V# JOL Shirin is de beste, maar krijgt geen beloftetrui Honderden doden extra door gebrek aan ic-bedden Walcheren Bloedstollende strijd met Hamilton pas in voorlaatste ronde beslist Zeeuwse renster grijpt net naast podium op NK SPORT 11 Ook overleden veel meer nierpa tiënten en werden vorig jaar twee duizend complexe kankeroperaties minder uitgevoerd, een verschil van 11 procent met andere jaren. Onco logen zien nu bovendien meer mensen met uitzaaiingen. Dat blijkt uit onderzoek naar de impact van corona op de zorg. Het werd uitge voerd door de Samenwerkende Kwaliteitsregistraties (SKR). Dit medische dataplaform beschikt over gegevens van meer dan tien miljoen patiënten. Voor het eerst is grootschalig onderzoek gedaan naar de kwaliteit van zorg in 2020. Traumachirurg en afdelingshoofd van UMC Utrecht Loek Leenen be treurt het lot van de niet-coronapa- tiënten. „Natuurlijk waren de pa niek en de druk tijdens de eerste co- ronagolf groot, maar we zien nu dat bepaalde patiënten onvoldoende op de radar stonden. In een aantal ge vallen is niet de zorg gegeven die ge geven had kunnen worden.'' Van de 80.000 patiënten die nor maal na een ongeval of bijvoorbeeld een val in huis op de trauma-afde ling belanden, overleed in 2018 en 2019 2,4 procent. Uit deze nieuwe Tijdens corona is wel heel eenzijdig naar beddenschaarste gekeken cijfers blijkt nu dat in coronatijd 2,9 procent is overleden. ,,Op basis daarvan concluderen wij dat de enorme ic-beddenschaarste en de daarop gemaakte keuzes hebben ge leid tot patiëntselectie met nadelige gevolgen. Het is een boude conclu sie, maar dit betekent dat in Covid- tijd dus vierhonderd patiënten meer overleden zijn.'' Volgens Leenen 'heeft iedereen naar eer en geweten gehandeld', maar is er tijdens corona wel 'heel eenzijdig naar beddenschaarste ge keken'. ,,Bij die vierhonderd overle den patiënten gaat het om inhaal- zorg die niet meer ingehaald kan worden.'' Volgens hem gaat het vooral om mensen met matig tot ernstig hersenletsel, bijvoorbeeld na een ongeval op een e-bike, die anders wél op de ic waren beland. Medisch specialisten betwijfelen verder of tijdens de coronacrisis wel de juiste keuzes zijn gemaakt voor patiënten die wachten op een trans plantatie. Die werden uitgesteld vanwege risico's bij een coronabe smetting. Nierpatiënten aan de dia lyse liepen een zeer groot risico als zij besmet raakten met corona. Van het totale aantal dialysepatiënten overleed in 2020 maar liefst 20 pro cent. Dat waren 1270 nierpatiënten, 15 procent meer dan de jaren er voor. P9 maandag 21 juni 2021 Nieuwsmedia MM SPORT2 VANDAAG 18.00 uur Groep C N-Macedonië-NEDERLAND 18.00 uur Groep C Oekraïne-Oostenrijk 21.00 uur Groep B Rusland-Denemarken 21.00 uur Groep B Finland-België MORGEN 21.00 uur Groep D Tsjechië-Engeland 21.00 uur Groep A Kroatië-Schotland Uitgestelde zorg eist levens Duizenden patiënten die een an dere aandoening dan corona hadden, waren afgelopen jaar slechter af. Zo stierven zeker vierhonderd mensen meer na on gevallen, doordat zij niet konden worden opgenomen op de ic. Marcia Nieuwenhuis Berendien Tetelepta Utrecht —Loek Leenen, UMC Utrecht Regenachtige maandag pzc.nl Ook voor het laatste cfk Zeeuwse nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1