het eerst over zijn gedwongen afscheid als ploegbaas 11 goed aanvoelde waar ze mee bezig waren." Bij de bank zijn ze het zat om als een soort voetveeg van de ploegbaas te dienen. Onder dit besluit gaat een verborgen we reld schuil. Eentje waarin de stugge hou ding van Raas en zijn zakelijke man Hubert een belangrijke rol speelt en waarin Raas zelf bijdraagt aan zijn vertrek. Raas' sportieve omgeving ziet hoe zijn ge drag in de jaren na de overval op zijn huis in 1994 afwijkender wordt. Er zijn incidenten die kunnen worden afgedaan als mal, of half lollig. Hij gaat uit zijn dak als het eten in een restaurant te laat komt, loopt zó weg en ver trekt naar een ander restaurant. Met Jan lijdt ook zijn gezin onder de gevolgen van de overval. Raas heeft zorgen over een van zijn zoons die dreigt af te glijden. Bij de bank sijpelen meerdere verhalen over zijn gedrag door. Ze zijn ook moeilijk te missen. Wanneer de telefoon rinkelt bij de sponsorafdeling in Eindhoven, kun je be ter een stap naar achteren doen. Godver-de- godver. Dreigementen in de trant van: nu ga ik je baas bellen, want dit kan zo langer niet met jou. Raas ontkent dit ten stelligste, maar is volgens diverse betrokkenen niet zomaar aangeschoten, maar flink dronken. Het lijkt een publiek geheim, zowel in gesprekken met de bank als bij andere gelegenheden waar hij de ploeg vertegenwoordigt. Meerdere direct betrokkenen vertellen hoe Jan Raas tijdens de Tour in kennelijke staat door het hotel van de renners struint en ze daarbij, voor iedereen hoorbaar, voor rotte vis uitmaakt. Raas daarover: „Idioot, dat heb ik nooit gedaan." Mart Smeets schrijft in Smeets en Wuyts over Raas die moet afkicken van de drank en hoe hij Raas eens tijdens de Tour dronken op een parkeerplaats aantrof voor een inter view. Een journalist vertelt dat je Raas beter 's ochtends kon bellen, omdat hij later op de dag al onder invloed was. Jan Raas is woest over deze verhalen. ,,Hoe komen ze erbij? Ik hou van een feestje en een wijntje, maar hoe ik nu word afgeschil derd is belachelijk. Als iemand als ik een al coholprobleem zou hebben, dan zijn er veel alcoholisten in Nederland." Hij noemt sigaretten het enige middel waar hij ooit aan verslaafd was en zegt dat het 'ziekmakend' en 'niet eerlijk is dat Rabo- medewerkers dit hebben gezegd'. Raas geeft aan zijn beweringen niet hard te kunnen maken, 'omdat ik mijn afspraak met de bank niet kan schenden. Ik heb geld gekregen en kan niks zeggen over de ex treme toestanden die ik meegemaakt heb en waar ik iets van afweet. Ik mag er niet over praten. Wat ik weet, is schokkend. Dat kan ik nooit vertellen want ik heb geld gekregen. Daarom kan ik ook weinig zeggen van wat je schrijft. Ik was toen 51 en dan moet je keuzes maken." Hij noemt de zak geld die hij mee kreeg 'mijn pensioen'. Zowel Raas als Hu- Als iemand als ik een alcoholprobleem zou hebben, dan zijn er veel alcoholisten De bank wilde een docusoap. Bij renners op de kamer filmen. Dan heb je er helemaal geen verstand van bert krijgt een genereuze afkoopsom van honderdduizenden euro's mee - inclusief een bijbehorende zwijgdeal. De ploegbaas wijst vooral naar de bank en de bemoeizucht die hij ervoer, vanaf dag één. ,,Wij zijn bankiers, we bemoeien ons niet met wielrennen. Dat werd gezegd", stelt Raas. ,,Maar als ze zich érgens mee be moeid hebben, dan is het met wielrennen. De bank wilde van alles. Een docusoap. Bij renners op de kamer filmen. Dan heb je er helemaal geen verstand van." Hij drukt zijn borst naar voren alsof hij een trots dier imiteert. ,,Pr-mensen vonden het geweldig. Ze wilden op de voorgrond, maar die renners moesten toch fietsen? Het zijn wielrenners. Geen artiesten. Topspor ters moet je met rust laten. Dat drong niet door bij de bank. Ik werkte tachtig tot ne gentig uur per week en dan moest ik ook nog een bank gaan openen. Met een fiets door een stuk papier rijden. Alsjeblieft jon gens." Hij maakt een wegwerpgebaar. ,,Dat ging helemaal fout." Als de bank er na 2000 openlijk op aan dringt dat zijn ploeg wordt omgebouwd naar een wielerteam dat in grote rondes mee kan doen om het podium, wordt de kloof groter. ,,Ik heb geprobeerd dat 'gaan voor geel' een andere wending te geven", stelt Raas nu. Als hem gevraagd wordt of de ploegbaas wat anders had willen doen, wijst de Zeeuw deze episode aan. ,,Herman Wijf fels was weg bij de bank en de Rabo wilde meer uit zijn middelen halen. 'Herman, waar zijn ze mee bezig?', heb ik tegen Wijf fels gezegd, 'Gaan voor het podium?'" Raas laat een stilte vallen. ,,'We moeten proberen een klassieke ploeg te maken. Pro beren te winnen in eendagswedstrijden of etappes in grote ronden. Geen rondewin naars, want dat gaat fout. Ze pakken alle maal, anders rijd je niet bij de eerste drie in een grote ronde'. Dat heb ik tegen Herman gezegd. 'Ja, maar Jan, ik zit niet meer bij de bank'. 'Ja, dat is waar', heb ik toen gezegd." En dan met cynisme in zijn stem: ,,De bank wilde meer. Dat hebben ze gemerkt." Raas voelde dat er een dossier tegen hem werd samengesteld, eigenlijk al vanaf het moment dat Wijffels in 1999 afzwaaide als hoogste bankbaas. Daarmee viel zijn zake lijke partner en beschermheer weg. Raas krijgt vanaf dat jaar de indruk dat de bank van hem af wil: ,,Ze gingen echt op zoek. Henri van der Aat van Trefpunt moedigde zelfs renners aan om zich bij hem te melden als Raas iets geks deed." Renners hoorden teksten in de lijn van als je onder druk wordt gezet om dingen te doen die je niet hoort te doen, laat het dan weten, dan zullen we wel ingrijpen. Die op merking past bij een bank die zich zorgen maakt over dopinggebruik, maar Raas ziet het als een aanval. Praten achter zijn rug om beschouwt hij sowieso als een doodzonde. ,,Ik vond die laatste jaren niet leuk meer", zegt Raas. ,,Toen ze me uiteindelijk wilden dwingen om de ploeg anders samen te stel len, heb ik gezegd: 'Dan stopt het hier'." Einde verhaal Raas heeft zich teruggetrokken in 's-Heer- enhoek in Zeeland. Enkele jaren na zijn ver trek bij de bank kun je hem tegenkomen in een restaurant in Goes waar hij zijn zoons Danny en John helpt met de financiering en inkoop. De tent loopt niet en is snel weer dicht. Op de voetbalclub, waar hij jarenlang de kantine heeft gerund, komt hij tegen woordig minder, vooral sinds het eerste op zaterdag speelt. Want dat botst met zijn vaste kaartafspraak in het café, elke zater dagmiddag stipt om half drie. Zijn sportieve liefde volgt hij nog op de voet. De Zeeuw helpt provinciegenoot Johnny Hoogerland in 2009 via z'n maat Hi- laire Van Der Schueren aan onderdak bij Va- cansoleil. Hetzelfde doet Raas enkele jaren later voor Marco Minnaard. Met buitenstaanders praat Raas niet meer. Wanneer tv-verslaggever Erik Dijkstra een poging doet om hem nog eens te spreken, ontmoet hij de koude lompheid van een ge frustreerd mens. Met zijn rug naar de rest van de wereld. Het grote publiek krijgt hem nog maar één keer in beeld, in 2017 bij de Tour-start in Duitsland, ruim dertien jaar na zijn vertrek bij Rabobank. Raas zelf kijkt met verwon dering naar de journalisten die op een ge sprek met hem azen. ,,De laatste twintig jaar is gebleken dat journalisten en de media on gelooflijk veel moeite hebben met iemand die niet in de publiciteit wil. Ze snappen er niks van. De meesten liggen toch geil te wachten tot ze in de krant mogen met een interview, met een foto, of op televisie. En Raas wil dat niet. Daar hebben ze moeite mee, blijkbaar. Dat zijn ze niet gewend. Ik wil gewoon met rust gelaten worden." Hij laat een korte stilte vallen. ,,En jij hebt de zaak weer opgerakeld met je boek." Hij pauzeert weer even en klinkt gelaten: ,,Ik ben einde verhaal." Dan pakt hij zijn don kere pet van tafel, drukt die stevig op zijn schedel, loopt de trap af naar de begane grond. Door een raam zie ik hem lopen, een kleine gestalte in de verte. De lucht is licht grijs. Het waait hard. Raas gaat de hoek om en verdwijnt uit het zicht. Raboö 'hob^Ci dinsdag 22 juni 2021 PC - Jan Raas (68) Jan Raas (staand vooraan) bij de teampresentatie van de Raboploeg in 1996. FOTO COR VOS - Jan Raas Titel: De Raboploeg Auteur: Maarten Kolsloot Uitgever: Inside Aantal pagina's: 368 Prijs: €22,99 ISBN: 9789048855094 Rabobankj j> Jan Raas als winnaar van de Ronde van Vlaanderen in 1979. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63