'Geur moet je toch eerder ruiken?' Ritueel toch uitgevoerd NIEUWS 3 -/it c* - - mi wij&i Conings doodde zichzelf met vuurwapen, familie houdt grote twijfels STONEHENGE ZONNEWENDE •g v - rteft1» slag plegen. Wat wél vaststaat, is dat hij hulp nodig had. Al sprak hij daar niet over met mij en blijkbaar ook niet met zijn vriendin. Hij heeft in het buitenland te veel din gen gezien die hem psychisch par ten speelden. Als ze hem hadden geholpen, had dit allemaal nooit hoeven gebeuren.'' Vriendin De vriendin van Conings moest er via de media achter komen dat het lichaam gevonden was. Ze werd vrijdag nog door de politie opge pakt en als verdachte verhoord. Ze ontkent op de hoogte te zijn ge weest van de plannen van haar vriend. De onderzoeksrechter liet haar een dag later vrij. ,,De vriendin van Jürgen Conings wordt er geenszins van verdacht aan deze gebeurtenissen te hebben meege werkt'', verklaart justitie. Sinds Conings verdween met een grote hoeveelheid gestolen wapens en munitie, zat de Belgische viro- loog Van Ranst, die in afscheids brieven van Conings met de dood werd bedreigd, ondergedoken in een safehouse. Inmiddels is hij weer thuis. Van Ranst probeert het normale leven weer op te pakken. Hij heeft geen goed woord over voor 'die 50.000 die de man een held vin den'. ,,Die vanzelfsprekendheid snap ik nog altijd niet'', aldus Van Ranst. ,,Ik zal geen enkele aanpas sing of compromis maken. Terug houdendheid zou onmogelijk zijn.'' de voorbije dagen nog één en ander versneld.'' Het verhaal van Tollenaere roept vragen op bij de familie en sympa thisanten van Conings. Zo'n hon derd 'fans' hielden zondagavond een wake bij het huis van Conings. Ze legden bloemen neer, ontstaken kaarsen en applaudisseerden, 'ter nagedachtenis van Jürgen, tegen het corrupte systeem in België en tegen het falen van defensie'. Ook familieleden van Conings waren bij de wake. Ze zijn boos en twijfelen aan het verhaal van Tolle- naere. ,,Als hij al weken dood is, moet je die geur toch hebben opge vangen?" zegt nicht Debbie ,,De burgemeester liegt, met uitgestre ken gezicht.'' Ze denken dat Co- nings is gedood. De familie wil dat Conings geen 'terrorist' meer wordt genoemd. Debbie: ,,Jürgen zou nooit een aan- Vijf weken hielden politie en leger in België tevergeefs een klopjacht op Jürgen Conings. Uitgerekend een burgemeester op een mountainbike vond zijn lichaam in het bos. Conings maakte volgens de Belgische justitie zelf een eind aan zijn leven. filmbeelden en bood die aan een Duits mediabedrijf aan. Daarvoor wordt hij mogelijk nog vervolgd. Het verbaast burgemeester Tolle- naere nauwelijks dat politie en mi litairen het lichaam niet eerder vonden. ,,Dit is een zeer groot ge bied, hoor, één van de weinige ge bieden in Limburg waar j e nog echt kan verdwalen. Het was ook een heel smal weggetje. In dat stukje bos zal men niet gezocht hebben en da's wel raar, natuurlijk. De bevoegde dien sten zijn daar veel beter in getraind en ze hebben speurhonden, maar misschien heeft de warmte van Het Openbaar Ministerie in België maakte gisteren bekend dat Co- nings (kleine foto) met een vuur wapen zichzelf van het leven heeft beroofd. Dat pistool lag op zijn li chaam. Het 'moet één tot vier we ken geleden zijn gebeurd', blijkt uit forensisch onderzoek. Bij zijn lichaam, dat zondag werd gevonden in het Nationaal Park Hoge Kempen vlak bij de Neder landse grens, lagen verschillende geladen vuurwapens, grote hoe veelheden munitie, een mes, een machete en een bijl. Gisterochtend was er nog een ex tra zoekactie in het bos. Militairen vonden daar het laatste wapen dat hij had gestolen, een P90-machine- geweer, dat kogelwerende vesten kan doorboren. Rond 13.00 uur werd de zoekactie afgerond. ,,Wat er zich heeft voorgedaan in verband met Jürgen Conings, is al lereerst een menselijke tragedie'', stelt het federaal parket in een pers bericht. ,,Zowel voor de familie als voor de overledene zelf. We had den hem allemaal liever levend te ruggevonden.'' Honderden militai- ren zochten 35 dagen lang in een groot gebied naar de levensgevaar lijke, extreemrechtse militair. Later werd gezocht rond de plek waar zijn rugzak lag. Toch werd hij niet gevonden. Volgens justitie lag het lichaam van Conings in een bijzonder dichtbegroeid en moeilijk bereik baar deel van het Dilserbos. Het lag 150 meter buiten het gebied dat werd doorzocht, onder een eiken boom op een helling. Het was niet zichtbaar vanwege varens. De geur van ontbinding leidde zondag uiteindelijk naar het li chaam. Twee afzonderlijke moun- tainbikers roken een lijkenlucht. Een van hen is enkele honderden meters het bos in gelopen. Hij trof daar het stoffelijk overschot aan. Burgemeester Burgemeester J ohan Tollenaere van Maaseik, claimde dit weekend dat hij een van de mountainbikers was die de geur van het lijk herkende, de politie belde en de coördinaten van de plek doorstuurde. Een andere fietser die het lichaam vond, maakte dinsdag 22 juni 2021 GO *i. - *- .'.wr-.. Op de langste dag de zon zien opkomen bij de mysterieuze megalieten van Stonehenge. Het is een ritueel dat al dui zenden jaren oud is. De viering van de zonne wende trekt normaal gesproken duizenden belangstellenden. Dit jaar was het verzoek, nog altijd vanwege co rona, om niét naar het monument in het zuiden van Engeland te komen. Tientallen mensen lap ten dit verzoek aan hun laars en klommen over de omheining om toch dicht bij de stenen te dansen en te mediteren. De druïde King Arthur Pendragon hield er ook zijn cerenomie, zij het dat hij netjes buiten de afrastering bleef. FOTO 'S AP, GETTY IMAGES Burgemeester Tollenaere her kende een lijkgeur. foto belga Tonny van der Mee Rotterdam/Maaseik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3