léj M ».j - 1 12 NIEUWS XINJIANG OEIGOEREN A en Kazachse bevolking is het hier totaal niet mee eens. Onder de Chinese communistische regering is Xinjiang getransformeerd tot 'een geweldig land'. Althans, dat wil Peking ons doen geloven. De Oeigoerse Bf/i 4 ïf Bk i 1 i Als we al wat horen over de Chinese provincie Xinji ang, is het steevast nega tief. De bewoners van Xinjiang voelen zich door de Chinese machthebbers behandeld als tweederangsburgers. Zij zouden zich liefst vandaag nog van het juk ontdoen. De regering in Peking ont kent dit in alle toonaarden. De wereld, zo zeggen ze daar, wordt volstrekt ver keerd geïnformeerd over Xinjiang. Verantwoordelijk voor de laster zijn voornamelijk Amerikaanse politici en Amerikaanse geheime diensten. Het doel daarvan is een opkomende econo mische rivaal in een kwaad daglicht stellen, zo is de uitleg. Xinjiang, werpt Peking tegen, is juist een 'wonderful country' geworden - te vens het thema van een grote video conferentie voor Nederlandse geno digden. Er moet ook in ons land wat worden rechtgezet, vindt Tan Jian, sinds december de nieuwe Chinese ambassadeur in Den Haag. Zijn missie is niet de makkelijkste. De manier waarop de Chinese rege ring een hele bevolking afrekent op ra dicalisering en terrorisme, heeft tot af keuring geleid op vele niveaus, inclu sief de Nederlandse Tweede Kamer, het Europees Parlement en het men senrechtencomité van de VN. Er ligt onderhand een stapel aan rap porten van mensenrechtenorganisa ties en boeken van getuigen over wat de Oeigoeren (de belangrijkste groep van de moslimmeerderheid in de pro vincie) is aangedaan. China zelf heeft daar net zo veel wit- boeken en videoconferenties tegen over gezet. Twaalfhonderd genodigden mochten Xinjiang bezoeken. Geen van deze gasten zou misstanden hebben gemeld, heet het. In het laatste rapport van Amnesty International getuigen overlevenden van heropvoedingskam pen over de voorbereiding van zulke bezoeken. Dagen moesten geïnter neerde Oeigoeren en Kazachen oefe nen wat ze tegen de bezoekers gingen zeggen: Xinjiang is geweldig. Eendrachtig ,,De bescherming en promotie van de excellente traditionele etnische cultu ren staat hoog op de agenda van de Chinese regering'', zegt de gedragen commentaarstem in een introductie video die Oeigoers welzijn uitstraalt in een adembenemend landschap. ,,In Xinjiang wonen alle mensen een drachtig samen, in harmonie en soli dariteit.'' Ambassadeur Tan Jian ver wijst in zijn bijdrage naar dat bezon gen land waar alles groeit dankzij smeltende sneeuw. Uit het oude lied spreekt juist affectie van alle Chine zen voor deze regio, aldus de diplo maat. Terwijl de provincie nu stabiel en welvarend is, constateert Tan Jian dat mensen met een andere agenda be wust leugens verspreiden over het wonderland. ,,Ze beschuldigen Xinjiang ervan mensenrechten te schenden. De bedoeling is religieuze spanningen op te stoken. De waarheid is dat dit niet draait om mensenrech ten, etniciteit en religie, maar om con- traterrorisme en deradicalisatie'', al dus Tan Jian. Xinjiang heeft volgens de Chinese ambassadeur 'veel geleden onder aan- slagen en religieus extremisme'. ,,Tus- sen 1990 en 2016 zijn er duizenden ter roristische aanslagen geweest die grote aantallen slachtoffers hebben ge maakt. Onschuldige mensen, onder wie honderden politiemannen. Het was vergelijkbaar met de terreuraan slagen van Islamitische Staat in Frank rijk en België.'' Anders dan in andere landen, ver volgt Tan Jian, waar de strijd tegen het terrorisme alleen maar tot meer terro risme heeft geleid, zijn in Xinjiang ter rorisme en extremisme 'bij de wortels aangepakt'. ,,Door scholing, door men sen uit armoede te halen, door banen te scheppen. De laatste vier jaar is er niet een terroristisch incident geweest in de regio.'' Vanuit Xinjiang wordt dat op de conferentie onderbouwd met tal van videogetuigenissen. Een jonge vrouw vertelt dat ze dankzij herscholing uit de klauwen van radicalisme bleef. Ze heeft nu een baan, een vriend en wil kinderen. Een imam zegt dat er vijf keer per dag gebeden kan worden. Een katoenboer vertelt verontwaardigd dat Je voelt dikwijls heel duidelijk aan dat mensen verplicht een bepaalde tekst moeten opdreunen hij heeft gehoord dat 'mensen in het buitenland vertellen' dat er met Oei- goerse dwangarbeiders wordt gewerkt. Een grote leugen is dat. Geloofwaardig Stijn Deklerck, China-specialist van Amnesty International, werd niet uit genodigd door de Chinese ambassade voor de Xinjiang-presentatie. Deklerck kent de propagandavideo's wel. ,,Het lijkt er vaak op dat lokale kaders de op dracht hebben gekregen die te maken. Ik vermoed dat ze niet allemaal zeer bekend zijn met hoe je een geloof waardige video neerzet, en zeker niet voor een buitenlands publiek. De films lijken vaak gemaakt met de strakke propagandastijl die vooral binnen lands wordt gebruikt. Ook voel je dik wijls heel duidelijk aan dat mensen verplicht een bepaalde tekst moeten opdreunen. Ik weet niet in hoeverre de Chinese overheid zelf oprecht gelooft dat ze hiermee iemand in de buiten wereld kunnen overtuigen.''' Een belangrijk doel is om ruis te creëren, aldus Deklerck. ,,Bij de hui dige mensenrechtencrisis in Xinjiang is het allemaal wel heel erg uitgespro ken. Dergelijke campagnes heb ik in deze vorm niet vaak gezien. Heel veel getuigen worden persoonlijk aange vallen met lastercampagnes. Veel meer dan vroeger wordt er een stortvloed van ruis gecreëerd en op verschillende manieren uitgezet.'' Een vergelijkbare bijeenkomst had vorige maand plaats voor een Duits publiek. Een presentatie in Australië kwam niet echt lekker aan. ,,Amateu- ristische propaganda die net zo au thentiek is als een paarse panda'', oor deelde een commentator. woensdag 23 juni 2021 mgitSmjjjS 'n ''J'fj- k - v Xc&f'YY-'-ï feil 'Geweldig land van harmonieen solidariteit' Bob van Huët Rotterdam Soldaten pa trouilleren op yaks in Xinjiang, waar volgens de regering in Pe king 'alle mensen eendrachtig samen, in harmo nie en solidari teit' wonen. FOTO GETTY IMAGES - Stijn DeKlerck, China-specialist Schaapherders wachten op de markt op kopers voor hun schapen. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12