Weinig zin om te stemmen op Macron én zijn uitdager Le Pen 10 NIEUWS De opkomst was historisch laag. Waarschijnlijk bleven veel kiezers thuis uit angst voor het coronavi rus. 'De oude wereld bestaat nog', concludeerde de conservatieve krant Le Figaro gisteren, toen de stofwolken in de regiohoofdsteden waren neergedaald. De krant stelde vast dat Les Républicains (gema tigd rechts) en de socialistische par tij het eigenlijk heel goed hadden gedaan. De afgelopen jaren waren die partijen vrijwel weggevaagd uit de Franse Tweede Kamer, de As- semblée Nationale. Vorig jaar, bij de gemeenteraadsverkiezingen, krab belden ze langzaam op. Ook toen was de opkomst historisch laag. Gé- rald Darmanin, de minister van Binnenlandse Zaken, stelde dan ook dat met bijna 70 procent thuis blijvers in de tweede ronde 'alles mogelijk is'. Vooral jongeren waren weggebleven: 87 procent van de 18- tot 24-jarigen hadden hun oproep kaart verscheurd. Bij de 25- tot 34- jarigen bleef 83 procent thuis. De pas vijf jaar oude en niet lo kaal gewortelde partij van Macron, La République en Marche, rekende op 15 procent van de stemmen, maar bleef steken op 10 procent. De partij van Le Pen wilde munt slaan uit het wantrouwen tegen politici, maar met minder dan 20 procent van de stemmen valt het resultaat tegen. Een van de luite nants van Le Pen zei dat 'de heer sende politiek voor zoveel walging heeft gezorgd, dat onze kiezers thuis zijn gebleven.' De resultaten betekenen weinig voor de presidentsverkiezingen, in april en mei volgend jaar. Maar ze zijn wel tegenvallers voor Macron en zijn gedoodverfde uitdager Ma rine le Pen. Vooral op rechts legt men zich nog niet bij die tweestrijd neer. Xavier Bertrand, lijsttrekker van Les Républicains in de regio Hauts-de-France (Lille en omge ving) verklaarde dat hij 'de kaak van Le Pen heeft verbrijzeld'. De komende dagen - de tweede ronde van de verkiezingen zijn zondag - worden besteed aan on derhandelingen tussen de partijen. De Groenen trokken zich in de re gio Marseille alvast terug, zij roepen hun kiezers op te stemmen op de gematigd rechtse kandidaat, tegen de partij van Le Pen. AIRBUS KHADAFFI Als je Perpignan in Zuid-Frankrijk uitreed, kon je 'm niet missen. Naast weilanden, op een verlaten strook van het lokale vliegveld, stond bijna tien jaar lang een 60 meter lange A340 geparkeerd. Keek je goed, dan zag je kogelgaten en in slagen van raketten zitten. De A340 was namelijk ooit het privétoestel van de Libische leider Khadaffi. Re bellen veroverden het toestel tij dens de opstand in Libië in 2011 - wat de schade verklaart. Het werd in 2012 voor reparaties naar Frankrijk gevlogen. Hoe je dat doet met een kapotgeschoten vlieg tuig? Nou, zo: de Airbus kon alleen nog op extreem lage hoogte over de Middellandse Zee vliegen, omdat er geen cabinedruk meer was door de vele kogelgaten. En er werd gevlo gen met een uitgeklapt landings gestel: de wielen konden niet meer worden ingeklapt. Na tien jaar stilstaan in Perpig- nan ging de Airbus vorige maand onverwacht de lucht weer in, zagen vliegtuigspotters. Het bleek een proefvlucht richting Lyon. Er was flink aan gesleuteld, er waren wat kwasten overheen gegaan en de ga ten bleken gedicht. Deze maand steeg het vliegtuig definitief op. Het staat nu voor een tussenstop op een vliegveld in Tur kije. Daarvandaan zal het voor het eerst weer echt terugkeren naar Li bië. Tumultueus Daarmee komt een einde aan een tumultueuze geschiedenis. De Air bus A340 werd in de jaren 90 ge kocht door de steenrijke broer van de sultan van Brunei. Die telde daar volgens de vakpers 250 miljoen dol lar voor neer. Maar daarvoor werd het vliegtuig wel geheel naar zijn persoonlijke smaak ingericht. Wat die smaak was, laat zich raden. De broer had een reputatie als 'foute playboy'. Zijn privéjacht noemde hij Tits en de twee bevoorradingssche pen noemde hij Nipple 1 en Nipple 2. De sultan van Brunei verdacht zijn broer kort daarna van fraude en het vliegtuig moest snel worden verkocht. De Saoedische prins Al Waleed rook een 'koopje'. Hij meldde zich en mocht de Airbus voor 'slechts' 95 miljoen dollar meenemen. Al Waleed betaalde 15 miljoen 'cash', schreef Corporate Jet Investor. De prins was een zakenman. Hij schreef een brief aan Khadaffi, die als één van de weinige staatshoof den in de regio nog geen privéjet had. ,,Hij is te koop voor 135 miljoen t Khadaffi haalde er een van de terroristen van de aanslag in Lockerbie mee op dollar, en dat is inclusief alle extra's en aanpassingen die we hebben la ten doen'', aldus de Saoedische prins. Naar verluidt beschikte de Airbus over een jacuzzi, een bioscoop en een 'master bedroom' behangen met spiegels. CNN noemde het 'een vliegend paleis'. Het werd een deal: de Libische dictator kreeg in 2006 zijn eigen vliegtuig. Hij doopte het de '5A ONE' en ging er onder meer Abdel Basset al-Megrahi mee ophalen toen die werd vrijgelaten: een van de terroristen achter de Lockerbie- aanslag. In 2011 brak er in Libië een op stand uit. Khadaffi werd doodge schoten. Rebellen veroverden de internationale luchthaven van Tri- 1 I I i poli. En daar stond het gehavende privétoestel. De opstandelingen gingen naar binnen en zagen - zo als te zien op archiefbeelden van Sky - leren zilverkleurige bankstel len, tv- en muziekinstallaties, een tweepersoonsbed, luxe toiletten en een chique badkamer. ,,Wie had gedacht dat ik ooit nog eens in het bed van Khadaffi zou liggen!'', zei een van de rebellen die, gewapend met een AK47, de pers rondleidde, volgens een reconstructie van de krant Libération. Machthebbers De opstandelingen werden de nieuwe machthebbers van Libië. Ze stuurden het toestel in 2012 ter re paratie naar Perpignan. Maar het gereedschap kwam niet tevoor schijn. Een bedrijf uit Koeweit spande namelijk procedures aan te gen het nieuwe Libische bewind en eiste geld. De rechter gaf de onder neming in 2013 gelijk. De Koeweitis stuurden meteen deurwaarders naar Perpignan om beslag te leggen op de 5A ONE. Er verscheen zelfs een plan om het te veilen, vraag prijs 62 miljoen euro. Maar een tweede rechter stelde het bedrijf in 2015 in het ongelijk: het vliegtuig was en bleef Libisch staatsbezit. Dus konden de werklui eindelijk echt aan de slag. Volgens de gespecialiseerde site Africa Intel ligence is er in Perpignan voor 14 miljoen euro versleuteld aan het toestel. ,,We moeten nog wat kleine reparaties doen, maar de Airbus is weer in goede staat'', liet het onder houdsbedrijf EACS vorige maand weten. De playboy-attributen lij ken er inmiddels uit gehaald. ,,Het is zeker geen 'vliegend paleis'. Er zit bijvoorbeeld geen jacuzzi in.'' Tot op heden is onbekend hoe en door wie de opgekalefaterde Airbus in Libië zal worden gebruikt. Het toestel is al 25 jaar oud en vreet brandstof. De Parijse advocaat van het tijdelijke regime in Tripoli, was niet bereikbaar voor commentaar. dinsdag 22 juni 2021 Kiezers brengen hun stem uit in Lyon. De opkomst was laag. foto ap De eerste ronde van de regio nale verkiezingen in Frankrijk is teleurstellend geëindigd voor de twee mensen, die volgend jaar waarschijnlijk gaan uitmaken wie de volgende president van Frankrijk wordt: president Em manuel Macron en Marine le Pen van het extreem-rechtse Ras- semblement National. Wilko Voordouw Parijs/Rotterdam Privévliegtuig van playboys en dictators gaat weer 'naar huis' Het werd ooit omschreven als 'het vliegende paleis'. De luxueu ze privé-Airbus van de vroegere Libische dictator Khadaffi stond bijna tien jaar in Frankrijk gepar keerd. En nu is het tijd om naar huis te gaan. Frank Renout Perpignan LIBYA-AFRICA 9.9.99 ►▲T Het privétoestel van de Libische dictator Khadaffi (boven) werd in beslag genomen door rebellen (onder) die het vervol gens voor reparatie naar Perpignan stuurden (midden). fotos hh/afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10