Britten krijgen biljet van 50 pond met daarop codekraker Alan Turing 'El Chapo van Azië' hangt uitlevering boven het hoofd EUWS 11 19 ll ii iü T 1J? U Een organisatie die heel blij is met welke regenboog dan ook, is het COC. De organisatie, die opkomt voor de belangen van lesbiennes, ho moseksuelen, biseksuelen, trans- en intersekse personen (lhbti's), snapt daarom niet zo veel van het Honga- rije-besluit van de UEFA. ,,Echt op merkelijk'', zegt woordvoerder Philip Tijsma. „Streven naar diversiteit of niet gediscrimineerd willen worden is toch geen politieke mening? Het is een mensenrecht. En in dit geval ook nog eens een hart onder de riem voor de regenbooggemeenschap in Hon garije.'' gemeenteraad van München. In het stadion van de plaatselijke FC Bayern wordt vanavond de wedstrijd Duits- land-Hongarije gespeeld, en de poli tici wilden op een opvallende manier stelling nemen tegen een anti-homo- wet die net in Hongarije is aangeno men. Helaas, ook dit is te politiek, oordeelde de UEFA. Historicus Reef heeft daar wel een verklaring voor: ,,Het is iets anders of je voor gelijkheid en mensenrechten in het algemeen bent, of in een speci fiek land. Dan wordt het al heel snel ingewikkeld. Toen er in 1978 protes ten waren tegen het WK in Argenti nië (vanwege mensenrechtenschen dingen), vroegen spelers zich hardop af in welke landen er dan wél gevoet bald mocht worden.'' Belangen Het WK is sowieso een ander ver haal, meent Reef. ,,Dat speelt op het wereldtoneel. De FIFA zal niet veel protesten van spelers toestaan, ook niet op het komende toernooi van volgend jaar in Qatar. De commer ciële belangen zijn veel te groot. En straks is er geen land meer dat een De vermeende drugsbaron, die de Aziatische El Chapo of de Aziati sche Mr Big wordt genoemd, is een tengere man in een wit overhemd boven een donkere pantalon. Hij heeft een zwart brilletje op zijn neus. Zijn haar is grijzend. Tse praat met zachte stem tegen de tolk. Als de rechter hem vraagt naar zijn schuld, antwoordt hij: ,,Geen van de beschuldigingen heb ik gedaan.'' Later voegt hij toe: ,,De media be schrijven mij als de koning van een drugskartel. Wat zij beschrijven, is niet wat daadwerkelijk gebeurd is. Ik ben bang dat als ik naar Australië ga, de rechter mij met een ge kleurde bril zal veroordelen.'' Tussenlanding Dat Tse op 21 januari van dit jaar in Nederland werd gearresteerd, be rust volgens zijn advocaat André Seebregts niet op toeval. Tse werd uitgezet door Taiwan naar Canada, maar maakte een tussenlanding op Schiphol. Daar werd hij in de boeien geslagen, omdat de Austra lische federale politie hem uitgeleverd wil zien. Tse Chi Lop (foto) staat sinds 2019 gesignaleerd bij Interpol. Al een week voor zijn uitzet ting was Nederland op de hoogte gesteld, zegt Seebregts. „En dat terwijl er ook rechtstreekse vluch ten vanuit Taiwan naar Canada gin gen.'' De reden is volgens de advo caat dat Nederland gunstigere uit- leveringsvoorwaarden kent dan Canada. Via het Nederlandse uitle veringsverdrag kan Tse voor meer feiten worden veroordeeld dan hem nu ten laste zijn gelegd. ,,Deze zaak lijkt op een ontvoering", aldus de advocaat, die daarom aanhou ding van de zaak vraagt. „Het is van belang dat uw recht bank naar deze kwestie kijkt en dat u het niet overlaat aan de Austra lische autoriteiten. Eenmaal uitgeleverd, staan voor mijn cliënt geen rechtsmiddelen meer open om dat af te dwingen." De rechtbank wil zich langer over dit verzoek beraden. De uitspraak staat gepland op vrijdag 2 juli. Vol gens de Australische politie is Tse verantwoordelijk voor 70 procent van alle drugs die dat land binnen komen. Zijn groep zou sinds 2015 verantwoordelijk zijn geweest voor zeker dertien zaken aangaande drugstransport. Supersyndicaat De in Guangzhou geboren Tse wordt gezien als de leider van het supersyndicaat Sam Gor, een verza meling van vijf triades uit China. De groep zou over de hele wereld zakendoen met groeperingen als de Yakuza in Japan, Libanese en Aus tralische bendes, maar ook de Satu- darah MC. Sam Gor wordt verant woordelijk gehouden voor groot scheepse handel in synthetische drugs. Tse emigreerde in 1988 naar de Canadese stad Toronto. Daar zat hij met de Italiaans-Canadese Riz- zuto-familie in de heroïnehandel. De naam van Alan Turing is onlos makelijk verbonden met de Duitse codeermachine Enigma. Als hij die niet had weten te kraken, zou de Tweede Wereldoorlog waarschijn lijk jaren langer hebben geduurd. Doordat de Geallieerden dankzij Turing en zijn team precies wisten waar de Duitse U-boten waren, konden bevoorradingskonvooien voor D-Day ongestoord van de VS naar Groot-Brittannië varen. De codekrakers werkten in het diepste geheim in het landhuis Bletchley Park, iets ten noorden van Londen. Hierover is in 2014 de film The Imi tation Game gemaakt, met in de hoofdrol Benedict Cumberbatch. Turing werd in 1952 opgepakt en chemisch gecastreeerd Hij was toen 41. Hoogstwaarschijn lijk pleegde hij zelfmoord door een met cyanide vergiftigde appel te eten. De briljante wetenschapper was homoseksueel en dat was in zijn vaderland in die tijd verbo den. Hij was in 1952 opgepakt, werd veroordeeld voor 'grove onfatsoen lijkheid' en daarna chemisch gecas treerd. Voor dat laatste werd hij ge dwongen het vrouwelijke hormoon oestrogeen te slikken, waardoor zijn libido langzaam verdween. Ook mocht hij als homo geen ge heim werk meer doen, iets dat hem erg verbitterd maakte. Het duurde vervolgens niet al leen jaren voordat homoseksuali teit werd gelegaliseerd (in 1967), maar ook kreeg Turing pas in 2013 een officieel pardon van de Britse regering. Vier jaar later werd ook zijn strafblad kwijtgescholden. De nieuwe wet die dat mogelijk maakte, heet de Alan Turing-wet. Gordon Brown, voormalig premier en Labourleider, zei het zo: „Het spijt ons, je had zo veel beter ver diend." Het biljet komt vandaag in omloop, op Turings verjaardag. Waar Turing door vrienden en col lega's werd omschreven als excen triek, somber, boos en levendig, geldt hij in wetenschappelijke krin gen als een genie. Hij werkte als een van de eersten aan 'één enkele ma chine voor alle mogelijke taken'. Een computer, dus. Ihring wordt gezien als een van de meest innovatieve den kers van de vorig eeuw, met name vanwege zijn bij drage aan de ontwikkeling van kunst matige in telligentie. Toch stierf l\i- ring in 1954 als een veroordeelde crimineel. woensdag 23 juni 2021 toernooi op poten wil zetten. Knielen als uiting van protest is ook toegestaan. FOTO REUTERS Meerdere politieauto's wachten met draaiende motor voor de extra beveiligde rechtszaal van Rotterdam. De rechtszaal is nog zwaarder bewaakt dan normaal. Niet elke dag staat een drugscri mineel van dit kaliber terecht. Van de Canadees-Chinese Tse Chi Lop (57, wordt gezegd dat hij miljarden heeft verdiend met de handel in synthetische drugs. Koen Voskuil Rotterdam In WOII kraakte hij Duitse ge heime codes, vanaf vandaag staat hij op het nieuwe Britse briefje van 50 pond. Alan Turing wordt gezien als een van de geestelijke vaders van de com puter. Hij werd echter ook ver oordeeld vanwege zijn homo seksualiteit. Mark van Assen Rotterdam/Londen Turing wist de codeermachine Enigma te kraken. foto getty T Turings beeltenis op het biljet van 50 pond. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11