven ver diepingen vinden klanten er vooral (maar niet alleen) alle LVMH- merken. Op termijn moeten er zo'n 5 miljoen bezoekers en toeris ten per jaar binnenwandelen. De andere grote blikvanger: een vijfsterrenhotel, Le Cheval Blanc, met uitsluitend kamers met uit zicht op de Seine. De goedkoopste kamer, 50 vierkante meter, kost 1150 euro per nacht. De prijs die wordt gerekend voor de suite van 1000 m2 - met zeven kamers, eigen zwembad, eigen bioscoop en eigen fitnessruimte - is niet bekend. ,,Daar doen we geen mededelin gen over. Die prijs geven we alleen op aanvraag, aan de mensen die de suite willen huren'', vertelde Le Cheval Blanc-topman Olivier Le- febvre. De nieuwe Samaritaine heeft verder kantoren gekregen, een crèche en 96 appartementen in de categorie sociale woningbouw. Huurders in de laagste inkomens categorie hebben straks uitzicht op vitrines met LVMH-cham- pagne. Topman JGuiony zei dat La Samaritaine in al zijn 21ste eeuwse variëteit een afspiegeling van Pa rijs moet zijn. ,,Het zijn gebouwen waar 24 uur per dag geleefd wordt. Er wordt gewoond, gewerkt en ge winkeld.'' woensdag 23 juni 2021 GO aine weer open, oh a a Frank Renout Parijs Premier Emmanuel Macron (onderste foto, midden) applaudisseert bij de opening van La Samari taine, dat na zestien jaar verbouwen in oude luister is hersteld. fotos afp Hoe het begon: halverwege de 19de eeuw moest Ernest Cognacq als 12-jarige stop pen met school. Zijn vader was overleden en er moest geld op de plank komen. De kleine Ernest werd als verko per langs de deur gestuurd bij mensen, in onder meer Bordeaux. Als 15-jarige ver trok hij naar Parijs. Werkte in winkels en warenhuizen, startte zonder succes een eigen winkel en verkocht uit eindelijk stoffen op straat, staand onder een parasol. Hij had een vaste verkoopplek, bij de Pont Neuf, de beroemde brug over de Seine. Daar viel zijn oog op een leegstaande ruimte naast een café. Hij huurde die, opende er een eigen winkeltje van 45 m2 en nam twee personeelsleden aan. Hij noemde zijn zaak La Samaritaine. Dat was in 1870. Beetje bij beetje bouwde Ernest Cognacq zijn winkeltje uit. Daarna kocht hij belen dende panden. En begin deze eeuw waren het de architec ten Frantz Jourdain en Henri Sauvage die het warenhuis zijn wereldberoemde elegante interieur gaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19