Prikwijzer: wanneer ben jij aan de beurt en welk vaccin krijg je? 21 Vraag het onze specialisten plichten nog Kijk op pzc.nl/prikwijzer energiek zijn, dwing ik mezelf om zachter en rustiger te praten. Het lukt natuurlijk niet altijd, want het is iets wat je moet oefenen. Maar als ik eraan denk, zie ik meteen effect. Mijn kinderen worden dan lang zaam rustiger.'' De Inuit geloven: als je naar kin deren schreeuwt, stoppen ze met luisteren. ,,Dat was voor mij een wijze les'', zegt Doucleff. ,,Ik reali seerde dat mijn boosheid de drift buien verergerden. Dankzij hun adviezen pak ik het nu anders aan. Als Rosy boos wordt, neem ik een pauze. Dan ben ik even stil en doe niets. Of ik draai me om en loop weg. Als Rosy me in die tijd sloeg zei ik enkel: 'Auw, je doet me pijn Rosy. Wil je mij pijn doen?' Dat bracht haar vaak al tot rust. Bovendien prikkelde het haar om na te denken over haar gedrag en wat het veroor zaakt. Alleen al door dit toe te pas sen, werden haar driftbuien veel minder.'' Overigens betekent dat niet dat Doucleff nu net zo zen is als de moe ders die ze ontmoette in Kugaaruk. ,,Nee, helaas'', lacht ze. ,,Ik ben wel kalmer geworden, maar blijf een energieke Amerikaanse. Inuit kun nen uren achter elkaar stil zijn, dat zal mij nooit lukken.'' Ik heb al jaren een vetbult op mijn hoofd. Kan dat kwaad? Is het huwelijk met al zijn van deze tijd? Ik zie op tegen lopen op straat. Hoe kan ik een valpartij vermijden? PC DINSDAG 22 JUNI 2021 In de Nederlandse vaccinatiestrategie zijn mensen onderverdeeLd in verschillende groepen. Wanneer je aan de beurt benten weLk vaccin je krijgt, hangt af van je leeftijd, beroep en of je in een kwetsbare groep valt. Ben je benieuwd wanneer jij gevaccineerd wordt? Beantwoord onderstaande vragen en Prikwijzer geeft het antwoord. Je antwoorden worden niet opgeslagen. Nina Pierson: ,,Als mijn kinderen druk en energiek zijn, dwing ik mezelf om zachter en rustiger te praten. Dan worden zij ook langzaam rustiger.'' foto jean-pierre jans Jagen, verzamelen, opvoeden verschijnt vandaag bij Lev. (€23). Jagfn, verzamelen, opvoeden keukentaakje Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl niet echt duidelijk. Een vet- bult mag gewoon blijven zitten, dat kan geen kwaad. Er zijn geen pillen of zalfjes om ze te laten verdwij nen. Als ze irriteren, pijn doen (druk geven op een zenuw), gaan bloeden (na stoten) of cosmetisch ge zien storend zijn, dan kun nen ze worden verwijderd. Je huisarts kan met een simpele ingreep een vetbult wegsnijden. Bij grote vet- bulten krijg je mogelijk een verwijzing naar een (plas tisch) chirurg voor een liposuctiebehande- ling. Bij twijfel, bij kleur- of vormveran dering en bij een bloeding is het aan te raden je huisarts er naar te laten kijken. tiger lopen. Als je schuife lend of sloffend loopt, ver groot dat juist de kans om te vallen. De voeten dus goed optillen en opletten waar je ze neerzet. Dat geldt voor de voorste voet, maar zeker ook voor de achterste. Als je die alleen bijtrekt, gebeurt het sneller dat je hem niet hoog ge noeg optilt voor de richel in de stoep of de stoeprand. Dus liefst hoger optillen, al is dat zwaarder voor de bovenbeenspieren. Het is meteen een goede oefening. Denk er ook aan dat je een bril op hebt waarmee je scherp kunt zien wat er op je pad komt. Ten slotte: geneer je niet voor een stok of rollator als hulpmiddel. HUISARTS RUTGER VERHOEFF Een vetbult, oftewel een lipoom, is een onderhuidse ophoping van vetcellen. Het is een goedaardige, met huid bedekte zwelling die elastisch aanvoelt en langzaam groeit. Meestal is een vetbult in door snede niet groter dan 10 centimeter. Veel mensen hebben één of meer lipomen, en ze kunnen op verschil lende plekken zit ten. Hoe ze ont staan is nog RELATIEFILOSOOF JAN DROST Ik heb lang gedacht dat trouwen overbodig was. Ik vond - en vind - dat een liefdesrelatie heel goed zonder een huwelijk kan. Het woord plicht benauwde me, het klonk als een syno niem voor onvrijheid. Inmid dels ben ik de schoonheid van het huwelijk gaan inzien, en dat niet al leen: ik denk dat een huwelijk geliefden kan helpen. Juist door die plichten. Versta je onder vrijheid dat je je door niets en niemand de wet laat voor- schrijven, ja, dan lijkt een huwelijk vast een dwang buis. Maar trouwen hoeft geen beperking van je vrij heid te zijn. Trouwen kan je vrijheid zelfs vergroten en ondersteunen. In wispeltu rige tijden, als je even niet meer weet met wie of wat of waarom, kunnen huwe lijksverplichtingen je vast houden, je dwingen je aan dacht erbij te houden en niet uit het oog te verliezen wat je echt wilt. Plichten helpen de liefde in goede banen te leiden, zoals bed dingen pas een rivier ma ken. Natuurlijk hoef je niet per se te trouwen om je geliefde iets ver plicht te zijn. Maar een huwelijk kan een extra bevestiging zijn van iets dat je niet wilt overlaten aan verwarring en willekeur. OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG Wandelen is een uitste kende vorm van lichaams beweging. Maar je moet er wel de straat voor op. Ik kan me voorstellen dat ouderen daar tegenop zien. De stoepen zijn vaak onregelmatig en je ziet al gauw een richeltje over het hoofd, waar door je kunt struike len. Sta je wankel op je benen of word je snel duizelig, dan ga je al gauw voorzich-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21