Kreeftenfuiken vernield, visser doet aangifte Watersnoodmuseum treedt met excursie meer dan ooit naar buiten 6 Sigarettendoosje cadeau van Lucie van Dam van Isselt aan H. W. van Loon Emile Calon Veere Veel van haar werk is momenteel te zien in het museum, omdat zij sinds twee weken onderwerp is van een speciale expositie. Vermoede lijk gaf zij het doosje aan een andere bekende Veerenaar, Hendrik Wil lem van Loon. Want het bevat een inscriptie: 'aan HW van Loon. LvDvl'. Het bijzondere is dat het mu seum dit najaar ook aandacht gaat geven aan Van Loon via een speci ale expositie. Flamboyante levensstijl Deze Nederlands-Amerikaans his toricus, journalist, auteur, tekenaar en illustrator woonde namelijk tus sen 1928 en 1932 in Veere. Hij woonde toen in De Houttuyn aan de Kaai. Hij schreef daar meerdere boeken, maar baarde ook opzien door zijn flamboyante levensstijl en bijzondere initiatieven. Een ge denksteen in de gevel van zijn huis herinnert nog aan dit verblijf. Het sigarettendoosje laat volgens het museum zien dat de twee el kaar kenden en dat er vriendschap tussen hen was. Tjep van Voorst Vader kwam onlangs naar Museum Veere om het te schenken ter nage dachtenis aan zijn broer Pieter C. Van Voorst Vader, die in 2017 over leed. Hun ouders kregen het doosje lang geleden van een oom die an tiekhandelaar was in Canada. Waarschijnlijk was hij in het bezit gekomen van het doosje via de na bestaanden van Hendrik van Loon. De oom was namelijk in Zeeland opgegroeid en dat schiep een band. Het museum gaat het doosje bin nenkort exposeren. Het is zeker geen uitgemaakte zaak dat de fuiken zijn vernield door liefhebbers van de duiksport. De kapot gesneden fuiken werden eind vorige week ontdekt. Duik- instructeur Teun Schoenmaker van duikschool De Grevelingen was erbij. ,,Wij weten heel goed dat hier fuiken in het water liggen. We helpen vissers soms als een fuik onverhoopt wegdrijft. Waarom ze kapot gesneden zijn weet ik niet, maar het zal of stro perij zijn of gedaan zijn door per sonen die iets tegen de visserij hebben." Wanneer precies is nog niet be kend, meldt museumdirecteur Siemco Louwerse. Over een paar weken presenteren de organisato ren, een clubje studenten van de HZ hun eindrapport. ,,Maar ik merk dat er weer erg veel vraag komt naar activiteiten in het naseizoen. Sinds ongeveer een week is er heel veel belangstelling vanuit groepen en organisaties om langs te komen en weer dingen te ondernemen. Dat geeft vertrou wen. Tegen die tijd kunnen we de tours die ontwikkeld zijn mis schien ook gaan aanbieden." Supergeslaagd Er is afgetrapt met een 24 uurs-ex- cursie, waarbij tussendoor geslapen werd op de naast het museum gele gen camping De Vierbannen. Een supergeslaagd evenement, blikt mede-organisator Jelle Vroeginde- weij uit Zierikzee terug. ,,Zeker als je een leuke groep hebt en een goede groepsdynamiek dan heb je een heel gezellige dag, ook al is niet elk moment misschien voor ieder een even interessant." Vroegindeweij zette de excursie tour op poten met medestudenten Jimmy van der Have uit Zierikzee, Aafke Dees en Chenna Goedbloed uit Middelburg. Alle vier studeren Tourism Management en Interna tional Business. Ze loodsten de deelnemers met e-scooters langs de zuidkust van Schouwen naar de Plompe Toren. Luisterden naar Rampverhalen bij het kampvuur, bezochten een biologische kweke rij en landbouwmuseum Goe- manszorg en aten oesters in Brui- nisse. ,,Je ervaart de geschiedenis echt, maar het is ook interessant om te zien hoe het Watersnoodmu seum naar het nu en naar de toe komst kijkt." Vanuit die gedachte zijn er heel wat excursies op poten te zetten, die een link hebben met het mu seum. ,,Met aandacht voor bijvoor beeld klimaat en duurzaamheid, maar ook voor food." 'Dit zet kwaad bloed' ,,Ik snap dat je het zonde vindt van die mooie kreeften, maar slo pen van netten zet alleen maar kwaad bloed", meldt een duiker die de kapotte netten ook signa leerde. ,,Vissers betalen een flink bedrag om te mogen vissen. Ze mogen niet alle gevangen kreef- Duikers moeten blij zijn dat ze in viswater kunnen duiken. Wij zijn slechts te gast hier ten meenemen. Dit is niet de op lossing. Laat netten gewoon met rust, hoe zielig je het ook vindt." Op de duikschool van Schoen maker hingen voorheen in twee talen bordjes met de oproep af te blijven van de vissersfuiken. „Duikers moeten blij zijn dat ze in viswater kunnen duiken. Vissers families proberen al jarenlang op deze manier een boterham te ver dienen. Wij zijn slechts te gast hier. Dat willen we zo houden." Bewustzijn Volgens visser Peter van Dix- hoorn komt het een paar keer per jaar voor dat fuiken worden ge stroopt of vernield. ,,Een beetje fuik kost al snel 580 euro." Van Dixhoorn heeft aangifte gedaan bij de politie. ,,Door dit onder de aandacht te brengen hoop ik op meer bewustzijn. Het kreeften seizoen loopt van april tot 15 juli. In die tijd moeten we het verdie nen, dan werkt dit niet mee." dinsdag 22 juni 2021 SD Geschenk verbindt twee exposities Het Veers Museum kreeg on langs een heel bijzondere gift. Een klein messing sigaretten doosje, met aan de ene kant de Grote Kerk en aan de andere kant het silhouet van Veere met twee meeuwen op de voorgrond erin. Het is geëtst door Lucie van Dam van Isselt (1871-1948), een kunstenares die begin vo rige eeuw vele jaren in Veere woonde. Cindy Brouwer (l) en Veronica Frenks van het museum bekijken het doosje. Rechts Tjep van Voorst Vader. foto peter van der hooven Excursiegangers bij de mossel in Bruinisse. Met Jelle Vroegindeweij (vooraan met groen shirt) en links van hem Chenna Goedbloed, Jimmy van der Have (linksachter, met zwart shirt) en middenachter Aafke Dees (met zonnebril). Zij was betrokken bij de Foodtour foto watersnoodmuseum In de Grevelingen zijn fuiken van kreeftenvisser Peter van Dix- hoorn vernield. De Nieuwe Kerkweg bij Den Osse is een be kende duikstek. Duikers wijzen elkaar erop om vooral af te blij ven van de fuiken. ,,Wij zijn hier slechts te gast", zegt duikin- structeur Teun Schoenmaker. Gerrit van Loon Den Osse De deelnemers waren bekaf, maar oh wat was het leuk. Van uit het Watersnoodmuseum is een eerste experimentele excur sietour georganiseerd. Met uit stapjes naar onder meer Plompe Toren en een oesterproeverij in Bruinisse. Het plan is om meer met die excursietours te gaan doen. Esme Soesman Ouwerkerk -Teun Schoenmaker, duikinstructeur Visser Peter van Dixhoorn toont zijn kapotte fuik. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65