Marjan Berk V f NIEUWS 13 Internetjurist: 'Accounts onderworpen aan censuur' Koningin Wilhelmina was een enthousiaste schilderes roeg in de ochtend zet ik de tv aan, en wie zie ik daar rondscharrelen in een herhaling van een documentaire over de Koninklijke Stallen? Het is Dicky Pouwels, onze meesterschilder uit Os- senzijl, de man die mijn voormalige heerlijke Kalen- bergse huis zowel van binnen als van buiten strak in de glanzende verf hield, op een manier die gasten en voorbijgangers deed kwijlen van hebberigheid. En in de documentaire liep daar heer Pouwels tussen de Gouden Koets en naar ik meen ook de Glazen Koets, met een gezelschap dat zich opwond over de vraag hoe het nu verder moest met die Gouden Koets. Met dat vermaledijde paneel, waarop een aantal tamelijk blote bewoners van de koloniën onze 18-jarige prin ses Wilhelmina, ter gelegenheid van haar kroning in 1883 tot Koningin van Nederland, eer betuigden. ,,Ik heb mij voornamelijk beziggehouden met de Glazen Koets", vertelt heer Dicky mij. ,,Ik heb een gedegen opleiding gevolgd op verschillende vakscho len. Ik heb heel veel oude huizen van de Vereniging Hendrick de Keyser geschilderd. Dankzij die Stich ting zijn er gelukkig heel veel mooie oude huizen bewaard gebleven, niet af gebroken. Vooral in Blok zijl staat gelukkig nog veel moois!" Heer Dicky vertelt nu hoe hij door Jannes van de Wal, rijtuigbouwer, in contact kwam met mijn heer Brouwers, wiens rij tuig hij restaureerde en rijkelijk met bladgoud ver sierde. Zo maakte hij ook kennis met de mensen, die in de Koninklijke Stallen werkten. Enthousiast vertelt heer Dicky over alle soorten rij tuigen, die hij heeft leren kennen en verzorgen. ,,Be- halve de koetsen heb je kleine jachtwagentjes, en ate lierwagentjes van waaruit men kon schilderen. Ko ningin Wilhelmina was een enthousiaste schilderes, zij had een wagentje, waar ze ook in kon slapen! Dan heb je nog de landauers, de Berliners en niet te verge ten de sjezen.'' Ik droom weg bij heer Dicky's verhaal. Ik denk aan de ringrijderijen, waarbij de boer en zijn vrouw op de bok van de open sjees zitten en in volle vaart met grote precisie proberen de stok door de los bunge lende ring te steken. Heer Dicky onderbreekt mijn droom en vertelt een verhaal uit zijn opleiding: ,,Ik was 15 jaar en net be gonnen als jongste leerling. 'Jij mag de houten wc- brillen lakken'. Die brillen waren vroeger van hout en die moesten worden gelakt. Een pokkenklus!" Wie neemt dit speciale schil derwerk later van je over? „Ik heb een zoon en twee dochters. Ik probeer voorzichtig mijn zoon te interesseren." VT/iM In Nederland schorste Twitter onlangs het account van antivaxer Willem Engel, nadat deze suggereerde dat het hartfalen van de Deense voetballer Christian Erik- sen een gevolg was van een coronavacci natie. Ook Indiase sociale media worden overspoeld met nepnieuws. De overheid zegt dat aan banden te willen leggen. Goed nieuws, ware het niet dat nep- nieuws op de sociale media dat afkomstig is uit regeringskringen, ongemoeid moet blijven. Sinds mei hebben online media bedrijven zoals Facebook en Twitter in India de wettelijke plicht direct samen te werken met de overheid om alle infor matie te verwijderen die deze overheid beschouwt als misinformatie of als schadelijk. Ook eist de overheid toegang tot chat- gesprekken en de identiteit van gebrui kers. Zonder tussenkomst van een rech ter. De bedrijven en hun werknemers zijn strafbaar als ze niet meewerken. ,,Het proces is heel ondoorzichtig'', zegt Krishnesh Bapat, internetjurist van de Indiase Internet Freedom Foundation (IFF). ,,Sinds deze nieuwe regels kan de overheid met een waaier aan redenen content verwijderen. Maar omdat de so- cialemediagebruiker geen recht heeft op de redenen, kan hij niet naar de rechter stappen. Er zijn nu journalistieke ac counts onderworpen aan willekeurige censuur.'' De organisatie van Bapat heeft mo menteel achttien rechtszaken lopen om de procedure te toetsen aan de Indiase wet. Tijdens de piek van de coronacrisis af gelopen april, toen Twitter en Facebook werden overspoeld met wanhopige ver zoeken om zuurstoftanks en medicijnen, werden honderden accounts verwijderd. Vooral van mensen die kritiek hadden op de corona-aanpak van de Indiase over heid. ,,Misinformatie'', verdedigde Gopal Agarwal, politicus van regeringspartij BJP, de actie. ,,We kunnen niet toestaan dat nepnieuws onze natie schaadt.'' Voor Riana Pfefferkorn, expert inter net en maatschappij aan de Stanford uni versiteit in de VS, lijdt het geen twijfel dat de Indiase overheid 'onder het voor wendsel van misinformatie critici de mond snoert en vrije pers aanvalt', stelt ze. ,,Net zoals bij de boerenprotesten.'' Overheid kan met een waaier aan redenen content verwijderen Afgelopen februari gaf de Indiase over heid tijdens de landbouwprotesten Twit ter opdracht om honderden accounts, veelal van activisten, te verwijderen. Twitter voerde in eerste instantie de op dracht uit, maar besloot na kort onder zoek de accounts weer te herstellen. Maar nu, door de nieuwe regels, zijn Twitter en haar Indiase werknemers strafbaar als ze de eisen van de overheid niet naleven. De G7-top eindigde vorige week met een 'Open Samenleving'-statement. De leiders van de machtigste landen in de wereld verklaarden dat het belangrijk is om te vechten tegen autoritaire regimes en extremisme. En dat het belangrijk is om politiek gemotiveerde internet- black-outs en verspreiding van desinfor matie tegen te gaan. ,,Ook de Indiase pre sident Modi heeft deze verklaring onder tekend'', zegt internetjurist Bapat. ,,Laten we hopen dat India dit werkelijk in acht gaat nemen. Maar als het land platforms zoals Twitter blijft bedreigen met straf baarheid voor hun content, dan is het voor hen onmogelijk in India te blijven.'' En laat India nu bovenaan staan op de lijst met de meeste internet-black-outs in de wereld. ,,De G7-leden begrijpen dat overheden soms vanwege de nationale veiligheid informatiestromen moet stop pen'', legde de Indiase minister van Bui tenlandse Zaken aan Indiase media uit. ,,Internet-black-outs zijn in een de mocratie onder geen beding acceptabel'', meent echter internetonderzoeker Pfef- ferkorn. ,,Zeggen dat het om veiligheids redenen nodig is om internet offline te halen, is slechts een doorzichtig excuus om de ware reden te verhullen: kritische tegenstemmen monddood maken.'' Twitter en Facebook hebben verklaard dat ze zich aan de Indiase wet houden en met de Indiase overheid in gesprek zijn over de controleprocedures. WhatsApp is naar de rechter gestapt. Het bedrijf stelt dat de nieuwe regels tegen de Indiase pri vacywetgeving zijn. ,,Vrijheid van meningsuiting en de strijd tegen desinformatie is geen ge makkelijk vraagstuk'', stelt Pfefferkorn. ,,Zeker niet als de gemeenschappelijke gezondheid op het spel staat.'' In India zwerft op sociale media, net als in Neder land, desinformatie rond over vaccine ren. ,,Maar internet afsluiten, journalis ten arresteren en socialemediabedrijven dwingen om onwelgevallig nieuws te onderdrukken...'' Pfefferkorn gruwt er van. ,,Dat zijn allemaal zaken waaraan de Indiase overheid zich schuldig maakt. Dat is niet de oplossing. Maar als landen zoals Nederland ook informatiestromen willen beperken om desinformatie tegen te gaan, dan motiveert dat de Indiase re geringspartij BJP nog meer om rechten van Indiërs af te kalven.'' woensdag 23 juni 2021 GO Koets Na boerenprotesten eiste de Indiase regering dat Twitter accounts van activisten verwijderde. foto epa India eist grip op sociale media als Facebook en Twitter De overheid in India probeert zichzelf directe toegang te verschaffen tot de gebruikers van Twitter, Facebook en WhatsApp om zogenoemd nepnieuws de kop in te drukken. De socialemedia- bedrijven voelen zich in hun vrijheid beknopt. Saskia Konniger Delhi - Krishnesh Bapat, internetjurist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13